Nie wiesz od czego zacząć wysyłkę newslettera do Twoich czytelników, klientów lub osób, które są zainteresowane Twoim produktem? Wiesz, że warto prowadzić komunikację e-mail marketingową, bo wciąż jest skuteczna, a do tego stosunkowo tania? Zbierasz adresy e-mail, ale nic z nimi nie robisz, bo nie wiesz jak rozpocząć przygodę z e-mail marketingiem? Jeśli odpowiedziałeś choć na jedno pytanie (lub podobne) twierdząco, to ten wpis jest dla Ciebie.
E-mail marketing krok po kroku – Od czego zacząć wysyłkę newslettera?
Od strategii e-mail marketingowej! Stój, nie uciekaj, wiem brzmi to groźnie, ja też kilka lat temu na słowo “strategia” miałam strach w oczach. Jednak stworzenie strategii nie jest wcale takie trudne, a niesamowicie ułatwi Ci potem pracę. Strategia e-mail marketingowa to nic innego jak odpowiedź na pytania: do kogo, kiedy, co i jak? Do tego jeszcze dochodzi jedynie analiza i doskonalenie naszych działań. Dzięki niej łatwiej będzie Ci przygotowywać newslettery, planować ich wysyłkę albo przekazać ten temat koledze z pracy, gdy Ty idziesz na urlop (gdzie w tym roku jedziesz? ja jeszcze nie mam planu…)
Jeśli używasz Nozbe skorzystaj z przygotowanego przeze mnie szablonu #NozbeHOW – w nim zawarłam wszystkie punkty wraz z opisem.
WAŻNE: na temat strategii mogłabym pisać godzinami, ale nie chcę Cię zniechęcać już od samego początku, dlatego podam konkret w przystępnym języku, a jeśli pojawią się dodatkowe pytania to śmiało zadawaj je w komentarzach 🙂
Strategia e-mail marketingowa powinna zawierać następujące punkty:
- Określenie celu wysyłki newsletterów
- Określenie grupy docelowej
- Analiza obecnej sytuacji
- Analiza konkurencji
- Plan wysyłki i rodzaje wiadomości
- Sposób monitorowania efektów
- Ustalenie budżetu
- Analiza i optymalizacja
To było w skrócie, a teraz pora na rozwinięcie tych punktów
Określenie celu wysyłki newsletterów
Musisz zadać sobie podstawowe pytania:
- dlaczego chcesz prowadzić działania e-mail marketingowe?
- co ma Ci dać wysyłka newsletterów?
- jakie są cele ilościowe i jakościowe?
Celem na pewno nie będzie: bo tak robią inni, bo słyszałeś, że warto!
Celem może być: utrzymanie relacji z czytelnikami, sprzedaż produktów, zapis na szkolenia, wzrost ruchu na stronie internetowej.
Określenie grupy docelowej
Czyli do kogo będziesz kierować swoje newslettery? Kim jest Twój odbiorca, czym się interesuje, co robi w pracy i w czasie wolnym? Zastanów się, gdzie można go spotkać w sieci, jakich narzędzi używa i jakie ma aspiracje.
To pozwoli Ci określić język komunikacji oraz treści jakie będziesz wysyłać.
Jeśli okaże się, że masz kilka grup docelowych to posegmentuj je, a także stwórz segmenty w Twojej bazie adresów e-mail.
Analiza obecnej sytuacji
Czyli co do tej pory robiłeś? Wysyłałeś już jakieś wiadomości? Były tego efekty? Osiągałeś swoje cele? A może nic nie robiłeś i nawet nie masz bazy subskrypcyjnej?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci zaplanować pierwsze kroki, gdyż jeśli np. nie masz jeszcze adresów e-mail to pierwszym krokiem powinna być budowa listy subskrypcyjnej i pozyskiwanie adresów od swoich odbiorców. Być może masz już bazę, ale nie masz jak wysyłać wiadomości – tutaj powinieneś ustalić segmenty odbiorców oraz wybrać narzędzie do wysyłki newsletterów.
Polecam też artykuły:
Analiza konkurencji
Co robi Twoja konkurencja w tym temacie? Jakie wysyła newslettery? Jak często? Co w nich zamieszcza? Jakim językiem się posługuje?
To pozwoli Ci zbudować pierwsze newslettery, których późniejsza analiza i efekty jakie otrzymasz, powiedzą w jakim kierunku iść.
Skąd wziąć te informacje? Zapisz się na newslettery konkurencji! 😉
Plan wysyłki i rodzaje wiadomości
Najwięcej tu roboty, ale to moim zdaniem najprzyjemniejszy etap pracy.
Określ:
- jaki typ wiadomości chcesz wysyłać: sprzedażowe czy informacyjne?
- czy planujesz stworzyć autorespondery (automatyczne wiadomości), stosować follow-upy (przypomnienia)
- czy będą w tym także działania marketing automation?
- ile wiadomości chcesz wysyłać w tygodniu/miesiącu?
- jak często będziesz je wysyłać?
- z jakich okazji chcesz je wysyłać?
- co będą zawierać Twoje wiadomości?
- kto będzie odpowiedzialny za tworzenie, wysyłkę i analizę efektów?
Warto stworzyć przy okazji tego punktu harmonogram wysyłki na kolejne miesiące, gdzie wpiszesz konkretne daty wysyłki, pomysły na newslettery (a może już tematy) i cele jaki konkretny newsletter ma zadanie.
W przygotowaniu takiego harmonogramy przydatne mogą być takie narzędzia jak: arkusze Google, programy do zarządzania projektami (np. Nozbe, Trello, Asana) lub po prostu kalendarz Google. Warto by te narzędzia były dostępne online, dzięki temu Ty i Twoi współpracownicy będą mieli do nich zawsze dostęp.
Polecam też artykuły;
- Jak tworzyć treści do newslettera i utrzymać kontakt z klientem?
- Onboarding klienta
- 10 inspiracji na Walentynkowy Newsletter
- Wielkanoc w e-mail marketingu – inspiracje
- Kalendarz Marketingowy – akcje promocyjne Luty – Marzec 2017
- Kalendarz Marketingowy – akcje promocyjne Kwiecień – Maj 2017
- Kalendarz Marketingowy – akcje promocyjne Czerwiec – Lipiec 2017
Sposób monitorowania efektów
Jak często będziesz sprawdzał efekty – za szybko nie ma sensu, bo Twój odbiorca może otworzyć wiadomość po kilku dniach.
Za pomocą jakich narzędzi będziesz monitorował efekty? Czy będą to tylko raporty z narzędzia do wysyłki wiadomości czy także Google Analytics?
Określ też do jakich efektów ilościowych dążysz, by potem móc optymalizować działania.
Jeśli nie wiesz jak analizować mailingi przy użyciu Google Analytics polecam Ci mój artykuł o utm-ach, czyli tagowaniu linków, gdzie bardzo jasno tłumaczę ten temat.
Polecam też artykuł dotyczący mierzenia działań i efektywności newslettera.
Śledź skuteczność swoich newsletterów! Analizuj je i poprawiaj, aby jeszcze lepiej realizowały swoje cele.
Możesz skorzystać z szablonu raportu do monitorowania efektów kampanii e-mail marketingowych, który pobierzesz wypełniając poniższy formularz:
Ułatwisz sobie dzięki niemu pracę!
Ustalenie budżetu
Ile środków finansowych możesz przeznaczyć na działania? Wlicz w to koszt abonament za narzędzie do wysyłki newsletterów, koszt pracy grafika i kodera. Zastanów się też nad czasem jaki posiadasz oraz zasobami ludzkimi – czyli kto i w jakim zakresie może Ci pomóc.
Analiza i optymalizacja
Za pomocą narzędzi określonych w poprzednim punkcie sprawdzaj czy realizujesz zaplanowane cele i efekty działań. Stwórz sobie taki raport w arkuszu kalkulacyjnym (np. arkusze Google), w którym oprócz możliwości tworzenia wykresów, będziesz mógł szybko porównać poszczególne newslettery, a także efekty miesiąc do miesiąca lub rok do roku.
Nie zapomnij też wyciągnąć wniosków i ich spisać, a następnie zastanowić się (i wprowadzić w życie) co możesz poprawić, by efekty były jeszcze lepsze – nie spoczywaj na laurach, przecież zawsze może być lepiej 😉
WAŻNE: Koniecznie spisz tą strategię, potem będziesz mógł do niej wrócić i przypomnieć sobie co ustaliłeś i jakie cele ustaliłeś.
Skorzystaj z szablonu #NozbeHOW dzięki któremu łatwiej Ci będzie wszystko zrobić.
Jeśli wciąż nie czujesz się na siłach by podjąć się tego tematu zapraszam do kontaktu chętnie Ci pomogę 🙂
Zdjęcie tytułowe pochodzi z Pixbay.com