Dlaczego podcast? Ale co podcast? Dlaczego warto nagrywać podcast? Dlaczego warto słuchać podcastów? I co daje podcast? Na te pytania odpowiedzieli doświadczeni już podcasterzy:
- Marek Jankowski – Mała Wielka Firma
- Michał Plewniak – Each One Teach One
- Agnieszka Skupieńska – To się opłaca
- Dominik Juszczyk – Z pasją o mocnych stronach
- Piotr Peszko – 2EDU
- Kasia Bieleniewicz – Tuż Przy Uchu
To niesamowite, ale właśnie to 5 odcinek podcastu Firma On-line. Jak ten czas zleciał. Ja wciąż odczuwam tą irytację na siebie, że wciąż odkładam wystartowanie z podcastem na później.
Wciąż czuję stres podczas publikacji pierwszego odcinka. I wciąż mam milion pomysłów na kolejne odcinki. A dziś? Dziś jeden z tych pomysłów! Zapraszam!
W zeszłym tygodniu opublikowałam swój pierwszy wywiad. Jeśli go jeszcze nie słuchałeś lub nie słuchałaś to koniecznie to nadrób, bo rozmowa z Radkiem Budnickim z podcastu Lepiej Teraz jest naprawdę bardzo ciekawa i pokazująca moim zdaniem mądre podejście do życia.
Ponieważ moją małą misją jest przekonanie jak największej liczby osób do słuchania podcastów to zapytałam innych podcasterów o to dlaczego nagrywają podcasty i co im to dało.
Dlaczego mam taką małą misję? Bo uważam, że to naprawdę świetny kanał komunikacji, dużo lepszy od Youtube, gdzie musisz skupiać się zarówno na obrazie, jak i na dźwięku. Natomiast przy słuchaniu podcastu możesz robić inne rzeczy – np. spacerować co ja często praktykuję.
W odcaście posłuchasz 6 podcasterów, każdy z nich sam się przedstawi, więc pozwolę sobie tego nie robić – oni to zrobili lepiej 😉
Ja tylko zachęcam Cię do wypisania sobie najciekawszych powodów dlaczego warto nagrywać podscast i korzyści jakie dzięki podcastowi odnieśli.
Tu wspomnę tylko 2 lub 3 najważniejsze punkty jakie mi z ich wypowiedzi najmocniej utkwiły w pamięci (nie zawsze jest słowo w słowo):
Marek Jankowski – Mała Wielka Firma
– budujesz markę osobistą, nawet lepiej niż blog, bo podcast umożliwia przekazywanie emocji
– trafiasz odbiorcy bezpośrednio do ucha,
– słuchacze mają wrażenie, że Cię znają,
Michał Plewniak – Each One Teach One
– dzielisz się z innymi wiedzą bez nachalnego wchodzenia w czyjąś przestrzeń,
– pracuję sami nad sobą – od strony technicznej, a także pracuję nad sztuką komunikacji,
– podcasty dają nam odzyskanie czasu – „podcast uwalnia gałkę oczną” – można np. prasować i słuchać podcastu
Agnieszka Skupieńska – To się opłaca
– nauczyłam się wyraźniej mówić, oswoiłam się z dżwiękiem swojego głosu,
– dotarcie do innych ludzi, którzy nie mają czasu na czytanie
– poznaję nowe osoby i uczę się od nich wielu przydatnych rzeczy
Dominik Juszczyk – Z pasją o mocnych stronach
– wychodzę ze strefy komfortu – podcast pozwala przezwyciężać strach
– uczy regularności
Piotr Peszko – 2EDU
– nawiązuje nowe relacje z osobami, z którymi rozmawiam,
– uczę się uważnie słuchać i uwrażliwiam się na to co mówią inni,
Kasia Bieleniewicz – Tuż Przy Uchu
– nie ma wielkiej fali hejtu
– nie trzeba „wyglądać” i mieć pięknego miejsca do nagrywania
– środowisko podcastowe jest ciekawe i przyjazne
– działam, robię, a nie tylko planuję i myślę o zrobieniu czegoś
– osoby, które się do mnie zgłaszają (klienci) już wiele o mnie wiedzą,
Dziękuję całej szóstce za poświęcony czas, w którym mogli przecież nagrywać swój podcast albo leżeć i odpoczywać, stąd niesamowicie to doceniam i co tu ukrywać sprawili mi ogromną radość.
W pierwszym zamyśle planowałam podsumować ich wypowiedzi, ale po prostu nie potrafię, mimo podjęcia takiej próby. Wszystko co powiedzieli jest moim zdaniem ważne i grzechem byłoby kompresowanie tego do jakiegoś podsumowania.
A ja mam już na sumieniu za wiele grzechów by jeszcze taki sobie dorzucać 🙂
Może po prostu napiszę co ja odczuwam po nagraniu już tych kilku odcinków, czyli moje „dlaczego podcast?”:
- uczę się mówić, sprawniej ubierać myśli w słowa i wywalić słynne „yyyy” ze słownika – nawet nie zdajesz sobie sprawy ile czasu zajmuje wycinanie tych wszystkich „yyyy” z nagrania, to nawet nie denerwuje, a „piiii” – tu było brzydkie słowo
- wreszcie coś robię, robię coś więcej niż pisanie bloga, dzięki czemu mogę dotrzeć do większej ilości osób i z nimi także podzielić się tym co mogę dać od siebie – wiedza, spojrzenie na różne sprawy, radość, że chcą to ode mnie przyjąć
- pracuję nad nieśmiałością i perfekcjonizmem – pisanie bloga jest fajne, nikt cię nie widzi, nikt cię nie słyszy, mach ciach i już. A w podcaście daję siebie więcej, słychać mój głos, emocje i drobne potknięcia oraz przejęzyczenia, których nie da się wyciąć. Ponadto dzięki podcastowi walczę z perfekcjonizmem, zdaję sobie sprawę, że wciąż się uczę, że dźwięk nie jest perfekcyjny, że daleko mi jeszcze do moich dzisiejszych gości, ale pozwalam sobie na to, bo …. bo mogę 😉 bo to jest naturalny proces doskonalenia.
I w 100% podpisuję się pod słowami Kasi z podcastu Tuż przy uchu, która powiedziała: „Jednej rzeczy bardzo żałuję, że tak późno się na to zdecydowałam.”
A Ty dlaczego słuchasz podcastów? A może tworzysz swój – pochwal się nim w komentarzu na blogu. Chętnie poznam Twoje opinie dotyczące podcastów, kiedy ich słuchasz, jakie tematy najbardziej lubisz, jakie podcasty polecasz.
Z kolei jeśli zastanawiasz się nad ruszeniem z własnym podcastem, ale nie wiesz jak, nie wiesz z czym, nie wiesz za pomocą czego albo po prostu potrzebujesz motywacyjnego kopa to pisz do mnie. Na tyle na ile mogę to pomogę w kwestiach technicznych i edukacyjnych. A na motywacyjnego kopa to już na pewno możesz liczyć.
Ja kocham podcasty i naprawdę pragnę by to medium rozwijało się w Polsce jeszcze szybciej, dzięki temu i ja będę miała co słuchać i inni będą poznawać urok słuchania podcastów.
Jeśli spodobał Ci się ten odcinek proszę podziel się nim z innymi udostępniając go w Twoich profilach społecznościowych, pomożesz nie tylko innym, ale także mi docierając z moim podcastem do szerszego grona odbiorców.
Skąd możesz pobrać podcast Firma On-line?
Podcast dostępny jest :
- na blogu – lista wszystkich podcastów
- w iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
- w serwisie Spreaker – pobierz aplikację Spreaker dla Androida i iPhone
- w serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i iPhone
- Poprzez specjalny RSS
- pobierz mp3
Zapisz się także na mój newsletter by być na bieżąco, a przy okazji otrzymać fajne prezenty.
A jeśli spodobał Ci się ten odcinek będę wdzięczna za komentarz i podzielenie się tym odcinkiem z innymi osobami, którym jego treść może być przydatna. Będzie mi też miło jeśli poświęcisz chwile i zostawisz krótką ocenę podcastu w iTunes – dzięki temu inne osoby łatwiej dotrą do tego podcastu.
Oceń podcast Firma On-line >>
Agata, poszła ocena na iTunes. Wahałem się między 5 a 6 gwiazdek, ale okazało się, że 6 nie ma, więc ostatecznie poszło 5 😉 Bardzo fajny pomysł na odcinek. Ja też nałogowo słucham podcastów i podobnie jak Ty od niedawna robię swój – „Porozmawiajmy o IT”. Trzymam kciuki za rozwój Twojej inicjatywy! 🙂
dziękuję 🙂 jaki podcast prowadzisz?
Podcast związany z IT. Nazywa się „Porozmawiajmy o IT” (https://porozmawiajmyoit.pl). Pozdrawiam 🙂
już patrzę 🙂