Wysyłka newslettera bywa czasem stresująca. Mimo, że nie jest to skomplikowany proces, ale często bierze w nim udział kilka osób (e-mail marketer, grafik, webmaster, a w agencjach także klient) i składa się z kilku etapów. Jest w tym wszystkim dużo rzeczy, o których musimy pamiętać, a gdy robimy kilka rzeczy na raz, łatwo coś przeoczyć. Dlatego przycisk “wyślij” może trochę stresować 😉 Warto korzystać z checklisty, dzięki której nie przeoczysz żadnego etapu i rzeczy do sprawdzenia. Stąd też przygotowałam taką checklistę wysyłki newslettera, którą się z Tobą podzielę.
Jeśli korzystasz z Nozbe to skorzystaj z szablonu #NozbeHOW, który jeszcze bardziej wszystko ułatwi 🙂 A jeśli chcesz zacząć wypróbować świetne narzędzie do zarządzania zadaniami to polecam – tu link afiliacyjny do Nozbe – otrzymam małą prowizję – dziękuję!
Pobierz powyższą checklistę z pustymi boxami w wersji pdf do wydrukowania
WYSYŁKA NEWSLETTERA – checklista
CEL newslettera
Dlaczego chcesz wysłać ten newsletter?
Jaki cel chcesz osiągnąć?
Czy jest jakaś specjalna okazja lub święto?
Cel zapisz sobie w pliku, w którym będziesz zbierał wyniki i wnioski (o tym w punkcie 11), byś nie zapomniał go potem (wierz mi, pamięć czasem płata figle).
Co może być celem?
- sprzedaż konkretnych produktów
- ogólny wzrost przychodów
- wyprzedaż produktów
- informacja o promocji
- informacja o nowościach
- podtrzymanie relacji z odbiorcami
- informacja o rozbudowaniu funkcji w narzędziu/systemie
- informacja o zmianach w firmie
- zebranie uczestników na wydarzenie
- edukacja
Jak widzisz celów może być dużo, warto je określić na samym początku. Ułatwi Ci to zaplanowanie układu, treści, grafik, tematu newslettera, a potem jego analizę.
Nie zapomnij zapisać sobie także jakie wskaźniki będziesz mierzył, na czym najbardziej się skupisz – na konwersji, na ruchu na stronie czy może na zapisie na event?
WSTĘPNY POMYSŁ na newsletter
Co chcesz przekazać w newsletterze? Jakim językiem będziesz się komunikować? Czy wyślesz promocję produktową (będą potrzebne produkty i promocyjne ceny) czy może treści z bloga lub informacje o nowościach?
To także będzie przydatne przy ustalaniu układu i tematu newslettera oraz grafik i treści. Jeśli planujesz newslettery z wyprzedzeniem stwórz sobie harmonogram w arkuszu google lub w excelu i tam te pomysły zapisuj – wiesz, czasem może być tak, że z różnych względów wysyłka newslettera zostanie wstrzymana, wtedy będziesz mógł ten pomysł wykorzystać przy innej okazji, spisany nie ucieknie 🙂
UKŁAD newslettera
Co będzie zawierał Twój newsletter? Czy tylko tekst? Czy może 2 bannery i tekst? A może banner i produkty? Rozrysowanie tego na tzw. makiecie ułatwi pracę i grafikowi i koderowi, a także Tobie jeśli będziesz tworzył newsletter za pomocą edytora newsletterów. Taką makietę można w prosty sposób stworzyć w draw.io od Google. Tutaj zobacz przykładową makietę
Nie zapomnij o takich elementach jak:
- preheader
- link umożliwiający otworzenie newslettera w przeglądarce
- logo
- stopka
- ikony social media
- link wypisu z newslettera
GRAFIKI w newsletterze
Jakie grafiki potrzebujesz? Czy sam banner? Czy może zdjęcia produktów? A może jeszcze obrazek promujący treści blogowe? Dokładnie ustal co ma być na grafikach, jakie mają mieć wymiary, jakie będzie hasło na bannerze. Przygotuj po prostu dobry brief dla grafika. Może już być na makiecie.
Pamiętaj by nie umieszczać za dużo treści na bannerze i dać na nim widoczne i kontrastujące wezwanie do działania, czyli CTA – może być ono w formie buttonu.
CONTENT newslettera czyli treści
Nie rozpisuj się za bardzo. Ludzie często odbierają wiadomości na telefonie i nie mają czasu na czytanie. Jeśli chcesz wypromować post to daj tylko zajawkę, która zaciekawi odbiorcę i sprawi, że przejdzie na blog lub stronę www.
Możesz też krótko opisać promocję i jak z niej skorzystać lub nawiązać do zbliżającego się święta lub innej okazji.
Ustal też ceny produktów, jeśli zamierzasz wysłać promocję produktową i pokazać kilka produktów w newsletterze.
KODOWANIE newslettera (lub ułożenie w bloków w systemie)
Większość systemów do masowej wysyłki newsletterów posiada wbudowany edytor, gdzie za pomocą drag&drop (czyli przeciągnij i upuść) możemy stworzyć wygląd newslettera wykorzystując dostępne tam moduły.
Przykład edytora w mailchimp.com
Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości potrzebny będzie webmaster, który potnie nasz newsletter i przygotuje zip, który zaimportujemy do systemu.
Oprócz kodu html przydatna będzie także wersja tekstowa newslettera, bo mimo postępu technologii, niektórzy wciąż nie odbierają wiadomości w html’u i bez załączonej wersji tekstowej otrzymają pustą wiadomość.
Śledź skuteczność swoich newsletterów! Analizuj je i poprawiaj, aby jeszcze lepiej realizowały swoje cele.
Możesz skorzystać z szablonu raportu do monitorowania efektów kampanii e-mail marketingowych, który pobierzesz wypełniając poniższy formularz:
Ułatwisz sobie dzięki niemu pracę!
TEMAT I NADAWCA newslettera
Ustal jaki temat będzie miała Twoja wiadomość. Pamiętaj, że temat ma zaciekawić i sprawić, że adresat otworzy Twoją wiadomość. Powinien być w miarę krótki, a także adekwatny do zawartości maila.
Unikaj wielkich liter i zbyt wielu słów typu promocja, okazja, wyprzedaż – zmniejszysz prawdopodobieństwo, że trafisz do spamu.
Nadawca jest równie ważny jak temat. Nie wpisuj tu: Newsletter czy Newsletter od XYZ – to oczywiste, że ślesz newsletter, szkoda cennego miejsca. Daj tu nazwę firmy lub Imię nadawcy oraz nazwę firmy.
PRZYDATNE: przeczytaj mój artykuł o temacie i nadawcy newslettera w NowyMarketing.pl
IMPORT newslettera do systemu (jeśli był kodowany)
Tutaj nie ma co się rozpisywać. Jeśli newsletter był kodowany przez webmastera trzeba wkleić tu jego kod lub zaimportować zzipowaną wiadomość.
TEST newslettera
Koniecznie przetestuj wiadomość przed wysyłką. Sprawdź poprawność linków, przeczytaj wszystkie treści czy nie ma literówek, zobacz jak wyświetla się w różnych programach do odczytywania poczty e-mail i na różnych urządzeniach – przydatny jest tutaj Email on acid , który zresztą podłączony jest do wielu systemów do wysyłki newsletterów.
USTAW wysyłkę
Gdy już masz pewność, że wszystko w Twoim newsletterze gra, temat i nadawca są ustawione, linki prawidłowo otagowane (przeczytaj mój artykuł o utm-ach) to pora na wciśnięcie guzika: Wyślij lub Zaplanuj wysyłkę!
ZMIERZ wyniki i wyciągnij WNIOSKI
Tego elementu nie możesz ominąć, bo tylko dzięki niemu wiesz jakie efekty przynoszą Twoje działania!
Sprawdź mierniki, które są dla Ciebie istotne i je przeanalizuj. Porównaj z wcześniejszymi newsletterami i wyciągnij wnioski.
Zobacz w co ludzie klikali, a w co nie. Czy ostateczny cel newslettera został osiągnięty.
PRZYDATNE: Przeczytaj mój artykuł w NowyMarketing.pl o tym jakie mierniki pomogą Ci sprawdzić skuteczność i efektywność newslettera!
Warto stworzyć sobie plik, w którym będziesz zapisywał wyniki kampanii mailingowych i zawsze będziesz mógł porównać jej efekty w stosunku do poprzednich wysyłek/miesięcy/lat.
Mam nadzieję, że moja checklista pt. wysyłka newslettera przyda się Tobie i zmniejszy stres związany z kliknięcie w przycisk wyślij (ja zawsze z przerażeniem w to klikam mimo pewności, że wszystko jest ok ;)). Skorzystaj też z szablonu #NozbeHOW – klik.
Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o wysyłce newsletterów polecam Ci wpis o strategii e-mail marketingowej!
Jeśli masz pytania zapraszam do zadawania ich w komentarzu lub kontaktując się ze mną mailowo lub na FB.
Polub też mój fanpage, dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi wpisami 🙂