W handlu, zarówno internetowym, jak i w stacjonarnym, wiele się mówi o lojalności klientów. Pragniemy by klienci do nas powracali i polecali nasz sklep swoim znajomym czy rodzinie. Jednak warto pamiętać także o tzw. smart shopperach, którzy wymagają trochę innego podejścia i komunikacji.
Smart shopping nie jest pojęciem nowym i w największym skrócie oznacza po prostu “przemyślane zakupy”.
Smart shopper jest zatem tym typem klienta, który rzadko daje się skusić na “super okazje”, a do większości zakupów podchodzi racjonalnie. Rzadko nabywa produkty pod wpływem impulsu i nie kierują nim emocje. Jest to ten typ klienta, który woli poczekać na okres przecen, nie daje się nabrać na pseudo-okazje i zawsze porównuje ceny w innych sklepach. Jednak należy podkreślić, że cena nie jest dla niego jedynym wyznacznikiem, ważne są też opinie o sklepie, recenzje produktów, a także wygoda zakupów.
Jak zatem przyciągnąć Smart Shoppera do sklepu internetowego?
- nie stosuj nieuczciwych trików, na które mogą się złapać mniej spostrzegawczy klienci. Przykładowo jeśli wysyłasz newsletter z tematem: Darmowa dostawa, to nie dodawaj w treści wiadomości “* od 200 zł”. Zirytujesz klienta i stracisz jego zaufanie. Inną tego typu sztuczką stosowaną najczęściej w gazetkach promocyjnych jest ograniczanie zniżki tylko np. do danej sklepu stacjonarnego albo konkretnego dnia, podczas gdy cała gazetka obowiązuje dłużej.
- pamiętaj o popularnych dniach typu: Black Friday, Cyber Monday czy Dzień Darmowej Dostawy, kiedy to większość sklepów oferuje zniżki i promocje. Jednak uważaj na nieszczere posunięcia (np. podnoszenie cen przed taką okazją by potem dać większy rabat), gdyż Smart Shopper na pewno to wykryje.
- podawaj całkowite koszty dostawy i sztucznie ich nie zawyżaj. Sama miałam taką sytuację. Kupując jakiś czas temu zmywarkę wybrałam sklep, w którym oferowano darmową dostawę. Jednakże na karcie produktu nie napisano nic o dodatkowych kosztach takich jak wniesienie zmywarki do mieszkania, dopiero przy realizacji transakcji zauważyłam informację, że taka usługa jest dodatkowo płatna 30 zł.
- uprość proces zakupowy i nie wymagaj od klienta więcej niż jest to potrzebne. Pozwól dokonać zakupów bez konieczności zakładania konta w Twoim sklepie lub nie proś o podanie płci jeśli nie jest to niezbędne do realizacji transakcji.
- dołącz swoją ofertę do popularnych porównywarek cen. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale klienci często od nich zaczynają poszukiwania produktów albo trafiają tam przez wyszukiwarkę Google – zwykle porównywarki cen są bardzo dobrze wypozycjonowane. Nawet jeśli Twoja konkurencja ma niższe ceny to inne Twoje przewagi konkurencyjne mogą sprawić, że Klient kupi właśnie u Ciebie.
- dostosuj swoją stronę i wysyłane newslettery do użytkowników mobilnych. Niestety, pomimo tego, że już blisko 60% konsumentów robi zakupy za pomocą smartfonów (Raport “E-commerce w Polsce 2018”), to wciąż w wielu e-sklepach jest to wręcz niemożliwe.
Chcesz podnieść konwersję w Twoim sklepie?
Kliknij tu i dowiedz się, jak możemy to osiągnąć >
Coraz więcej klientów podchodzi do zakupów świadomie. Nie tylko czyta etykiety, porównuje ceny i zwraca uwagę na różnego rodzaju sztuczki marketingowe. Dlatego jeśli chcesz budować zaufanie i przewagę konkurencyjną to zastosuj wspomniane powyżej rady i ułatw zakupy w Twoim e-sklepie.