O ciekawych podcastach nie tylko o biznesie kiedyś już pisałam. Ponieważ jednak wciąż odkrywam nowe ciekawe polskie podcasty postanowiłam się nimi z Tobą podzielić. Warto przecież promować to co dobre!
Nie wiesz co to są podcasty? Masz prawo! W Polsce podcasty są popularne od niedawna, dlatego na dole wpisu znajdziesz powody, dla których warto słuchać podcasty oraz odnośnik do wpisu podpowiadającego jak słuchać podcastów.
A teraz do tematu artykułu, czyli zobacz jakie podcasty słucham, lubię i Ci polecam.
Aktualizacja 28.05.2022
Powód: część podcastów jest już nieaktywna, ponadto odkryłam nowe 😉 Nowo odkryte ciekawe polskie podcasty na samym dole
Ciekawe polskie podcasty do posłuchania
Kolejność przypadkowa 🙂
Jest to podcast stowarzyszenia o takiej samej nazwie jak podcast. Nie publikują oni regularnie i często, ale każdy odcinek słucham z zaciekawieniem i przyjemnością. Poruszają oni tematykę miejską dotyczącą aktualnych problemów z jakimi borykają się mieszkańcy, czy o fajnych inicjatywach mieszkańców, które warto wspierać i naśladować.
Szczególnie polecam 2 odcinki:
- o wpływie Airbnb na miasto i jego mieszkańców
- o książce “Najlepsze miasto świata: Warszawa w odbudowie 1944-1949” – niesamowite jak wyglądała odbudowa Warszawy!
- Biedrzycka publikuje (Nie)poradnik– niestety niekatywny już, jednak warto stare odcinki posłuchać
Klaudia, autorka podcastu, potrafi ubierać myśli w słowa- zarówno jeśli chodzi o słowo mówione, jak i słowo pisane. Co prawda nie lubię słowa “autentyczność” (moim zdaniem jest wyświechtane), ale Klaudia jest naprawdę autentyczna i szczera w tym co mówi i pokazuje. Dzieli się ze słuchaczem swoimi trudnymi doświadczeniami, naukami jakie dzięki nim zdobyła i wnioskami. Nie płacze, nie użala się, ale pokazuje jak jest często w naszym życiu i jak możemy na to zareagować. Mocno polecam Ci odcinek:
- Negatywnie – niestety niekatywny już, jednak warto stare odcinki posłuchać
Autorka podcastu nie owija w bawełnę. Nazywa rzeczy po imieniu, nie zasłania rzeczywistości różową firanką i śmiało mówi co ją wkurza lub nawet bardziej niż wkurza. I jest w tym tak śmieszna, że aż czasem śmieję się na głos. Dużo to czarnego humoru, ale podcast nie jest negatywny czy pesymistyczny, podcasterka wprost opisuje to co widzi i “mnie bawi”. Jeśli lubisz stand upy, to i ten podcast polubisz. Jednakże nie jest to podcast dla każdego, więc jeśli nie lubisz tego typu żartu to ufam, że nie będziesz negatywnie 😉 komentował jego autorki.
Na dobry początek posłuchaj:
- Ulica natręctw – o tym co odkrywamy jak się zbyt szczegółowo w coś zagłębiamy
- Wieża Babel – o korporanto i innych nowoczesnych językach 😉
Jak sama nazwa mówi to podcast o dietetyce, ale nie o odchudzaniu i przykładach osób, które schudły. To podcast, z którego dowiesz się o tym jak jedzenie wpływa na nasz organizm, o popularnych mitach dotyczących żywności i problemach zdrowotnych związanych z odżywianiem.
Wszystko to bazuje na badaniach naukowych, a nie na tym “co się od lat mówi”. I co ważne, wszystko jest przekazane w przystępny i zrozumiały sposób, mimo że na nauce mocno oparte.
Trudno mi tu polecić jakiś odcinek, bo dla każdego co innego będzie ważne. Ale może zainteresuje Cię:
- odcinek o soli – o kontrowersjach dotyczących soli, o nietypowych źródłach soli i o popularnej soli himalajskiej,
- odcinek o adaptacji metabolicznej – czyli dlaczego jemy mało i nie chudniemy?
Serwis Niebezpiecznik.pl powinien znać każdy, bo dowiesz się z niego o tym jak uniknąć przestępców działających w Internecie i włamujących się np. na nasze konta bankowe. Na podsłuchu to taki bonus w bardziej luźnej formie, gdzie 3 chłopaków prowadzi rozmowy na temat technologii i wszystkiego co aktualnie dzieje się w cyberświecie. Posłuchaj sobie o:
- przypadkach firm, które straciły dane osobowe klientów (może także Twoje dane?)
- o Bliku, infekcjach w Google Play i rozpoznawaniu twarzy
- Rozmowy Wojewódzki & Kędzierski– ten już nieaktywny, teraz nagrywają w ramach podcastów Onet o tu
To podcast nie dla każdego, podobnie jak podcast Negatywnie. Jeśli nie lubisz Wojewódzkiego to nie spodoba Ci się, proste jak mało co. Ja lubię kąśliwy humor Wojewódzkiego, a jeszcze bardziej lubię, gdy ludzie potrafią mu odpowiedzieć w równie kąśliwym stylu.
Panowie zapraszają do rozmów znane osoby i wyciągają to o co inni nie mają śmiałości zapytać, rozwiewają różne plotki albo potwierdzają inne.
Szkoda, że już nie nagrywają. Jednak bazę odcinków mają dużo więc masz co słuchać. Przykładowo rozmowy z:
- Robertem Makłowiczem i jego przygodach na Instagramie czy Youtubie. Słodka to rozmowa 🙂
- Katarzyną Nosowską, która olewa internetowe filtry, nie obraża się na hejterów i po prostu sobie żyje.
Świetny podcast dla każdego, obalający popularne mity o seksie oraz podpowiadający jak czerpać z seksu jak najwięcej 🙂 Warte uwagi odcinki to m.in.:
- jak inicjować seks bez poczucia wstydu,
- o orgazmie pochwowym, który nie istnieje i którego osiągnięcie może tylko frustrować,
Dosyć to popularny podcast, ale i bardzo dobrze. Co prawda są to nagrania audio webinarów i wykładów różnych ekspertów, naukowców i wykładowców, ale nie odbiera mu to merytoryki lub wartości.
Część odcinków jest bardziej naukowa i moim zdaniem nie dla każdego (bardziej dla studentów psychologii lub psychologów), ale to tylko część. Wiele odcinków powinien obowiązkowo przesłuchać każdy człowiek, a wiele odcinków może np. pomóc rozwiązać różnego rodzaju problemy i rozkminy.
Szczególnie polecam dwa odcinki:
- o schematach i życiowych scenariuszach powielanych od pokoleń,
- o pseudoporadach jakie słyszymy od mówców motywacyjnych,
- Tak się składa – od dawna nic nowego się nie pojawiło u dziewczyn
Rozmowy dwóch dziewczyn z bloga Piggypeg o dbaniu o naszą skórę i ciało, o tym jak dobierać kosmetyki, jak ich używać lub usuwać ze skóry.
Dziewczyny od kilku już lat edukują o tematach kosmetycznych, analizują składy kosmetyków
Odcinków mają jeszcze niewiele, ale warto posłuchać:
- o demakijażu i “depielęgnacji” – czyli jak skutecznie usuwać kosmetyki kolorowe i pielęgnacyjne z naszej twarzy,
- o męskiej pielęgnacji
Podcast o zdrowym podejściu do zdrowego stylu życia. Posłuchasz tu o odżywianiu, ekologii, fake newsach czy prawidłowym oddychaniu. Daria, autorka podcastu, zaprasza do rozmów naprawdę ciekawe rozmowy, dzięki czemu każda z nich uczy mnie czegoś nowego o człowieku, życiu i świecie. Bo czy np. pomyślałeś/aś kiedyś o tym czy loty w kosmos niszczą środowisko? Ja nie, a to mega interesujący temat. Nie przeczytamy o tym na pudelku (żart, ironia, nie czytam pudelka ;)).
Posłuchaj odcinka:
- Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – od dawna cisza
Podcast Michała Szafrańskiego, autora świetnego bloga o tym jak oszczędzać pieniądze, autora bestsellerowej książki Finansowy ninja, człowieka, którego szczerze podziwiam i uwielbiam jako człowieka.
Podcast ten jest jednym z pierwszych podcastów jakie słuchałam – podcasty w Polsce jeszcze nie były znane, a Michał uczył się od zagranicznych podcasterów. Teraz już rzadziej publikuje, ale starsze odcinki w większości przypadków są wciąż przydatne.
W podcaście posłuchasz, jak sama nazwa wskazuje, nie tylko o oszczędzaniu pieniędzy, ale także o tym. Michał bardzo szczerze i transparentnie dzieli się swoimi doświadczeniami z inwestowaniem oszczędzaniem czy prowadzeniem biznesu.
Szczególnie polecam odcinki:
- z Aleksandrą K. Wiśniewską o akcjach humanitarnych – jak to naprawdę wygląda, z czym trzeba się liczyć i jak wygląda życie wolontariusza ubranego w kamizelkę kuloodporną.
- o kupnie mieszkania na rynku wtórnym – jak negocjować cenę, na co zwracać uwagę i jak do tego mądrze podejść.
12. Napędzani marzeniami
Przy tworzeniu tego podcastu miałam swój skromny udział. Polecam go jednak nie tylko z tego powodu 😉 Joanna Borucka rozmawia w nim z niesamowitymi ludźmi, którzy nie tylko spełniają swoje marzenia, ale są wręcz przez nie napędzani.
Szczególnie polecam odcinki
- Bieganie mnine wybrało. Rozmowa z Pawłem Żukiem – szalony człowiek, który jako jeden z 10 ludzi na świecie ukończył bieg na 1600km
- Uśmiech nic nie kosztuje. Rozmowa z Robertem Chilmończykiem – rozmowa z kierowcą najweselszego autobusu w Warszawie.
Nowo odkryte ciekawe polskie podcasty
13. Mao powiedziane
Podcast o Chinach, który prowadzi trójka Polaków, którzy od lat tam mieszkają. Opowiadają o tym jak to jest naprawdę w Chinach i rozwiewają popularne mity o tym kraju. Nawet jak nie interesujesz się Sinologią to naprawdę warto posłuchać. Ja ani nie uczę się chińskiego, ani nie marzę o podróży do Chin, a z zainteresowaniem słucham większości odcinków (nie każdy temat mnie interesuje).
Szczególnie polecam:
- Social Credit System – czyli o punktowaniu społeczeństwa – jak to wygląda naprawdę?
- Jack Ma: wzlot (i upadek?) twórcy Alibaby – i twórcy Aliexpress rzecz jasna
14. Finansowe sensacje tygodnia
Kojarzycie Macieja Samcika? Prowadzi bardzo popularny blog o finansach. Jego podcast z kolei to takie podsumowanie najważniejszych wydarzeń finansowych w ostatnim tygodniu wraz z komentarzem jego i współprowadzących.
Co ważne to nie jest podcast dla finansowych wyjadaczy, to dla każdego zwykłego człowieka takiego jak ja, co po prostu powinien wiedzieć co się w jego kraju wyprawia (i dzieje) jesli chodzi o finanse.
Redaktorzy radia RMF FM przypominają nam popularne bajki z dzieciństwa dodając do nich „lekko” pieprznego klimatu 😉 Jeden z panów czyta i potem komentują w bardzo wesoły i śmieszny sposób. Nie jest to podcast dla wrażliwych 😉
Polecam wszystkie odcinki 😀
Przeczytaj jak słuchać podcastów?
Dlaczego warto słuchać podcastów?
Wszystko zależy od ich tematyki.
- Są podcasty o biznesie, które pomogą rozwinąć Twoją firmę, wypromować firmę lub zmienić branżę.
- Są podcasty o nawykach, produktywności i rozwoju osobistym, które z kolei skierowane są do osób, które chcą skupić się na swoim rozwoju oraz wyciskaniu z życia jak najwięcej.
- Są też podcasty edukacyjne, pomagające w nauce języków, omawiające warte przeczytania książki lub podpowiadające jak dbać o ogród.
- Są podcasty dla dzieci i o dzieciach. Pierwsze z nich to zwykle pięknie przeczytane bajki, drugie są pomocne dla rodziców w wychowaniu ich pociech.
- Są też podcasty podróżnicze, historyczne, polityczne….
Wszystkie one dają coś wyjątkowego, coś innego i w zależności od Twoich potrzeb czy zainteresowań dadzą Ci to czego szukasz.
Zobacz też ciekawe podcastach nie tylko o biznesie
Ja w tym wpisie wymieniłam Ci jedne z wielu ciekawych podcastów, które słucham. Niektóre są popularne, inne mniej, jednak wszystkie mają dla mnie wartość.
Jestem szczerze wdzięczna ich twórcom za czas jaki poświęcają na ich tworzenie.
Jeśli Twój podcast został tu wymieniony to pamiętaj drogi podcasterze, że jak przestaniesz nagrywać to znajdę Cię i skutecznie przekonam do powrotu do podcastowania 😉 Więc wiesz, nawet nie wpadaj na taki pomysł!
Posłuchaj też mojego podcastu FIRMA ON-LINE o tym, jak wykorzystać internet do rozwoju biznesu i samego siebie.
A Ty jakich podcastów słuchasz? Jakie byś mi polecił/a?
Inne artykuły warte przeczytania:
Jak słuchać podcastów?
Ciekawe podcastach nie tylko o biznesie
Zdjęcie w grafice tytułowej:Melanie Pongratz/Unsplash
Ja zdecydowanie bym poleciła podcast „Nowoczesna Sprzedaż i Marketing” Szymona Negacza! Jak dla mnie to super źródło konkretnej wiedzy o procesach sprzedaży wzmocnionych marketingiem.
Bardzo ciekawe zestawienie. Podcasty są coraz bardziej popularne i w zależności od tematyki, jaka nas interesuje, można znaleźć naprawdę bardzo wartościowe źródła.
Najgorzej jest zacząć podcast. Ja już rok się do tego przymierzam i dalej mam do tego jakąś blokadę. Ale może w 2021 roku będzie już parę odcinków. Masz jakieś rady dla początkujących?
Zacząć i testować. Ja też się zbierałam długo do podcastowania, aż raz usiadłam, wzięłam tel i zestaw słuchawkowy i nagrałam pierwszy odcinek 🙂