Zastanawiasz się nad pozycjonowaniem swojego serwisu, ale nie wiesz jak do końca się do tego zabrać? Jeżeli chcesz spróbować samodzielnie poprawić widoczność serwisu w wynikach organicznych, to poniższe porady są właśnie dla Ciebie. W kilku krokach Piotr Michalak, specjalista SEO z Grupy TENSE, przedstawi Ci jak można stosunkowo małymi nakładami czasu i pieniędzy poprawić aktualne pozycje w wynikach wyszukiwarki.
Analiza aktualnej widoczności
To jeden z pierwszych punktów, od którego należy wyjść, aby przeprowadzić dalsze działania związane z poprawą widoczności serwisu.
Podstawowym i zarazem darmowym narzędziem, które przybliży dane na temat widoczności w wynikach Google jest Search Console. W zakładce „Skuteczność” (dla nowej wersji GSC) znajdziemy informacje m.in. na temat:
- zapytań, na które pojawia się nasz serwis w wynikach organicznych,
- stron, które najwięcej przeklików z SERPów,
- pozycji dla fraz.
(Google Search Console – Skuteczność)
Tego typu dane warto wykorzystać do dalszej analizy. Zestawienie zapytań i pozycji możemy filtrować z poziomu Google Serach Console lub wyeksportować do pliku.
(Google Search Console – Skuteczność)
W początkowej fazie efektywnie będzie, gdy skupimy się na na frazach, które są w TOP10 i dostarczają już nam przeklików, jednak i tak warto poprawić ich pozycję. Kolejną grupą będą hasła, które są na drugiej stronie wyników i mają spore szanse na szybkie znalezienie się na pierwszej stronie.
Po przygotowaniu takiej listy, warto dodatkowo zweryfikować volumen (liczbę wyszukiwań) i sezonowość haseł, aby skupić się przede wszystkim na tych, które potencjalnie mogą przynieść największą liczbę wejść dla naszego serwisu. Można to wykonać m.in. przy pomocy Google Keyword Planner – niestety, jeżeli nie posiadamy aktywnej kampanii, to nie zweryfikujemy dokładnej liczby wyszukiwań, a otrzymamy jedynie przedział np. dla zapytania audyt seo jest to od 1 do 10 tys średniej liczby wyszukiwań miesięcznie biorąc pod uwagę ostatnie 12 miesięcy.
(Google Keyword Planner)
Określenie konkurencji bezpośredniej i analiza widoczności
Kolejnym z etapów, który warto przeprowadzić, to określenie konkurencji naszego serwisu. Zwykle dzielę serwisy konkurencyjne na dwie kategorie:
- konkurencja bezpośrednia,
- konkurencja pośrednia.
Dla przykładu, chciałbym pozycjonować sklep internetowy, dlatego weryfikując konkurencyjne serwisy będę zwracał szczególną uwagę na strony oparte na systemach e-commerce, posiadające podobną lub zbliżoną ofertę. Natomiast serwisy, które nie są sklepami, posiadające widoczność na hasła związane z moją ofertą, ale odsyłające np. do artykułów, opinii, nie będą moją bezpośrednią konkurencją.
Narzędzia wykorzystywane na etapie określenia konkurencji
Znając swoją branżę w większości przypadków będziemy w stanie wytypować naszą konkurencję, nie zawsze jednak będzie, to konkurencja w kontekście SEO. Dlaczego? Ponieważ firmy mogą nie posiadać katalogu produktów na swojej stronie www, bądź pomimo tego, że w naszej branży dana marka jest bardzo popularna, nie posiada serwisu o znacznej widoczności w wynikach organicznych.
W wytypowaniu konkurencji SEO pomogą nam narzędzia, m.in.:
- SENUTO,
- SEMSTORM,
- ahrefs,
- SimilarWeb.
(ahrefs – Konkurencyjne domeny)
Narzędzia te bazują na widoczności organicznej naszego serwisu. W przypadku jej braku zadanie się trochę komplikuje, ale możemy wtedy samodzielnie wyszukać strony posiadające taką samą ofertę i przy użyciu takiego serwisu wykonać analizę.
Wybór stron i haseł / grup
Przy wyborze haseł bądź grup do dalszej promocji, warto zweryfikować aktualną widoczność witryny. Może się okazać, że nasza strona wyświetla się na całkiem sporą grupę zapytań. Zasięgi naszego serwisu możemy zweryfikować między innymi w Google Search Console lub za pomocą takich płatnych narzędzi jak SENUTO, SEMSTORM czy Ahrefs. W każdym z nich jest możliwy eksport haseł, które warto później dokładnie przeanalizować pod kątem rozwoju naszego biznesu, ewentualnej konwersji i nakładów na pozycjonowanie stron w naszym serwisie. Na początek można skupić się na frazach, które są w przedziale pozycji np. 7-15, posiadają interesującą dla nas liczbę wyszukiwań.
(Senuto – Raport pozycji)
Następnie hasła można pogrupować i przypisać do konkretnych adresów w serwisie lub utworzyć nowe, bardziej dokładne strony docelowe, aby efektywniej prowadzić dalsze działania SEO. W ten sposób wyodrębniony najważniejsze hasła typu money keywords, które docelowo będziemy pozycjonować.
Przy okazji analizy widoczności, warto zwrócić uwagę czy użytkownicy w poszukiwaniu np. produktów, nie stosują bardzo sprecyzowanych zapytań. Jeżeli często powtarzają się jakieś wspólne słowa w zapytaniach, warto je później ująć podczas wprowadzania zmian optymalizacyjnych. Jeżeli umiejętnie wykorzystamy nośniki, to nasz serwis może zwiększyć widoczność na tak zwane long taile. Tego typu hasła to sprecyzowane zapytania użytkowników, dla przykładu: części do ktm 450 exc – w którym zostały zawarte szczegóły takie jak model, marka, pojemność motocykla.
Optymalizacja treści
Ciężko sobie wyobrazić pozycjonowanie bez przygotowania odpowiednio zoptymalizowanych treści na strony. Możesz modyfikować i w razie potrzeby rozszerzać istniejące treści w serwisie, bądź przygotować nowe teksty. Niezależnie od podejścia, pamiętaj, aby treści były przydatne dla użytkownika – nie bez znaczenia są czynniki behawioralne użytkowników, dlatego angażująca treść jest jak najbardziej wskazana.
Optymalizację contentu zacznij od weryfikacji obecności najważniejszych słów. W zależności od branży i tematyki nasycenia słowami kluczowymi może się różnić, dlatego warto zweryfikować inne serwisy na czołowych pozycjach. Można wykorzystać w tym celu narzędzie Surfer SEO, w którym można między innymi zweryfikować nasycenie słowami, obecność popularnych i wspólnych zwrotów i słów wykorzystanych w serwisach konkurencji, elementy wyróżniające w treści czy różnicujące ją tagi html.
(Surfer SEO – analiza długości treści w sekcji body)
Innym narzędziem, które może pomóc w procesie optymalizacji contentu jest edytor w SEMSTORM, który weryfikuje obecność słów kluczowych w treści, ale dodatkowo inne elementy wpływające na odbiór treści przez użytkownika.
(SEMSTORM – Edytor)
W edytorze można przygotować treści, zweryfikuje on również za nas optymalizację pod kątem SEO, czytelności i poprawności językowej. Przygotowane treści będziemy mogli w łatwy sposób zapisać w SEMSTORM jak i umieścić je na naszej stronie kopiując tekst.
Audyt techniczny SEO i wdrożenie zmian
W celu weryfikacji i wdrażania poprawek technicznych przeprowadza się audyt SEO, który ma na celu lokalizację elementów wymagających zmiany, a także wybór najlepszego rozwiązania pod kątem robotów wyszukiwarek. Pomocne tutaj będą takie narzędzia takie jak Screaming Frog i Sitebulb, które zweryfikują strony naszego serwisu, wskażą ewentualne elementy wymagające ingerencji.
(Screaming Frog – crawl serwisu)
Istotnymi elementami w serwisie są między innymi:
- kody odpowiedzi – które mogą świadczyć o problemie z nawigacją,
- duplikaty treści / stron,
- shallow content – strony o niskiej wartości dla robota wyszukiwarki,
- tytuły – znaczniki title, które nie zawierają słów kluczowych, bądź zostały nimi przesycone,
- nagłówki hx, w tym pierwszego poziomu – h1,
- dyrektywy dla robotów – meta robots, canonical,
- czy nawigacja wewnętrzna, wskazująca najważniejsze strony w serwisie.
Warto wybrać najefektywniejszy sposób optymalizacji każdego z wyżej wymienionych elementów, aby nasz serwis był jak najbardziej przyjazny dla robotów wyszukiwarek.
Eliminacja duplikatów treści, dodatkowe linkowanie wewnętrzne czy tytuły stron zawierające ważne dla nas słowa kluczowe przyczynią się do globalnej poprawy widoczności naszej witryny na zapytania długiego ogona i money kewyrods.
Pozyskiwanie odnośników
Budowanie profilu linkowego, czyli pozyskiwanie odnośników kierujących do naszej witryny jest jednym z istotnych działań w obszarze off-page. Można w tym przypadku również wzorować się na konkurencji, ale także pozyskiwać odnośniki z innych źródeł. Mając dostęp do narzędzi takich jak ahrefs bądź Surfer SEO, będziesz mógł zweryfikować odnośniki, które zostały zdobyte przez konkurentów.
W ahrefs jest możliwość weryfikacji odnośników całego serwisu, bądź zestawienie przekroju linków – polega on na tym, że wybieramy naszych konkurentów oraz podajemy adres naszego serwisu. Ahrefs na podstawie zebranych danych zaprezentuje nam źródła, których nie posiadamy w naszym profilu linkowym, czyli domen, z których konkurenci mają odnośnik, a nasz serwis nie.
(ahrefs – Przekrój linków)
Innym narzędziem, jakie możemy wykorzystać do weryfikacji odnośników jest Surfer SEO, dzięki któremy możemy wykonać audyt całej domeny bądź wybranego adresu.
(Surfer SEO – Analiza linków)
Musimy jednak pamiętać o jednej istotnej rzeczy, Surfer SEO bierze pod uwagę wyłącznie te odnośniki, które mają widoczność w wynikach organicznych na jedno z monitorowanych słów kluczowych. Może to nam ułatwić wybór źródła pozyskania odnośnika, ponieważ widoczne podstrony w wynikach organicznych mogą generować dodatkowy ruch, przez co można je uznać za warte zainteresowania.
Przygodę w pozyskiwaniu odnośników można również rozpocząć od wymiany linków z naszymi partnerami, dostawcami. Tego typu odnośniki mogą być bardzo wartościowe.
Warto pamiętać, że link stanowi również wartość dla użytkowników w sieci, dlatego umieszczenie odnośnika do pomocnego contentu w dyskusji na forum bądź w komentarzach pod artykułem, może być „naturalnym” sposobem na pozyskanie linków do naszego serwisu. Tego typu linki będą bardzo często opatrzone znacznikiem nofolllow, niemniej warto posiadać taki rodzaj odsyłaczy w profilu domeny.
Innymi miejscami na zdobywanie pierwszych odnośników mogą być katalogi branżowe czy serwisy lokalne, z których możemy pozyskać pierwszych klientów, a bardzo często dodanie wizytówki, ogłoszenia bądź baneru reklamowego nie stanowi dużych kosztów.
Artykuły sponsorowane, to jeden z droższych sposobów na budowanie linków kierujących do naszego serwisu. W pozyskaniu płatnych publikacji mogą nam pomóc platformy takie jak Linkhouse, które zrzeszają w jednym miejscu wydawców tematycznych serwisów.
(Linkhouse – Baza ofert)
Platforma oferuje zaawasowane wyszukiwanie, dzięki któremy możemy między innymi znaleźć wydawców, którzy oferują artykuły zgodne z naszą branżą, czy miejsca publikacji z odnośnikami tzw. dofollow.
Weryfikacja efektów pozycjonowania serwisu
Warto weryfikować efekty działań po każdym z kluczowych etapów pozycjonowania. W przypadku SEO można mierzyć między innymi:
- wzrost widoczności w wynikach organicznych,
- pozycje kluczowych haseł – money keywords,
- liczbę haseł w TOP10,
- rozkład pozycji dla haseł,
- liczbę sesji organicznych,
- konwersje z kanału organicznego.
Narzędzia takie jak SEMSTORM, SENUTO, ahrefs, ASPS bądź Google Search Console dostarczają powyższych informacji.
(SEMSTORM – Słowa kluczowe i ruch)
Niestety dynamiczne zmiany w algorytmie wyszukiwarki, mogą w niektórych przypadkach przekłamywać znaczenie naszych działań, dlatego warto systematycznie weryfikować trendy zmian w wyszukiwarce.
(Senuto – Zmiany w wyszukiwarce)
Oczywiście możemy zdefiniować własne miary efektów naszych działań poprzez otagowanie mikro celów w naszym serwisie. Dla przykładu możemy wykorzystać cele w Google Analytics i zliczać:
- wysłane wiadomości przez formularz kontaktowy,
- kliknięcia w numer telefonu,
- akcję skopiowania adresu e-mail,
- pobranie katalogu PDF.
Wyżej wymienione zdarzenia mogą być miernikiem wzrostu zainteresowania naszą stroną, a tym samym ofertą.
Podsumowanie
Pozycjonowanie to szereg działań, które w części lub w całości możesz wykonać samodzielnie. Wymieniłem kluczowe etapy procesu, które mogą być prowadzone równolegle bądź mieć inną kolejność, niemniej każdy z nich jest istotny.
Warto wspierać się narzędziami SEO, które oferują szereg udogodnień pomocnych w pracy, pozyskiwać wiedzę z zakresu marketingu sieciowego, a w przypadku wątpliwości skonsultować swoje działania i kluczowe zmiany z osobami, które na co dzień zajmują się pozycjonowaniem. Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą w zdobywaniu zasięgów organicznych Waszych serwisów internetowych i trzymam za to kciuki 🙂
Piotr Michalak, Lider sekcji w dziale SEO Grupy TENSE, na co dzień zajmuje się przygotowywaniem i wdrażaniem strategii pozycjonowania dla klientów, audytami SEO oraz szkoleniami – wewnętrznymi i zewnętrznymi, dzieli się również swoją wiedzą na eventach branżowych.
Poradnik bardzo ekspercki. Warto też nadmienić, że samodzielne pozycjonowanie oprócz tak poznania tak praktycznych porad wymaga także nauki obsługi narzędzi SEO. Google Search Console jest świetnym i zarazem bezpłatnym narzędziem bardzo pomocnym w optymalizacji i od tego narzędzia polecam rozpoczynać optymalizację, by później stopniowo przesuwać się w kierunku off-site i działań skierowanych na link-building i obsługę dosyć drogich i płatnych narzędzi do analizy linków tj. Ahrefs.
Dzień dobry.
Bardzo interesujący artykuł. Efektywne pozycjonowanie serwisu oprócz solidnej optymalizacji strony „on page” to także solidny link building. A to z kolei wiąże się z wydatkami na linki z artykułów sponsorowanych, tip.
Pozdrawiam
Krzysztof