Inwestując budżet i czas w tworzenie treści zapewne chcesz, aby spełniały swoją rolę przez dłuższy czas. Jednak nie wszystkie treści są aktualne aż tak długo. Jak zatem tworzyć wieczne żywe treści, które sprzedają przez lata?
O wiecznie żywych treściach pisałam w artykule w MŚBiznes.Tu przytoczę więcej przykładów i wskazówek.
Nie muszę Ci mówić, że jednym z najbardziej skutecznych działań marketingowych jest content marketing. Jeśli przyłożymy się do tworzenia treści i zadbamy o to aby były merytoryczne i przydatne dla czytelnika to będą one:
- wspierać pozyskiwanie nowych klientów,
- pomogą budować zaufanie do marki,
- pozycjonować markę ją jako eksperta w swojej branży
- zwiększać widoczność w wyszukiwarce Google.
Jakie zatem działania uwzględnić w strategii content marketingowej, aby treści przynosiły te korzyści przez lata?
Wiecznie żywe treści – Evergreen content
Rozpatrując treści z biznesowego punktu widzenia rozróżniamy ich dwa typy:
- treści, które tracą szybko na aktualności. Są to różnego rodzaju nowinki, opisy wydarzeń.
- treści wiecznie żywe, zwane też evergreen content, których zawartość nie dezaktualizuje się tak szybko, a ich wartość dla odbiorcy jest liczona w latach.
Ten drugi typ treści to materiały ponadczasowe, które zwykle zawierają one uniwersalne informacje czy porady i są przydatne dla użytkowników na każdym etapie lejka zakupowego.
Jak możesz się domyślić ich przygotowanie wymaga więcej czasu z uwagi na warunki jakie powinny spełniać, czyli być przemyślane, szczegółowe i bardzo dobrze opracowane.
Tak jak wcześniej wspomniałam możesz je wykorzystywać na wszystkich etapach lejka zakupowego, a także w innych działkach marketingu internetowego. Przykładowo w SEO ułatwiają link building, czyli pozyskiwanie linków prowadzących do Twojej witryny. Wiąże się to z tym, że inne strony chętniej będą odwoływać się tego typu artykułów niż do tekstów z newsów i szybko dezaktualizujących się informacji.
W ramach evergreen contentu możesz tworzyć m.in.:
- poradniki w formie e-booków, w których zawrzesz odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów lub wskazówki jak rozwiązać problemy z jakimi się borykają. Warto tu udać się do działu obsługi klienta i od nich zebrać pomysły na treści – w końcu to z nimi najczęściej kontaktują się klienci. Sprawdź też jakie frazy wpisywane są najczęściej w wyszukiwarkę na Twojej stronie lub z jakich fraz trafiają do Ciebie klienci. Oprócz ebooków w formacie pdf, możesz też tworzyć filmiki, podcasty lub cykle wpisów na blogu.
Rys. 1. Przykład filmu stworzonego wraz z wpisem poradnikowym na blogu w formie transkrypji oraz infografiką w formie notatki z omawianej treści – Whiteboard Friday by MOZ
- przykłady z życia, tzw. case studies, opisujące proces realizacji konkretnego projektu marketingowego, wdrożeniowego czy edukacyjnego. Case studies mają różną długość i powstają w formie pdf-ów, infografik czy wpisów na blogu. Zwykle zawierają takie informacje, jak cele, sytuacja wyjściowa, streszczenie przebiegu działań i uzyskane wyniki.
Studia przypadków to jedne z chętniej czytanych materiałów, gdyż dostarczają autentycznych przykładów i stanowią wartościowy materiał edukacyjny. To także jedna z form prezentacji sukcesów z przebiegu współpracy z klientem, która może zostać wykorzystana podczas prezentacji handlowych.
Rys. Case study wykorzystania monitoringu internetu na blogu Brand24
- recenzje produktów (głównie w przypadku sklepów internetowych) od klientów lub influencerów, którzy testowali go i dokumentowali ten proces. Możesz z nich zrobić obszerny wpis na blogu zawierający zdjęcia, filmiki, pomysły na użycie, cenne porady. Warto też wykorzystać je na stronach produktów wzbogacając ich opis i pomagając podjąć decyzję zakupową (a tym samym zwiększając szanse na sprzedaż).
Ciekawym pomysłem może być także porównanie kilku produktów czy usług opisujące ich mocne i słabsze strony, funkcje czy specyficzne cechy.
Tego typu content będzie aktualny, dopóki produkt będzie w sprzedaży.
Rys. Przykład recenzji produktu na blogu sklepu internetowego Katalogmarzen.pl
- Omówienia raportów w formie infografik – pomimo że raporty w wielu przypadkach odnoszą się do badanego okresu i ich przydatność może wydawać się krótka, to jednak wcale tak nie musi być. Często porównujemy bieżące wyniki z poprzednimi latami, obserwujemy trendy i zmiany, a takie streszczenie opublikowane na stronie będzie dużym ułatwieniem i przyspieszy analizę.
Rys. Jak się zmieniało wykorzystanie kanałów marketingowych w poszczególnych latach
- Listy i zestawienia – zarówno te inspiracyjne, jak i poradnikowe. Lubimy łatwe do przyswojenia materiały, ale i konkretne oraz merytoryczne. A takie właśnie są listy, zestawienia i inne skondensowane formaty (zwłaszcza w formie infografik przyjemnych dla oka).
Za przykład może posłużyć tu np. zestawienie najlepszych książek z danej niszy, najczęstsze błędy popełniane w jakimś specyficznym procesie czy lista najlepszych narzędzi i aplikacji przydatnych na danym stanowisku.
Rys.. Przykład listy polecanych książek o e-marketingu na blogu Freshmail
Rys. Lista narzędzi do content marketingu na blogu EACTIVE
- wywiady w formie artykułów, filmów na Youtube lub podcastów, zwłaszcza ze znanymi osobami lub ekspertami w danej dziedzinie. Użytkownik zyskuje dzięki nim unikalną wiedzę, opinię lub wnioski, a ponieważ siła eksperta będzie raczej rosła niż odwrotnie, to treść taka jeszcze bardziej zyska na wartości.
Rys. Przykład wywiadu w podcaście
Rys. Przykład wywiadu na Youtube – Napędzanimarzeniami.pl
Rys. Przykład wywiadu na blogu
Aktualizuj content i daj drugie życie treściom
Każda treść wymaga aktualizacji, a dodanie do niej nowych elementów sprawi, że roboty Google zauważą, że jest żywa, pojawia się w niej coś nowego, ktoś o nią dba. Ale na co zwracać uwagę zabierając się za aktualizację i optymalizację treści?
- usuń błędne linki, czyli np. takie, które odsyłają do witryny, która już nie istnieje. Spróbuj znaleźć dla nich alternatywę lub całkowicie zrezygnuj z podlinkowania danego fragmentu tekstu. Błędne linki w tekście możesz łatwo wyszukać za pomocą Online Broken Link Checker, a w przypadku stron na WordPressie możesz zainstalować dedykowane mu specjalne wtyczki, np. Broken Link Checker.
- sprawdź optymalizację wpisu i strony wpisu pod algorytmy Google. Upewnij się, że znaczniki meta są poprawnie uzupełnione, a frazy kluczowe zawarte w artykule są adekwatne do głównych celów biznesowych.
- ponów promocję wpisu w swoich kanałach Social Media, przypomnij o wpisie subskrybentom newslettera i przemyśl płatną promocję na Facebooku.
Dzięki tym działaniom zadbasz nie tylko o pozycję publikacji w Google, ale także dotrzesz do nowych odbiorców, którzy wcześniej mogli nie natknąć się na artykuł.
Recykling treści – ponownie wykorzystaj już stworzone treści
Skoro już poświęcasz czas i pieniądze na tworzenie treści, zwłaszcza szczegółowych artykułów, raportów lub ebooków, to warto je wykorzystać ponownie. Dotyczy to także filmów i podcastów oraz innego rodzaju wiecznie żywych treści (evergreen content).
Jak ponownie wykorzystać wcześniej stworzone treści w inny sposób niż ich ponowna publikacja? Przekształć je w nowe formy contentu!
Praktyka ta często określana jest jako recykling treści i optymalizuje ona nie tylko czas pracy nad contentem, ale także rozwiązuje problem wyszukiwania wciąż nowych tematów, które zainteresują odbiorcę. Często pisze o tym Neil Patel, guru od marketingu internetowego i jeden z lepszych twórców contentu jakiego znam.
W jednym ze swoich artykułów “How to Give Your Old Content a Face Lift to Bring Rankings Back from the Dead” podpowiada jak dać nowe życie treściom, a także stworzyć z nich całkowicie nowe materiały. Polecam Ci zapoznać się z tym artykułem i wypisać sobie pomysły jak Ty możesz przeprowadzić recykling na swoim contencie. Ja poniżej podsunę Ci kilka pomysłów od siebie.
Chcesz podnieść konwersję w Twoim sklepie?
Kliknij tu i dowiedz się, jak możemy to osiągnąć >
Jak ponownie wykorzystać treści – recykling treści w praktyce
Sposobów na ponowne wykorzystanie już stworzonych treści jest ogrom, a to co w Twoim przypadku warto wykorzystać zależy tak naprawdę od specyfiki branży, preferencji grupy docelowej oraz Twoich możliwości (technicznych, umiejętności itp.).
Najlepiej wyjaśnia się na przykładzie, zatem ten cały recykling treści pokażę Ci na przykładzie. Za przykład niech posłuży artykuł o pomysłach na prezenty dla bliskich i partnerów biznesowych (współpracowników, szefa, klientów). Tak przygotowany artykuł opublikuj na blogu uatrakcyjniając go dużą ilością zdjęć.
Zdj. Wpis na blogu sklepu z propozycjami na prezenty dla przedszkolaka techsat24.pl
Ponadto stwórz:
- filmik ze zdjęć i streszczeń tekstu za pośrednictwem aplikacji Lumen5.com. Wystarczy wkleić do niej link opublikowanego artykułu, a zdjęcia i treści zostaną automatycznie zaciągnięte. Teraz tylko zmniejsz ilość tekstu, wybierz najładniejsze zdjęcia, dodaj muzyczkę i gotowe. Taki filmik możesz opublikować na Facebooku, Linkedin i Instagramie – wszystkie one lubią filmy. Oczywiście nie zapomnij o YT, tam też wrzuć ten filmik, a następnie dodaj go do oryginalnego wpisu na blogu – utrakcyjnisz go zarówno w oczach czytelników, jak i robotów Google.
Zdj. Prosty filmik ze zdjęć z pomysłami na święta Garneczki.pl
- prezentację, którą opublikujesz w serwisie Slideshare. Co prawda jest ona stricte biznesowym medium, ale czy biznes to nie ludzie? Prezentacja może mieć charakter biznesowy także jeśli zaprezentujesz tam prezenty dla mamy – wystarczy tylko trochę kreatywności, odpowiedni dobór słów i kilka statystyk – np. co kobiety chcą otrzymywać w prezencie?
Taką prezentację możesz także umieścić na blogu, w mediach społecznościowych, a także na kartach produktów jeśli posiadasz sklep internetowy. Możesz ją też wysłać swoim klientom w ramach budowania relacji i pomocy w wyborze prezentów dla bliskich. - infografikę prezentującą w formie graficzne propozycje prezentów, dane z raportów dotyczących preferencji konsumentów oraz może dane z rynku odnośnie wcześniejszych lat i rzeczy, które najlepiej sprzedawały się w sezonie świątecznym.
Zdj. Infografika z pomysłami na prezent dla mężczyzny youngliving.com
- checklistę prezentów do kupienia w formie PDF-a do wydrukowania,
Zdj. Checklista prezentowa morethanamomofthree.com
- ebook będący poradnikiem jak dobierać prezenty, jakich błędów nie popełniać, jak ładnie zapakować prezent,
Dlaczego warto ponownie wykorzystywać treści? Oczywiście jest to duża oszczędność czasu i maksymalne wykorzystanie materiału, w którego przygotowanie zainwestowaliśmy również pieniądze.
Dodatkową zaletą jest też dotarcie do nowych odbiorców, którzy preferują inne formy przyswajania treści niż ta, w której opublikowaliśmy pierwotną wersję.
Przy okazji wspieramy pozycjonowanie witryny w wyszukiwarce dzięki różnorodności, którą lubią roboty Google.
Jak widzisz, content marketing może być nie tylko jedną z najskuteczniejszych form marketingu internetowego, ale i stosunkowo tanią. Dlatego warto podejść do niego holistycznie, przygotować strategię content marketingową i tworzyć wiecznie żywe treści. Ich aktualizacja i recykling pozwolą zwiększyć zwrot z poczynionych inwestycji na tą formę marketingu, a ponadto wesprą budowanie świadomości marki i relacji z klientami, pozycjonowanie w Google i udostępnianie atrakcyjnego contentu w mediach społecznościowych. Jeśli chcesz to mogę Ci w tym pomóc 😉
Zdjęcie w grafice tytułowej: Ravi Roshan on Unsplash
[…] Wiecznie żywe treści, które sprzedają przez lata – achmielewska.com […]