Czy blogerzy zmieniają świat na lepsze?” to temat przewodni, a raczej pytanie przewodnie tegorocznej edycji Blog Forum Gdańsk.
Zatem czy blogerzy zmieniają świat? Moim zdaniem zmieniają i to w wielu aspektach i na wielu płaszczyznach. Czy na lepsze? Uważam, że tak!
Po BFG dużo myślałam o tym jak blogerzy, blogosfera i samo blogowanie zmieniają i co konkretnie zmieniają. A zmieniają wiele, zmieniają zarówno świat, jak i samego człowieka. Widzę to po samej sobie, jak i obserwując blogerów i osoby czytające blogi.
Oczywiście na te zaobserwowane przeze mnie zmiany ma wpływ wiele czynników, jednak uważam, że blogowanie zmienia i czytelników i samego blogującego człowieka.
Blog to medium, w którym publikujemy nasze subiektywne opinie i przemyślenia. Nawet jeśli na początku nie zastanawiamy się za bardzo czy to co napiszemy może kogoś zranić, urazić lub zniesmaczyć, to z czasem to się zmienia. Stajemy się bardziej odpowiedzialni za wypuszczane w świat treści, za naszych czytelników i potencjalnych czytelników. Ta odpowiedzialność przekłada się też na inne aspekty naszego życia. Mam wrażenie, że blogując doroślejemy.
Blogowanie też trochę kształtuje charakter, uczy systematyczności, odporności na krytykę i jednocześnie wrażliwości na rzeczy, których wcześniej nie zauważaliśmy.
Coraz częściej myślimy o tym czego chcą lub potrzebują inni, a nie o tym co my chcemy. Treści piszemy pod użytkowników, to im chcemy dać wartość, to im chcemy pomóc lub pokazać inne możliwości i poglądy.
Gdy mówimy o pomaganiu i blogerach w jednym zdaniu często na myśl przychodzą różnego rodzaju akcje charytatywne, w których blogerzy brali udział. Jednak pamiętajmy, że blogerzy pomagają też w inny sposób. I proszę nie oceniajmy wartości tej pomocy, bo jeśli ktoś z niej korzysta to ma to dużą wartość.
Zobaczcie sami jak na pozór zwykłe rzeczy są tak naprawdę niezwykłe:
- Krzysiek Gonciarz swoimi filmami pokazuje ludziom, że mogą całkowicie zmienić swoje życie i zacząć coś nowego w zupełnie innym miejscu na ziemi. Wystarczy tylko mocno chcieć.
- Piotrek z Niebezpiecznik.pl dba o nasze bezpieczeństwo uświadamiając nas jak możemy się stać ofiarami ataków cyberprzestępców i jak się przed nimi chronić.
- Michał Szafrański edukuje ludzi z zakresu finansów osobistych i uczy mądrego oszczędzania. Pokazuje też, jak spełniać swoje marzenia i nie zatracić się w sławie.
- Kuba i Konrad nie bali się pokazać nam prawdziwego oblicza sytuacji uchodźców na Węgrzech.
- Jacek udowadnia, że życie z protezą nogi może być tak samo wspaniałe jak z dwoma zdrowymi nogami. Pokazuje, że można cieszyć się życiem, mieć plany, realizować marzenia i być, po prostu być wśród ludzi.
- Radek z Polimaty nie tylko przekazuje nam ciekawą wiedzę, której w szkole nie zawsze chcieliśmy się uczyć, ale jeszcze robi to w śmieszny i wciągający sposób,
- Arlena Witt tak uczy angielskiego, że aż chce się rzucić wszystko i polepszać swoją wymowę
- w promowaniu inicjatywy Szlachetna paczka niemały udział mieli blogerzy.
- blogi kulinarne pokazują, że gotowanie nie jest trudne, może sprawiać radość i w dodatku chronić nasze zdrowie. Czy ludzie tak chętnie piekli by własny chleb, zwracali uwagę na to co jedzą i dbali o wartościowe posiłki, gdyby wiedza na ten temat, przepisy, wskazówki i porady nie były tak łatwo dostępne?
- podobnie jak w dbaniu o to co jemy, także w dbaniu o zdrowie fizyczne i ruch pomagają nam blogi i ich autorzy. Możemy dowiedzieć się od nich co jeść, jak ćwiczyć, czego unikać itd.
… mogłaby tak wymieniać i wymieniać.
Bieganie, zdrowe odżywianie i gotowanie, umiejętność robienia makijażu, czy odwaga do podejmowania zmiana w swoim życiu może Ci się wydawać błahostką. Jednak czy naprawdę są to mało istotne i ambitne rzeczy? Skąd mamy czerpać wiedzę na te tematy? Z portali, gdzie co krok kryje się jakaś ukryta reklama lub sponsoring? Ok, blogerzy też wchodzą w płatne współprace, ale w większości są one jawne i żaden szanujący się bloger nie podpisze się pod czymś czego nie uznaje i z czym się nie utożsamia.
Blogerzy zmieniają świat, zmieniają na wiele sposobów, nie tylko biorąc udział w akcjach charytatywnych, ale także edukując ludzi i pokazując jak wiele można zrobić, gdy się tylko chce.
Tak jak na początku wspomniałam, już samo blogowanie zmienia. Widzę to najbardziej po sobie samej. Gdyby nie blog nie byłaby tu gdzie jestem tutaj, a wierzcie mi, że jestem dalej niż to sobie kiedykolwiek wyobrażałam.
Tegoroczny Blog Forum Gdańsk uświadomił mi to wszystko i naprawdę bardzo dziękuję organizatorom za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu. Mało, które wydarzenie tak długo “żyje” i wciąż jest pożądane i uznawane za elitarne. Mam nadzieję, że będę mieć przyjemność być na 8 edycji tej imprezy, ponownie poznać nowych, wspaniałych ludzi i odwiedzić Gdańsk, miasto które zachwyca mnie zawsze z tą samą siłą.
A jeśli chcecie obejrzeć prelekcje z Blog Forum Gdańsk to serdecznie do tego zachęcam i odsyłam na kanał BFG na Youtube.
PS. jeśli chcesz się napić najlepszej kawy na świecie to odsyłam do CofeeDesk.pl – dzielnie ładowali nam baterie przez cały weekend.
Zdjęcia we wpisie: Maciej Moskwa