Lubię dowiadywać się czegoś nowego o sobie. Lubię to zwłaszcza wtedy, gdy mogę potem usprawnić swoje działania i wzmocnić jakieś mocne strony. Stąd też ostatnio zrobiłam test osobowości Perso.in.
Jeśli i Ty lubisz badać swoją osobowość, predyspozycje i zachowania to zapraszam do czytania, bo ten wpis będzie właśnie o badaniu Perso in.
Czym jest test osobowości Perso.in?
Jego wyniki pozwalają rozwijać siebie, odkryć talenty i predyspozycje, a także wybrać kierunek ścieżki zawodowej oraz polepszyć relacje z innymi.
Perso.in bada 30 stref naszego życia w ramach 5 obszarów osobowości:
- People – Ludzie – jakie postawy przyjmujemy wobec innych ludzi, czy jesteśmy skromni czy wręcz odwrotnie, czy jesteśmy ufni, sceptyczni, chętni do pomocy lub czy umiemy zaufać?
- Experiences – Doświadczenia – czy jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne? Czy lubimy fantazjować czy raczej siedzimy w rzeczywistości? Czy cechuje nas wysoka wrażliwość estetyczna, uczuciowość i emocjonalność?
- Responsibilities – Obowiązki – jak u nas z sumiennością, odpowiedzialnością i realizowaniem zobowiązań? Czy przestrzegamy ustalone wcześniej zasady (własne i innych), czy prokrastynujemy i czy jesteśmy rozważni?
- Stimulators – Stymulatory – co nas stymuluje do działania, a co hamuje? Czy pracuje nam się lepiej w grupie czy samodzielnie? Czy dobrze na nas działa kontakt z ludźmi czy lepiej regenerujemy się w samotności? Czy cechuje nas optymizm?
- Obstacles – Trudności – jak radzimy sobie z problemami? Czy jesteśmy wstydliwi czy śmiali? Czy łatwo ulegamy pokusom i czy jesteśmy podatni na stres?
Te 5 cech wyróżniono na bazie tzw. Wielkiej Piątki, o której możesz poczytać tutaj.
Jest to badanie, które podobnie jak w innych testach osobowości, polega w pierwszej kolejności na wypełnieniu ankiety (ankieta internetowa). Na podstawie Twoich odpowiedzi przygotowywany jest spersonalizowany raport.
Stworzony dla Ciebie raport pokazuje Twoje predyspozycje, przewagi, styl zachowania, sposób komunikacji i możliwe przeszkody blokujące Cię w różnych obszarach życia.
W raporcie tym masz bardzo fajnie przedstawione wszystkie cechy (jest ich 30) z poszczególnych obszarów. Zaprezentowane są one na skali, której oba końce przedstawiają przeciwstawne cechy np. sceptycyzm i ufność. Dodatkowo widzisz swój wynik na tle innych ludzi – jak wiele osób otrzymało wynik podobny do Twojego. Przykładowo w obszarze Doświadczenia mam tak:
No cóż, jestem wyjątkowa 😉
Każdy z tych obszarów jest jeszcze podzielony na konkretne cechy/sposoby zachowania, a te także przedstawione na skali.
Znajdziesz tu również wskazówki co możesz zrobić dalej z uzyskanymi informacjami, w jaki sposób wzmocnić Twoje przewagi oraz jak uniknąć ryzyk. Możesz z tym pracować sam lub z certyfikowanym trenerem.
Są tu także wylistowane możliwe przewagi i możliwe ryzyka, które np. w moim przypadku w obszarze Stymulatory miałam takie wyniki:
Trudno mi się z tym nie zgodzić. Wiedziałam o tym i nie zdziwiły mnie te moje przewagi i ryzyka w tym obszarze, ale jestem przekonania, że dla osoby, która nigdy wcześniej nie robiła żadnego (opartego na badaniach) testu, nie pracowała z coachem lub nie chodziła na terapię, mogłaby to być nowa, bardzo przydatna wiedza.
Są tu także wskazane 3 sfery/typy zadań, w których możesz się sprawdzić. Przykładowo w obszarze Responsibilities (Odpowiedzialność) otrzymałam takie propozycje:
I z tym to ja raczej się nie zgodzę. Ani ja nie umiem w późniejszą gratyfikację, ani w odpuszczanie perfekcjonizmowi i zgodnę na optymalną jakość, ani ta elastyczność do mnie zbytnio nie pasuje (no chyba jeśli chodzi o łagodzenie konfliktów, to dla świętego spokoju jestem elastyczna i dopasowująca się jak plastelina ;)). I co z tym dalej skoro się nie zgadzam z wynikiem? O tym zaraz.
Wisienką na torcie, ale niestety dodatkowo płatną, jest OnePager, czyli pokazanie w bardzo przejrzystej formie:
- co nas motywuje,
- co jest dla nas ważne,
- jakie lubimy działania,
- czego unikać wobec nas
No i dla wiadomości tych co mają lub będą mieli ze mną kontakt, pokażę 1/4 tego OnePager’a z tym czego unikać w kooperacji ze mną 😉 Wydrukować i zapamiętać 😉
No dobra, teraz już wiesz jak wygląda to badanie osobowości, ale czy ono jest dla Ciebie? Jakie ja mam wnioski po zrobieniu jego? Czy poleciłabym to badanie przyjacielowi? I tak, i nie. Dlatego czytaj dalej.
Co mi się podoba w teście osobowości Perso.in?
Przede wszystkim test był normalizowany poprzez badania ankietowe Polaków, czyli różnice kulturowe nie wchodzą tu raczej w grę. Rzecz jasna, kultury się przenikają, ale nie ma co przesadzać 😉 A dodatkowo jest on tworzony przez Polaków, więc nie ma tu dziwnych określeń będących tłumaczeniem z innych języków.
Coraz więcej jest certyfikowanych trenerów, zatem dalszy rozwój w oparciu o Wielką piątkę będzie mógł być prowadzony pod okiem specjalisty.
Bardzo fajnie zaprezentowane są wyniki. Zastosowanie wizualizacji na skali pomaga szybko zaznajomić się z wynikiem i zapamiętać go na dłużej. Przyjemniej też analizuje się ten raport.
Wylistowanie przewag i ryzyk też jest przydatne. Pozwala lepiej zrozumieć wyniki i wykorzystać swój potencjał. Znajomość ryzyk ułatwia też unikanie sytuacji, w których możemy dostać po nosie, a także projektów czy stanowisk, w których będziemy się źle czuć.
Powtórzę się, ale rewelacyjny jest ten jednostronicowy, graficznie przedstawiony raport z motywatorami, blokerami, tym co lubimy i co jest dla nas ważne. Chyba sobie go wydrukuję nawet! Niestety jest on dodatkowo płatny (moim zdaniem warto dopłacić).
Wspomniałam wcześniej, że nie zgadzam się z tym, w czym/gdzie mogę się sprawdzić jeśli chodzi o Odpowiedzialność. Rozmawiałam o tym z certyfikowaną trenerką i powiedziała, że być może mam takie nieuświadomione obszary, w których to jest prawdziwe. I pewnie tak jest, i pewnie trudności z późniejszą gratyfikacją przysłaniają te strefy mojego życia, gdzie z tym czekaniem na nagrodę nie mam problemu (do tego stopnia, że nawet nie jestem tego świadoma). Jednak to tylko koncepcja, jak jest naprawdę to tego na razie nie wiem.
Czego mi brakuje w Perso.in?
Pierwsze co rzuciło mi się w oczy jako “za mało” to “wskazówki” w każdym z pięciu obszarów. Są one dla mnie zbyt mało konkretne, trochę jakby oderwane od wyników z innych obszarów i obawiam się, że gdybym nie była już bardziej świadoma siebie to mogłabym mieć problem z ich zrozumieniem.
Z drugiej strony test ten nie jest dla osób, które już całkiem dobrze znają swoje białe i czarne moce 😉 Bo wyniki ich mocno nie zaskoczą.
Z trzeciej strony to im mocniej wgłębiam się w raport to mam wrażenie, że ja jestem spaczona trochę Gallupem i po prostu do niego wszystko porównuję i czepiam się bezpodstawnie dobrego testu osobowości.
Ok, to aby nie mieszać i Tobie w głowie. Jedyne co mam do zarzucenia to to, że mam wrażenie, że wyniki jednego z 5 obszarów nie biorą pod uwagę wyników z 4 pozostałych. No i bez wykupienia konsultacji z trenerem nie do końca będziemy wiedzieć co robić dalej. Zresztą to nic dziwnego, zawsze dobrze jest wykupić chociaż godzinę konsultacji ze specjalistą, aby zrozumieć o co chodzi i jaki następny krok.
Komu polecam test Perso.in?
Test ten robiła też moja znajoma, która sama jest coachem/trenerką, menedżerem i mentorem. W życiu zrobiła już wiele testów osobowości i była zadowolona z wyników tego badania. Przyznała, że przydatne jest tu wsparcie trenera. Chętnie też wykorzystałaby to badanie przy rekrutacjach.
Ja polecam ten test osobom, które nie robiły jeszcze żadnego testu i chcą otrzymać przystępny raport pokazujący im, gdzie będą czuć się dobrze, z czego lepiej aby zrezygnowały i czego powinny unikać.
Przyda się on także osobom, które chcą zmienić pracę lub całkowicie się przebranżowić. Może on być też pomocny maturzystom podejmującym decyzję o kierunku studiów. Przynajmniej w moim przypadku zaproponowane wskazówki pasowały mi najbardziej do zawodowej części mojego życia.
Na koniec dodam jeszcze mały tip: jak zrobicie test to poproście o jego wyniki przed sesją z trenerem. Zapoznajcie się z wynikami i przemyślcie je tak aby jak najwięcej wyciągnąć z sesji.
Badanie osobowości Perso.in możesz zrobić tutaj.
Podsumowując, myślę, że co osoba, doświadczenie, historia to inna opinia. Jak o wszystkim. Ja się cieszę, że miałam możliwość zrobienia tego testu i mimo, że nie ze wszystkim się zgadzam, to trochę prawd o sobie zobrazowałam sobie w głowie.
Tekst powstał we współpracy z twórcami raportu Perso.in.
W obszarze „Odpowiedzialność„ otrzymałem dokładnie taki sam wynik :) i akurat z nim się zgadzam. Zresztą jak napisałaś w podsumowaniu, wiele zależy od nas samych i naszych doświadczeń. Pewne rzeczy też są dla nas niezauważalne i myślę, że to właśnie one mogą być dla nas najbardziej zaskakujące w wynikach ;)
o! może ja to niepoprawnie interpretuję, ale ta elastyczność i późniejsza gratyfikacja to mocno mi nie leżą 😉
Też w jednej ze sfer miałem wrażenie, że wynik jest nie taki jakiego bym oczekiwał, że tak to ujmę 😉 Jednak w trakcie rozmowy z psychologiem kilka rzeczy mi się wyjaśniło i byłem skłonny inaczej na to spojrzeć 🙂
to ja miałam tak przy Frisie. Wyszło mi, że jestem relacyjna i mało nie wybuchłam śmiechem, ale faktycznie, rozmowa z trenerem pokazała mi, że no kurza kostka jestem 😀
Frisa nie miałem jeszcze przyjemności przejść, ale podejrzewam, że wyniki też mogą mnie zaskoczyć 🙂
fajnie można odkryć swoje schematy zachowań, zrozumieć siebie i wręcz zaakceptować to co wcześniej nas irytowało 🙂
Teraz to już muszę go przerobić 🙂