Czy warto otwierać sklep internetowy? Na czym skupić się w rozkręcaniu sprzedaży w Internecie? W jakim kierunku rozwija się e-commerce i czego możemy się spodziewać w 2021?
Poznaj trendy w e-commerce oczami ekspertów z branży!
Poprosiłam kilkanaście osób związanych z e-commerce i marketingiem internetowym o kilka zdań dotyczących trendów w e-commerce – jak było i jak myślą, że będzie. Osoby te cenię za wiedzę i doświadczenie, które zbierają w ramach swojej pracy.
Nim przejdziemy do lektury to:
- jeszcze raz bardzo dziękuję osobom, które zgodziły się podzielić swoimi obserwacjami, wnioskami i doświadczeniami,
- kolejność osób jest przypadkowa,
- takie podsumowanie powstało także rok temu, możesz je również przejrzeć.
E-commerce w 2020/2021 – trendy w e-commerce
1. Wydarzenie roku w 2020
W tym roku po raz pierwszy w historii mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której e-commerce został jedynym kanałem sprzedaży i kontaktu z klientem. W wyniku lockdownu, praktycznie z dnia na dzień, konsumenci przenieśli swoje zakupy do internetu. Od tego momentu, przez kilka kolejnych miesięcy, sprzedaż online utrzymywała poziom, którego retailerzy doświadczali dotychczas tylko punktowo, np. podczas największych wyprzedaży, jak Black Friday czy Cyber Monday. Myślę, że jeszcze rok temu nikomu z nas nie przeszłoby przez myśl, że doświadczymy na kilka tygodni sytuacji, w której kanał tradycyjny przestanie praktycznie istnieć, a prym będzie wiodła sprzedaż online.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Dużo większe zainteresowanie zakupami przez internet zaowocowało rozwojem trendu na paczkomatowe dostawy zamówień. Jest to zupełnie zrozumiałe zwłaszcza dziś, w czasie pandemii, gdy klienci chcą unikać bezpośrednich kontaktów z kurierami. Z naszych obserwacji wynika, że obecnie aż 30% naszych klientów decyduje się na odbiór zamówienia w paczkomacie, których jest dziś w Polsce już ponad 7 000 i nadal powstają nowe. To również wyraźnie wskazuje na popularność tej formy dostawy, która przyciąga ze względu na brak kolejek, łatwą obsługę i dużą dostępność. Współcześnie klienci coraz bardziej cenią sobie czas, elastyczność i wygodę rozwiązań, stąd zauważalny trend na odbiory zamówień w paczkomatach. Wnikliwie obserwując rynek, już w zeszłym roku zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na te potrzeby. Jesienią 2019 podjęliśmy współpracę z firmą InPost, początkowo tylko w zakresie obsługi zamówień internetowych dla marki Reserved, a obecnie już dla wszystkich 5 naszych brandów. Jak okazuje rzeczywistość, taka zmiana procentuje satysfakcją naszych klientów, z których już co trzeci wybiera tę właśnie formę dostawy.
3. Co nas czeka w 2021 w e-commerce?
Spodziewamy się, że kolejny rok w e-commerce będzie stał pod znakiem szybszych dostaw do klienta, bardziej dopasowanej oferty i dalszej implementacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych w sprzedaży internetowej. Już dziś widoczna jest coraz większa presja na skracanie czasu oczekiwania na złożone przez konsumentów zamówienia.
Wśród retailerów rodzi to konieczność zmian na wielu polach zaczynając od dywersyfikacji systemu dystrybucji, tak aby przesyłki docierały do klientów już nie tylko z magazynów centralnych, ale także tych lokalnych oraz ze sklepów. Aby dodatkowo przyspieszyć tempo jest dużym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. poszczególnych procesów, rok 2021 przyniesie kolejne działania w zakresie zwiększania udziału operacji automatycznych w obsłudze e-commerce.
Powszechniejsze stawać się będą rozwiązania oparte o algorytmy sztucznej inteligencji, czy internet of things. Sprzedaż w kanale online w coraz większym stopniu będzie korzystać z zaawansowanych technologii. Pilniejsza stanie się potrzeba adaptacji firm e-commercowych oraz ich infrastruktury do pików sprzedażowych, co może oznaczać coraz popularniejsze przenoszenie sklepów internetowych do chmury. Takie rozwiązanie daje możliwość szybkiej skalowalności serwisu bez konieczności doposażania firmy w kosztochłonną infrastrukturę.
Spodziewam się również rosnącej potrzeby coraz lepszego dopasowania oferty do klienta, jego potrzeb i preferencji, a to bez zaawansowanej analityki danych, mechanizmów rekomendacji produktów czy rozpoznawania obrazu może być trudne.
Myślę, że rok 2021 przyniesie nam mnóstwo ciekawych i inteligentnych rozwiązań w e-commerce, podobnie jak to miało miejsce w mijającym 2020 roku.
Jacek Kujawa, wiceprezes zarządu LPP
1. Wydarzenie roku w 2020
Wydarzenie roku 2020 to COVID i wszystko co kojarzymy z lockdownem i izolacją społeczną. Sklepy, które do tej pory działały tylko w realu, a kanał e-commerce był dla nich dodatkowym źródłem bardzo szybko zaczęły przestawiać się na sprzedaż online (lub chociaż zamówienia online). Za to sklepy, które od dawna działały online – weszły w zupełnie nowy standard – przede wszystkim logistyki – dając możliwość bardzo szybkiej realizacji zamówienia. Wiadomo – nie dotyczy to wszystkich – natomiast liderów rynku zdecydowanie.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Uważam, że rynek bardzo szybko zaadoptował się do nowych realiów a co za tym idzie dużo sklepów musiało zmienić komunikację, która realizowały do tej pory.
Sklepy odzieżowe nie sprzedawały już tyle casualowych ubrań…no dobra nie reklamowały tyle – za to wygodny dresik do pracy zdalnej były już czymś co w mailingach często się pojawiało. Inna sprawa, że najważniejszym może nie trendem, ale wyzwaniem na 2020 rok jak i następny – będzie nauczenie się swoich odbiorców na nowo. To co do tej pory marketerzy wiedzieli o swoich odbiorcach, ich zachowaniach i nawykach – niestety nie jest już w dużej mierze aktualne. Dla tych którzy na nowo najszybciej nauczą się sowich odbiorców – będzie do odebrania duża nagroda.
O innych trendach trudno mówić – mam wrażenie że rynek w momencie, w którym wszyscy ruszyli na zakupy online – działał bardzo spontanicznie. Myślę, że dopiero początek 2021 pozwoli na uporządkowanie i względne planowanie działań przez rynek e-commerce.
Choć osobiście uważam, że planowanie w horyzoncie rocznym przejdzie do lamusa. Na top wyjdzie planowanie zwinne (agile) w ujęciu trzy miesięcznym. Nie chodzi mi o planowanie kwartałów – to już chyba za nami – chodzi mi o planowanie najbliższych trzech miesięcy. Po minięciu jednego miesiąca (a może i 2 tygodni) Marketer będzie patrzył w dane i będzie planował kolejne działania i tak z myślą aby mieć zaplanowane zawsze do przodu trzy miesiące.
3. Co nas czeka w 2021 w e-commerce?
2021 roku najważniejsze dla każdego marketera powinno być zbudowanie i utrzymanie zaufania pomiędzy nim a konsumentem. Dlatego uważam, że z punktu widzenia marketingu, zwłaszcza w e-commerce w 2021 roku- dużo ważniejsze od nowości i rozwiązań technicznych jest powrócenie do fundamentów marketingu.
Upewnienie się, że cały proces obcowania z naszą marką poczynając od reklamy, przez opinie w sieci, a na obsłudze procesu zakupowego kończąc, powinien być dopracowany do perfekcji. Skupienie się przez marketerów na maksymalnym ułatwieniu zakupów, zwrotów powinno być dla marketera obecnie najważniejsze.
Marketerzy w 2021 roku powinni bardziej skoncentrować się nad poprawieniem UX i UI niż szukaniem nowych narzędzi sprzedażowych. Firmy powinny bardziej skupić się na budowaniu świetnych biur obsługi klientów pracujących także w godzinach nocnych niż rozwijaniu działów sprzedaży.
Co więcej, w mojej ocenie kluczowe stanie się rozwijanie kompetencji CRM w firmie. Nie chodzi mi o narzędzia, ale o solidne podejście do analizowania danych o Klientach, ich preferencjach. Myślę, że nic tak nie powróci do łask jak analiza RFM i mądrze wykorzystywany email marketing do baz własnych marketera. Wynika to z prostej przesłanki – te narzędzia od lat wiadomo, że działają i przynoszą największy ROI nie tylko w ujęciu krótkoterminowym, ale i długoterminowym.
Jest jeszcze jedna rzecz, która wydaje się kluczowa z punktu widzenia e-commerce – to logistyka. Cały rynek zdecydowanie rozwinął się w 2020 roku i będzie rozwijał się w kolejnym 2021. Ważne, aby kanały dostawy towarów nadążył za całym rynkiem – w przeciwnym wypadku rynek może bardzo szybko wyhamować.
Paweł Sala, CEO&co-founder at FreshMail
1. Wydarzenie roku w 2020
Bez wątpienia głównym motorem zmian w e-commerce była pandemia COVID-19. Spowodowała przeniesienie biznesu ze sklepów stacjonarnych do Internetu, co znacznie przyczyniło się do wzrostu przychodów w tym drugim kanale sprzedaży. To, co najważniejsze, to pojawienie się nowych klientów, którzy zmuszeni sytuacją epidemiczną, zrobili swoje pierwsze kroki w zakupach online. Duża część z nich polubiła tą formę zakupów i będzie już w ten sposób zamawiać produkty w przyszłości.
Jeśli chodzi o konkretne wydarzenie na świecie, to podobnie, jak w ubiegłym roku, najważniejszym wydarzeniem mijającego roku był chiński festiwal zakupowy Dzień Singla. W tym roku został rozciągnięty na 11 dni, ale finał był jak w poprzednich latach, tj. 11. listopada. Alibaba Group i JD.COM wygenerowali rekordową sprzedaż na poziomie 115 mld USD, przy czym Alibaba sprzedała za 74,1 mld USD. W szczycie było ok. 0,6 mln zamówień na sekundę. Daje to potężną liczbę zamówień, liczoną w miliardach przesyłek. To olbrzymie wyzwanie dla logistyków. Duża część przesyłek nie dotarła jeszcze do klientów w Europie, ale niektóre były dostarczone następnego dnia.
W Polsce nadal bardziej popularny jest czarny piątek i cyber poniedziałek. W tym roku zbiegły się one ze zdjęciem restrykcji związanych z pandemią dla galerii handlowych i sklepów meblowych, które wpłynęło na końcowy efekt. Mimo że nie ma dokładnych danych pochodzących od sprzedawców, ale analizując wyniki operatorów KEP (kuriersko, ekspresowo, paczkowi), można mieć pewność, że w tym roku Polacy znowu pobili rekord i złożyli miliony zamówień w tym okresie.
Jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenie w e-commerce w Polsce, to bez wątpienia było to wejśce Allegro na giełdę i rekordowa wycena firmy. Po pierwszym dniu emisji akcje podrożały o 62,8%., a kapitalizacja spółki sięgnęła 70,2 mld zł.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Największym trendem 2019 roku był rozwój strategii omnichannel, czyli integracja wielu kanałów sprzedaży i dystrybucji. W 2020 roku lockdown spowodował, że w niektórych branżach kanał sprzedaży ograniczył się tylko do jednego, czyli do internetowego. Rozwijały się natomiast nadal różne kanały dostaw produktów zamówionych przez Internet.
Poza click & collect coraz większą popularnością cieszą się OOH (out-of-home), czyli tzw. dostawy poza domem. Fenomenem na skalę europejską są w Polsce automaty paczkowe. W ciągu 1,5 roku ich liczba zwiększyła się dwukrotnie. Na rynku dominuje InPost (ponad 10 tys. paczkomatów). 230 maszyn ma SwipBox, które udostępnia klientom Poczty Polskiej, DHL i DPD. Dostawy do automatów paczkowych cieszą się w Polsce na tyle dużą popularnością, że klienci są w stanie zrezygnować z zakupów, jeśli sprzedawca nie ma takiej formy dostawy.
Branżowym hitem 2020 roku był rozkwit sprzedaży artykułów spożywczych przez Internet (e-grocery). Pakowane towary z długim terminem przydatności są już od dawna dostępne w sprzedaży i klienci chętnie je zamawiają (np. kawa, herbata, przyprawy). W tym roku z powodu pandemii coraz częściej zamawiane były świeże produkty (np. warzywa, owoce) i wymagające specjalnych warunków przechowywania i przewozu (np. świeże mięso, ryby, nabiał).
Sieci handlowe bardzo szybko odpowiedziały na nowe potrzeby klientów, oferując różne modele odbiorów i dostaw. Najszybciej został wprowadzony model click & collect i dostaw z wykorzystaniem narzędzi, takich jak Glovo, Uber, Everli. Duża część zakupów odbywa się również na platformach sprzedażowych (głównie Allegro), gdzie klienci kupują najczęściej produkty pakowane, niewymagające szczególnych warunków przechowywania i transportu.
Szacuje się, że w tym roku e-grocery ma zwiększyć się o ponad 40 proc. i zwiększyć swój udział do 2,7 proc. w całkowitym e-commerce oraz do ok. 1,1 proc. w całkowitej sprzedaży FMCG , osiągając ok. 2,1 mld zł obrotów. Dla porównania w 2017 roku rynek ten wynosił nieco ponad 1 mld zł.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
2021 rok będzie w Polsce z pewnością bardzo ekscytujący. Będzie upływał pod znakiem pojawienia się platform sprzedaży (markeplace), rozwój e-handlu transgranicznego (cross border e-commerce), logistyki i ekologii.
Wejście na polski rynek Amazona z domeną .pl jest już przesądzone. Widać to po działaniach firmy, takich jak nawiązanie współpracy z InPost, oferty pracy związane z rozwojem marketplace w Polsce itp. Skoro w tym roku się nie uda, to z pewnością w kolejnym będzie to możliwe. Na polski rynek ostrzy sobie zęby inny kluczowy marketplace – Alibaba. Coraz częściej mówi się też o JD.com.
Coraz silniejszy jest trend w zakresie sprzedaży zagranicznej. Na świecie sprzedaje się poza własnym rynkiem 20-25% produktów, w Polsce to raptem 5-7%. Trochę więcej kupujemy zagranicą. Mamy więc sporo do nadrobienia. Na rynku światowym sporo może zmienić nowa strategia Cainiao Network (spółka córka Alibaba Group), która chce dostarczać przesyłki za tylko 3 USD w ciągu 72 godzin w dowolne miejsce na świecie. Dla porównania w podobnym czasie operatorzy KEP dostarczają przesyłki za kilkadziesiąt, a nawet za kilkaset USD. To otwiera zupełnie nowe możliwości dla rozwoju e-handlu transgranicznego.
Potwierdza się też teza, że największymi firmami logistycznymi na świecie będą właściciele platform sprzedażowych. Amazon i Alibaba oferują usługi w zakresie fulfilment, mają swoją sieć dostaw, punkty odbioru i automaty paczkowe. Coraz widoczny jest trend uniezależniania się tych platform od firm logistycznych i przejmowania kluczowych elementów łańcucha wartości e-commerce. Podobne działania podejmuje również Allegro w Polsce, oferując usługi fulfilment i planując rozwój punktów odbioru paczek oraz automatów paczkowych.
W 2021 roku firmy będą konkurować nowymi rozwiązaniami. Logistyka jest jednym istotnych narzędzi, które umożliwia zdobywanie przewagi konkurencyjnej. Przyspiesza się proces dostawy i daje różne możliwości odbioru. Coraz więcej sprzedawców oferować będzie obsługę zamówienia i dostawę w weekend.
Bardzo ważnym trendem w e-commerce w 2021 roku będzie ekopodejście. E-commerce w tradycyjnej postaci nie jest ekologiczny. Generuje pojedyncze dostawy i materiały opakowaniowe, które wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Dziesiątki tysięcy pojazdów kurierskich poruszających się po drogach generuje wiele zanieczyszczeń, hałasu i korki. Ponadto problemem związanym z pakowaniem są dodatkowe opakowania, folie, wypełniacze, taśm itp. Obecnie kładzie się coraz większy nacisk na pakowanie w sposób bardziej przyjazny dla środowiska oraz na opakowania wielorazowego użytku.
dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania
1. Wydarzenie roku w 2020
Wydarzeniem roku w branży e-commerce była niewątpliwie gala konkursów e-Commerce polska awards 2020 i Dyrektor e-Commerce Roku 2020, w którym po raz pierwszy, w nowej – cyfrowej – rzeczywistości, docenieni zostali dyrektorzy
e-commerce oraz ich zespoły.
Konkurs Dyrektor e-Commerce Roku powstał z myślą o ludziach stojących za sukcesem innowacyjnych projektów, działań i wdrożeń w biznesach e-commerce. To jedna z najszybciej rozwijających się branż, a w ostatnich miesiącach siła napędowa i często jedyna opcja działania wielu biznesów.
Z kolei konkurs e-Commerce Polska awards już od 8 lat kierowany jest do przedstawicieli małych, średnich i dużych sklepów, platform e-commerce oraz e-usług i e-finansów. Honorowane są w nich firmy z jasną strategią, ciekawą wizją i innowacyjnym podejściem do e-commerce. Tytuł laureata e-Commerce Polska awards jest potwierdzeniem jakości działania firmy oraz zaufania, jakim darzą ją jej klienci.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Największy trend 2020 to e-commerce 🙂 Ilość nowych podmiotów, która rozpoczęła sprzedaż w Internecie, szacowana jest na ok 11.000 nowych sklepów online.
Do najsilniejszych trendów z całą pewnością należą inwestycje w technologię, sztuczną inteligencję, voice commerce, personalizację, wirtualną rzeczywistość czy nowoczesne formy płatności, szczególnie mobilne, w których Polska jest niewątpliwym liderem na skalę światową. Ponadto płatności typu wearables: zegarkiem czy opaską, w których jesteśmy na piątym miejscu w Europie i szóstym na świecie.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Jak wskazują nasze raporty m.in. ,,Omni-commerce. Kupuję wygodnie 2020” czy ,,Płatności cyfrowe 2020”, tendencja konsumencka w kierunku e-commerce się utrzyma.
W trakcie pandemii, już do lipca br., do zakupów przez Internet przekonało się 27% nowych internautów. Deklarują oni również, że pozostaną przy tej formie zakupów, ponieważ daje im bezpieczeństwo polegające na ograniczeniu kontaktów osobistych do minimum, ale również gwarantuje bezpieczeństwo transakcji.
Wyniki naszego grudniowego raportu „Płatności cyfrowe 2020” potwierdzają zdecydowany zwrot w stronę transakcji bezgotówkowych. Raport pokazuje też, że znajdujemy się wśród największych entuzjastów nowych technologii, co widać po nowych metodach płatności, przyjmujących się z dużą łatwością w naszym kraju. Płatności za pomocą gadżetów typu wearables dokonuje aż 14% polskich internautów. Taka sama liczba internautów zadeklarowała chęć płacenia tęczówką.
2021 będzie rokiem inwestycji przez sklepy internetowe oraz platformy marketplace w technologię i większą automatyzacją, tak aby usprawnić obsługę jeszcze większej ilości konsumentów. Również tych spoza Polski.
Ponadto będzie to również rok rozwoju e-grocery, ponieważ branża ta ma mimo wszystko jeszcze wiele do zrobienia i mam nadzieję, że swoją szansę wykorzysta. W 2021 czeka nas wprowadzenie w życie tzw. „Pakietu VAT e-commerce”, który dotyczy nowych zasad opodatkowania i rozliczania podatku VAT w transgranicznym handlu elektronicznym towarami na odległość oraz usługach świadczonych na odległość na rzecz konsumentów (B2C), na który wszyscy czekają, licząc na zmiany i na uczciwe traktowanie europejskich e-przedsiębiorców względem przedsiębiorców spoza UE – głównie z Chin.
e-Izba analizowała wnikliwie temat w ramach kampanii „Taki sam start”, bowiem problem nie tkwi w samym prawie, które faktycznie musi się zmienić, a w systemie jego egzekwowania, który kompletnie nie działa na poziomie m.in. urzędów celnych czy poczty. Zachęcam do zapoznania się z raportem NIK który jasno wskazuje kulejący system: https://eizba.pl/taki-sam-start-rowne-ramy-konkurencyjne/
Jako organizacja wspierająca przedsiębiorców działających na polskim rynku, w 2021 będziemy jeszcze aktywniej wspierali e-przedsiębiorców, zarówno w kwestiach legislacyjnych w kraju oraz Unii Europejskiej, jak i w kwestiach edukacyjnych, rozwojowych także w kontekście cross-border e-commerce, podnoszący jakość usług polskiego e-commerce.
Patrycja Sass-Staniszewska, Prezes Izby Gospodarki Elektronicznej (Chamber of Digital Economy)
Chcesz podnieść konwersję w Twoim sklepie? Kliknij tu i dowiedz się, jak możemy to osiągnąć >
1. Wydarzenie roku w 2020
IPO Allegro 🚀
Grupa Allegro jest liderem i najbardziej rozpoznawalną marką e-commerce w Polsce. Największe IPO w historii GPW przerodziło się w najlepszy w historii debiut. GPW w Warszawie znalazła się na drugim miejscu w Europie w zakresie aktywności IPO dzięki debiutowi Allegro.pl. Debiut zaś z 8. największym debiutem na świecie w 2020.
Debiut Allegro pozytywnie zweryfikował polski sektor e-commerce. Systematycznie publikowane wyniki finansowe od lidera e-commerce w Polsce będą interesującym zasobem dla każdego managera. Jestem pewien, że Allegro zainspirowało pozostałych graczy e-commerce działających na naszym rynku do wejścia na GPW. Z niecierpliwością czekam na Answear.com oraz spółkę Oponeo – Dadelo, sprzedającą rowery.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Wydarzenia AD 2020 nie miały precedensu w historii. Sytuacja wywołana przez COVID-19 wywiera silną presję na wszystkie przedsiębiorstwa i sposób funkcjonowania społeczeństw. Epidemia i związane z nią ograniczenia znacząco przyspieszyły procesy digitalizacji. Wzmocniła również trendy, jakie funkcjonowały w przestrzeni handlu elektronicznego.
Omnichannel
Rok temu napisałem: “Omnichannel to już nie jest trend, a rzeczywistość w jakiej muszą odnaleźć się współczesne przedsiębiorstwa, chcąc konkurować o zainteresowanie wielokanałowego konsumenta.”. Teraz słowo “konkurować” zastąpię “walczyć o klienta i przetrwać w biznesie”. Łączenie kanałów sprzedaży i komunikacji z klientem w jeden spójny kanał marki stało się fundamentem dla rozwoju i elastyczności biznesowej w czasach niepewności.
Last mile delivery
Szukanie alternatywnych form dostaw, wygodnych z perspektywy klienta i efektywnie ograniczających koszt last mile dla firm, stanowi wyzwanie obecnych czasów. Widzimy dynamiczny rozwój usług PUDO. Prekursorem tego były oczywiście Paczkomaty, ale w ślad za nimi idą operatorzy KEP oraz inni gracze.
Można zaobserwować tu pewien trend, polegający na zmianie modeli organizacyjnych i dystrybucyjnych. Wykorzystywanie dyskontów, stacji benzynowych, kiosków ruchu i innych lokalizacji jako miejsca, gdzie klient może nadać i odebrać paczkę, byłoby nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. Logistyka ma tu decydujący wpływ na doświadczenia zakupowe klientów w omnichannel.
Social selling – live streaming
W Chinach sprzedawcy internetowi live stream korzystają z tego na ogromną skalę. Dotychczas na naszej części globu live stream kojarzony był przede wszystkim z treściami vlogerskimi, a nie sprzedażą aktywną. Sprzedaż podczas transmisji online stała się ostatnio jednym z popularniejszych kanałów sprzedaży dla małych lokalnych sklepów i projektantów. Pomaga również w budowaniu relacji z klientem. Z ciekawością będę obserwować ten trend.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Marketplace
Sprzedaż za pośrednictwem platform agregujących oferty rośnie i w tym roku przekroczyła ponad 58% sprzedaży dla transakcji B2C w e-commerce. Globalni giganci tj. Amazon czy Alibaba upowszechniają convenience w handlu elektronicznym. Nie bez powodu trend ten rośnie w siłę i jest dostrzegany przez graczy prowadzących swoje strony marek. Będziemy widzieć coraz więcej projektów marketplace wykorzystującą siłę marek własnych tj. Empik. Czy zdecydują się na to inne marki o silnej rozpoznawalności (Decathlon, Ikea, etc.)?
Personalizacja
Budowanie osobistych interakcji lub doświadczeń w ich sklepach internetowych znacznie zwiększa liczbę konwersji w e-commerce i powoduje wzrost lojalności. Wstawianie imienia użytkownika na początku maila już chyba na nikim nie robi wrażenia. Podobnie jak pokazanie produktów ostatnio oglądanych, polecanych czy komplementarnych. Remedium na sukces jest wykorzystanie AI i ML przy analizie dużego zakresu danych (z wielu źródeł w czasie rzeczywistym) w połączeniu z inteligentną analizą predefiniowanych scenariuszy i dopasowania najkorzystniejszego z nich do sytuacji.
Jakub Gierszyński, E-commerce and Marketing Director, Inter Cars S.A.
1. Wydarzenie roku w 2020
Zdecydowanie kolejny rekord sprzedaży grupy Alibaba podczas Dnia Singla 2020. 11. Listopada serwisy internetowe należące do chińskiego giganta e-handlu zrealizowały ponad 74 mld USD obrotu. Jest to mniej więcej trzykrotność wartości polskiego rynku eCommerce w bieżącym roku. Potwierdza to, bez wątpienia, potencjał globalnego handlu i wskazuje jedyny słuszny kierunek rozwoju przedsiębiorstw w nadchodzących latach.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Myślę, że ogromną rolę w kreowaniu trendów eCommerce w Polsce i na świecie odegrała w tym roku pandemia koronawirusa. Z dnia na dzień na znaczeniu zyskały propozycje wartości takie jak dostępność produktów, sprawne i bezpieczne dla zdrowia usługi logistyczne oparte o sieć paczkomatów czy dostosowanie doświadczenia klientów i ścieżki zakupowej w eCommerce do najbardziej dynamicznie rozwijające się grupy docelowej: e-konsumentów w wieku 50+ (obecnie ponad 28% kupujących online).
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Mam nadzieję, że 2021 rok przyniesie branży eCommerce kolejne inspirujące zmiany wpływające zarówno na swobodny dostęp online do produktów i usług z całego świata (czyli m.in. długo przez wszystkich wyczekiwany oficjalny start polskiej wersji platformy Amazon.com) jak i rozwiązań technologicznych oraz aktywności komunikacyjnych czy marketingowych realizowanych przez liderów naszej branży, które wpłyną pozytywnie na doświadczenia klientów oraz zminimalizują ryzyko wykluczenia nieprzygotowanych na tak dynamiczną zmianę grup społecznych tj. seniorzy, mieszkańców regionów z ograniczonym dostępem do sieci czy konsumentów o mniejszej niż średnia krajowa sile zakupowej, którzy najmocniej odczuwają galopującą transformację cyfrową firm handlowych i usługowych.
Konrad Zach, Founder&CEO at thinkHUB
1. Wydarzenie roku w 2020
Wydarzeniem roku 2020 w e-commerce są niewątpliwie zmiany wymuszone przez pandemię COVID-19. Lockdowny i obostrzenia wprowadzane przez kolejne kraje bezpośrednio wpłynęły na intensywniejszy rozwój e-commerce. Po zamknięciu sklepów stacjonarnych lub ograniczeniach w ich działaniu zakupy online zaczęły zyskiwać na znaczeniu. Odnotowano znaczące wzrosty – przykładowo na rynku USA w pierwszej połowie roku 2020 (w porównaniu do 2019) sprzedaż zwiększyła się o 30,1%. Powstały również nowe udogodnienia związane z transportem i dostarczaniem przesyłek.
Firmy kurierskie postawiły na odbiór paczek w bezpieczny sposób – bo bezdotykowo. Zrezygnowały z wymaganego wcześniej podpisu, zmieniając potwierdzenie na system oparty na kodach. Dodatkowo Paczkomaty InPost, przeżywające prawdziwe oblężenie, umożliwiły dostawę także w weekendy.
Z kolei system reklamowy Google udostępnił bezpłatną przestrzeń w Google Shopping dla sklepów internetowych. Te wszystkie zmiany wynikają z konieczności dostosowania się nowych realiów, w jakich aktualnie żyjemy i konsumujemy różne dobra. Trwająca pandemia na pewno będzie miała dalszy wpływ na pogłębianie się występujących trendów, a część z zachowań konsumenckich zapewne zmieni się już na stałe.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Jednym z najważniejszych trendów w 2020 roku jest wciąż rosnąca świadomość dotycząca UX/UI u właścicieli i administratorów sklepów. Coraz częściej wykorzystuje się audyty interfejsu oraz rozwiązań stosowanych w e-commerce. Mają one pomóc w optymalizacji ścieżki zakupowej, a także uprościć proces zakupu. Ponadto niezmiernie ważne są opinie o produkcie i samym sklepie. Właśnie dlatego wiele marek wdraża automatyzację w celu uzyskania recenzji po zakupie.
Wprowadza się też liczne udogodnienia dla klientów, w tym np. usprawnienie wyboru z asortymentu dzięki zdefiniowanym filtrom. Ułatwiają one wyszukiwanie konkretnego produktu czy modelu – zgodnie z preferencjami kupującego. Kolejnym trendem, który możemy zaobserwować, jest cyfryzacja sprzedaży.
Transformacja zakupów z offline do online znacznie przyspieszyła przez pandemię COVID-19. Ciekawym zjawiskiem jest również wzrost zainteresowania e-commerce u osób starszych, które są w grupie ryzyka i powinny zwracać szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo. Część z nich w 2020 roku po raz pierwszy skorzystała z zakupów przez internet czy dedykowane aplikacje.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Zakupy online z pewnością będą zyskiwać na popularności – tym bardziej że sytuacja związana z pandemią jest nadal niepewna. Ciężko tak naprawdę przewidzieć, kiedy rzeczywistość się ustabilizuje i częściowo wróci do normy. Sprzedawcy muszą więc zainwestować w narzędzia lub rozwiązania, które w jak najlepszy sposób zaprezentują ich produkty – np. zdjęcia sferyczne (360 stopni) czy nagrania video.
Zmieniające się zachowania konsumenckie wpłyną na zwiększenie znaczenia trendu Buy Online/Pickup in Store. Z kolei dalszy rozwój e-commerce, w tym m.in. wzmożone pojawianie się nowych sklepów, związany będzie z konkurencyjnością. Sklepy online zaczną rywalizować ze sobą zarówno poprzez politykę cenową, jak i oferowanie wartości dodanej – np. w formie wydłużonych zwrotów towaru czy proponowanych programów lojalnościowych.
Piotr Michalak, Doradca Zarządu ds. Rozwoju Biznesu, Grupa TENSE
1. Wydarzenie roku w 2020
Nie odkryję chyba Ameryki, gdy powiem, że pandemia była absolutnym game-changerem w branży e-commerce. Z jednej strony przyspieszenie wielu cyfrowych transformacji, wejście w sprzedaż internetową wielu nowych podmiotów, z drugiej ciężkie czasy dla wielu biznesów. Bo jakie to pocieszenie, że sprzedaż online ogółem rośnie, gdy mamy sklep zaopatrujący branżę HORECA w sprzęt gastronomiczny lub hurtownię fryzjerską, której klienci są poddawani lockdownom i ograniczeniom. Skutki obecnej sytuacji z pewnością będziemy odczuwać i w kolejnym roku.
Branża SEO też odczuła konsekwencje globalnej pandemii, gdyż prawdopodobnie z tych względów Google stosunkowo długo nie wdrażało większych aktualizacji algorytmu (tzw. Core Algorithm Update). Agencje skupiające się na obsłudze klientów lokalnych, drobnych firm usługowych lub e-commerce powiązanych z branżami dotkniętymi lockdownem potraciły budżety, kontrakty i musiały zwalniać pracowników. Nam udało się na szczęście przejść suchą nogą przez kryzys COVID-owy.
Było to też pretekstem do przećwiczenia różnych wariantów komunikacji i wewnętrznej logistyki. Zweryfikowaliśmy wdrożone procesy, a także zaangażowanie i lojalność pracowników.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Staram się być dość wstrzemięźliwy, gdy mowa o trendach w skali jednego roku. Ważniejsze trendy zwykle budują się latami. Pamiętamy przecież wszyscy rok mobile. Analogicznie mogę powiedzieć, że od paru lat mamy rok wideo. W pewnym sensie zakupy online stały się same w sobie wyraźnym trendem, gdyż wiele osób przestawiło się na ten sposób kupowania dóbr. Tak samo wiele biznesów przerzuciło się na sprzedaż w Internecie. Warto tu też popatrzeć na e-commerce szerzej – także z uwzględnieniem zakupu usług takich jak catering, programy dietetyczne, wszelkiego rodzaju doradztwo czy szkolenia.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Wszystko zależy od dynamiki walki z pandemią. Naprawdę trudno prognozować w tak niepewnej sytuacji. 2021 na pewno zweryfikuje rentowność i zdolność do konkurowania online w przypadku wielu biznesów. Założyć sklep internetowy na platformie SaaS to jedno, a zdobyć ruch w akceptowalnym koszcie pozwalającym na osiągnięcie satysfakcjonującego zwrotu z inwestycji, to drugie. Nie chcę być złym prorokiem, ale obawiam się, że bardzo dużo biznesów nie przetrwa tego roku.
Szymon Słowik, CEO butikowej agencji SEO Takaoto, autor bloga szymonslowik.pl
1. Wydarzenie roku w ecommerce 2020
Oczywiście spektakularny debiut Allegro na giełdzie. Spółka z miejsca wskoczyła na pierwsze miejsce na giełdzie pod względem kapitalizacji. Ze spółek działających w kraju tak drogo nie był dotąd wyceniany nikt.
Efekty pandemii dodatkowo podkręciły obroty całego e-handlu, dlatego również Allegro zarejestrowało ponad 16 mld zł w produktach sprzedanych w pierwszej połowie bieżącego roku, w porównaniu do 10,4 mld zł rok wcześniej.
Należy dodatkowo zauważyć start platformy merXu skierowane jest przede wszystkim do rynku B2B – dla producentów, hurtowników i dystrybutorów towarów. Szczególnie, że za stworzeniem platformy stoją byli menadżerowie Allegro oraz CCC i grupa zagranicznych menedżerów.
2. Trendy, jakie zauważyłaś w e-commerce w 2020
Pandemia zrewidowała całkowicie model współpracy między firmami i nagle okazało się, że da się zrobić biznes zdalnie😊
Producenci wreszcie zrozumieli, że warto mieć kanał sprzedaży również online, ale nadal nie są do niego przekonani.
Omnichannel stał się oczywistością co niektórzy retailerzy odczuli bardzo boleśnie w trakcie lockdown
Wybuch zainteresowania e-grocery tak wcześniej niedoceniany nagle stał się niezbędny!
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Przybiera na sile trend Direct-2-Consumer i producenci po prostu nie mają wyjścia są wręcz „zmuszani” przez zmiany zachowań zakupowych do bezpośredniej komunikacji ze swoim klientem docelowym.
Dystrybutorzy coraz szybciej wchodzić będą w kanał B2B e-commerce szczególnie ze względu na zmianę demografii
Wzmacnia się model B2B2C
Retailerzy będą szukać optymalizacji kosztów i rozbudowywać tzw. punkty odbioru być może sklepy wręcz staną się punktami odbioru dla większej grupy konsumentów, bo że handel nie zginie to przecież wiadomo! Wiwat omnichannel!!!
Justyna Skorupska, Head of Business Consulting | Omnichannel Expert, e-point SA
1. Wydarzenie roku w 2020
Z punktu widzenia e-commerce w Polsce (na świecie również, ale z wyraźnym oddziaływaniem) to COVID-19, a konkretnie jego następstwa w postaci lockdown i jego następstw w postaci wychłodzenia w handlu off-line i prawdziwej eksplozji handlu internetowego w pierwszym kwartale. Większość świeżych raportów pokazuje jednoznacznie, że w czasie pandemii 20-30 % respondentów wskazuje, że obecnie częściej kupuje w Internecie, niż uprzednio (raport SMS API: KOMUNIKACJA SKLEPÓW INTERNETOWYCH, raport Postnord E-commerce in Europe 2020).
Co z punktu widzenia rozwoju e-commerce niezwykle ważne – fakt zamknięcia wielu sklepów stacjonarnych niejako wymusił zakupy w Internecie na tych osobach, które z jakiś względów się tego obawiały. W efekcie przełamanych lodów i pozytywnych doświadczeń wielu z nich dołączy do stałych bywalców e-sklepów nawet po ustaniu ograniczeń w handlu.
2. Trendy, jakie zauważyłaś w e-commerce w 2020
• Wzrost sektora B2B – w wyniku lockdown nie odbyło się wiele imprez targowych łączących producentów z hurtownikami i detalistami. Wiele sklepów zawiesiło działalność stacjonarną, koncentrując się na Internecie – co z kolei obniżyło skuteczność działań przedstawicieli handlowych. W wyniku tego nagle okazało się, że da się budować relacje B2B i prowadzić skutecznie handel pomiędzy producentami / dystrybutorami a odbiorcami pierwszego i drugiego szczebla za pośrednictwem nowoczesnych narzędzi.
• Przyśpieszona cyfryzacja – okoliczności niejako wymusiły na wielu firmach wdrożenie rozwiązań odkładanych wcześniej „na później”. Czy to we wspomnianym już wcześniej B2B, czy w kanale skierowanym do konsumentów – brak możliwości skutecznej sprzedaży on-line spowodował przyśpieszoną migrację do kanału on-line i związaną z tym cyfrową transformację. Sprzedawcy wchodząc w e-commerce zaczynają dostrzegać wagę zdjęć i opisów produktowych oraz działań e-marketingowych od strony sprzedaży, ale także wagę poprawności danych produktowych i automatyzacji procesów na backendzie.
• Obalenie mitów o niesprzedawalności pewnych kategorii produktów w sieci, ze szczególnym wskazaniem na e-grocery. Dziś w Internecie produkty spożywcze sprzedają nie tylko Frisco, czy Carrefour, ale także małe, lokalne sklepu oferujące dostawy w określonym obszarze swojego działania (np. https://www.sklepblisko.pl/). Dodatkowo stale poszerza się oferta i ilość sprzedawców oferujących produkty suche, pakowane w tworzywa, szkło czy też puszkowane – dostępne w ofercie ogólnopolskiej z dostawą kurierem. Sprzedaż artykułów spożywczych na Allegro w szczytowym miesiącu (marzec) przekroczyła 60 mln złotych, a wrzesień zakończył się na ponad 40 mln z tendencją zwyżkową.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
• Dalsze przełamywanie barier i oporów w firmach, które albo dopiero zaczynają, albo przymierzają się do sprzedaży on-line. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że tegoroczne kłopoty przyśpieszyły procesy decyzyjne i inwestycyjne i wielu okopanych do tej pory w tradycji prezesów wychyla głowy z okopów, zlecając czy to audyty procesów sprzedaży, czy też konsultacje w zakresie wdrożenia narzędzi sprzedaży e-commerce.
• Konsekwencją rosnącej liczby uczestników w grze w e-handel będzie rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu e-commerce. Wszak postawić sklep na SAS może dziś uczeń liceum, ale już kwestia jego odpowiedniego wypromowania, czy też ułożenia dobrze wszystkich procesów backendowych i Customer service wymaga wiedzy i doświadczenia.
• Z innej beczki – wyczytałem w jakimś poście na LinkedIn, że Amazon jednak nie wejdzie na polski rynek w tym roku, co daje naszemu rodzinnemu marketplace Allegro dodatkowy czas na przygotowanie się do nadciągającej batalii. Taniec godowy z Inpost, planowanie własnych automatów paczkowych, pojawiające się informacje o planowanej budowie „Fulfillment By Allegro” (choćby wnioskując po obecnych rekrutacja w Allegro) – wszystko to wskazuje, że nasz marketplace stara się zająć jak najwięcej pól na szachownicy, jeszcze zanim amerykański gigant zdecyduje się na oficjalne wejście na plansze. Rok 2021 może być pod tym względem niezwykle interesujący – zwłaszcza, że może się nagle w grze pojawić czarny koń w postaci Aliexpress z modelem analogicznym, jak w Hiszpanii (możliwość sprzedaży przez krajowcy merchantów)
1. Wydarzenie roku w 2020
W zasadzie nie tylko wydarzeniem roku w kontekście e-commerce, ale wydarzeniem (i ogromnym wyzwaniem) dla całego świata okazała być się pandemia. Znacząco zmieniła ona także rynek e-zakupów. Drugi kwartał (lockdown galerii, sklepów) spowodował przeniesienie się wielu biznesów do sieci, a wśród kupujących zmusiło zmianę przyzwyczajeń i zakupy w sieci.
Skutkiem epidemii, jest znaczące przyspieszenie cyfrowej przemiany (która i tak by się wydarzyła), do której przedsiębiorcy nie mieli zbyt wiele czasu, aby się przygotować. Na platformie Shoper tylko w kwietniu br. otworzyło się o 137% więcej biznesów niż w roku ubiegłym. Nawyki, które wymusiła na kupujących i sprzedających sytuacja – są widoczne z kolei w kolejnych miesiąch, gdzie zdecydowanie widać wzrost transakcji na naszej platformie.
Zakupami przede wszystkim cieszyły się (z oczywistych względów) kategorie zdrowie i uroda, żywność czy dom i ogród. Za nami także już BlackFriday (albo raczej BlackWeek, ponieważ sprzedawcy serwowali nam promocje przez dłuższy okres), który także jest rekordowy (już o 17 na naszej platformie, wartość transakcji przekroczyła rok 2019).
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Sklepy w dużym stopniu starały się przystosować do sytuacji, która zaskoczyła nas wszystkich, przede wszystkim dbająć o bezpieczeństwo konsumentów. Od rekomendacji płatności z góry (kartą/ przelewem), jednocześnie nie rekomendująć COD (pobrań), po informacje w jaki sposób przygotowywane są zamówienia, oraz jak je traktować po odebraniu. Duże sklepy organizowały podczas lockdown punkty odbioru (podczas drugiego jesiennego, nawet w truck-ach pod galeriami).
Rok 2020 zapamiętamy jako trudny, ale jednocześnie bardzo kreatywny pod kątem przeniesienia w zasadzie każdej czynności do sieci. Także firmy biorące udział w całym procesie zakupów, nie stroniły od innowacji. Chociażby Paczkomaty Inpost, które i tak cieszą się popularnością wśród kupujących, idealnie wstrzeliły się z aplikacją, dzięki której bezdotykowo można było odebrać paczkę!
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Nie będzie zaskoczeniem jeśli powiem – nadal wzrosty. Kupujący i sprzedający, nadal przenosić się bedą do sieci. Trzymam głęboko kciuki, aby pandemia zakończyła się, ale jednocześnie pozwoliła wyciągnąć wnioski sprzedającym, iż w sieci dziś być trzeba dywersyfikując swoje ryzyko w przyszłości.
Trzeba także pamiętać, że to ryzyko istnieje także w Internecie tj. nie skupiajmy się na sprzedaży tylko np. przez marketplace, bo tak naprawdę własny sklep (na wzór sklepu stacjonarnego), daje nam tylko w pełni kontrolę nad ofertą, działaniami promocyjnymi itd. Rosnące prowizje na platformach zakupowych, powodować będą wzrosty cen – a to z kolei szansa dla sklepów internetowych, na przekierowanie klienta właśnie na nie.
Artur Halik, Head of Sales at Shoper
1. Wydarzenie roku w 2020
Wydarzenie roku w ecommerce to według mnie niewątpliwie koronawirus. W przypadku sklepów internetowych koronawirus miał akurat w większości pozytywny wpływ ponieważ klienci zarówno z uwagi na swoje zdrowie jak i z powodu zamknięcia galerii handlowych w większym stopniu zaczęli kupować on-line. Jednakże cześć sklepów, tych z ofertą nie-pierwszej potrzeby (np. ubrania, kolorowe kosmetyki, prezenty) straciło część obrotów. W dłuższym terminie, efekt dla wszystkich powinien być pozytywny – nabyte przyzwyczajenia do kupowania w internecie się utrwaliły.
2. Trendy, jakie zauważyłaś w e-commerce w 2020
Trendem, który jest z nami od kilku lat jest mobile. W tym roku telefony ponownie odebrały znaczną część ruchu innym rodzajom urządzeń. Widać to także w designie części sklepów internetowych – coraz częściej natykam się na sklepy, z którymi zdecydowanie przyjemniej się obcuje na komórce niż na komputerach.
Jeśli chodzi o media społecznościowe to instagram stał się medium dużo silniej angażującym niż facebook. Co do tik toka – na chwilę obecną nie mam wyraźnie wyrobionego zdania. Widzę, że kilka marek radzi sobie na nim bardzo dobrze, ale wciąć relatywnie niewiele brandów angażuje się w to mediu.
Z kolei czymś nowym było dla mnie tak silne zaangażowanie marek w sytuację polityczną w kraju i bardzo otwarte poparcie protestów kobiet w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Myślę, że jest to elementem szerszego zjawiska – tego, że marki coraz wyraźniej określają swoje wartości, mówią o nich i działają w ich duchu.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Miejmy nadzieję, że przede wszystkim znaczące odbicie! Tego życzę zarówno sobie jak i wszystkim czytającym to podsumowanie. Bardzo jestem ciekawa co zmieni na naszym rynku wejście Amazona. Myślę, że z punktu widzenia sklepów internetowych efekt może być pozytywny – dotychczas warunku dyktowało Allegro, po wejściu Amazona zyska silnego konkurenta co powinno przełożyć się na lepsze warunki dla obecnych sprzedawców.
Joanna Borucka, Właściciel, Chief Experiences Officer KatalogMarzen.pl
1. Wydarzenie roku w 2020
Tym mianem określiłbym pandemię koronawirusa. Nagle okazało się, że coś co było jedynie nowinką jest niezbędne by podtrzymać handel i zaopatrzenie ludzi w produkty. W Polsce i na świecie, koronawirus przyspieszył w bezprecedensowy sposób rozwój e-handlu o kilka lat. W sklepach internetowych IdoSell zauważyliśmy też, że tylko w Q3 pojawiła się kompletnie nowa populacja kupujących, która stanowiła 35% nowej populacji. Są to głównie klienci kupujący przez smartfona, często są tuż po edukacji Allegro.
Drugim ważnym wydarzeniem było IPO Allegro, którego rozmiar przekraczający wycenę Orlenu i PKO, rozgrzał rynek i przygotował inwestorów na kolejne inwestycje w sklepy internetowe i usługi internetowe.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Bardzo mało firm dostrzegało wartość w budowaniu swojego systemu IT od zera. Dominują albo kompletne rozwiązania SaaS albo komponenty dostarczane w SaaS, które następnie się kraftuje w kompletny system. W Europie np. zaczęło się odchodzenie od niegdyś popularnego Magento.
Drugim trendem jest świadomość sklepów jak ważna jest szybka i darmowa przesyłka i zwroty. Kiedyś, zwracały na to uwagę głównie marketplaces. Dzisiaj jest to po prostu standardem.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Nie spodziewam się ogromnej rewolucji. Będzie to moim zdaniem kontynuacja trendów tj. mobile, szybkie i tanie wysyłki, coraz szybciej i lepiej działające sklepy internetowe. Im więcej sprzedających, tym niższe ceny i szersza dostępność.
To jednak wywoła nowe wyzwania jak znaleźć wartościowe produkty. Z jednej strony to sprawi, że początkowo marketplaces będą rosły dalej, ale z drugiej, patrząc np. na rywalizację na obroty Shopify vs Amazon w USA, czy IdoSell vs Allegro, to widać, że to sprzedaż ze sklepów internetowych może rosnąć szybciej w 2021. Oczywiście na tempo rozwoju będzie miał wpływ COVID i to jak świat będzie wracał do normalności. Ja osobiście uważam, że przynajmniej jeszcze w połowie 2021 nie będzie normalności.
Dodatkowo wygoda i oszczędności zakupów internetowych przy jednocześnie wyniszczonych finansowo sprzedawcach klasycznych, utrzyma dalsze wysokie tempo rozwoju.
Paweł Fornalski, CEO platformy sklepowej IdoSell
1. Wydarzenie roku w 2020
Nazwaniem tego wydarzeniem roku byłoby mocno nietrafione, ale 2020 przyniósł nam ogromny wzrost kanału e-commerce. Globalnie jest to 16,5%, natomiast w Europie środkowo wschodniej 21,5% (dane – Global Ecommerce 2020 eMarketer, maj 2020). Dużo firm, które nie chciały działać online, nagle zostały zmuszone do opracowania strategii digitalowej. Ich wejście w tego rodzaju sprzedaż oznaczało często przetrwanie na rynku. Chociaż warunki tego przymusowego przejścia ze sprzedaży stacjonarnej na sprzedaż online w dosyć krótkim czasie z pewnością nie były komfortowe dla wielu firm, to sam proces transformacji, którego w dodatku nie można było przewidzieć jest niezwykle ciekawym zjawiskiem. Co więcej miło jest patrzeć jak firmy, które broniły się przed wejściem w sprzedaż online, teraz całkiem dobrze sobie radzą.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Myślę że główny trend jaki towarzyszył w 2020 roku to skupienie się na efektywności pod kątem użytkownika. Dlaczego ktoś nie kupuje w danym sklepie? Jak poprawić proces zakupowy lub sam wygląd produktu? Takie pytania zaczęli zadawać sobie nie tylko przedsiębiorcy, ale i marketerzy. Dotychczas skupiliśmy się wyłącznie na narzędziach. Myślę że powoli wychodzimy krok dalej w biznes klienta.
Drugi trend, który był dla mnie widoczny to atrybucja/analityka, czyli odwieczny problem, które źródło przynosi sprzedaż. Zauważyłem też, że coraz więcej klientów interesuje się takimi pojęciem jak właśnie atrybucja. Chcą wiedzieć więcej na temat tego, co powoduje sprzedaż na ich stronie.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Wdrożenie i nauka nowej wersji Google Analytics :) Narzędzie, które będzie nam pomagało uzyskać wyższe ROI oraz w końcu pozwoli na mierzenie użytkowników pomiędzy urządzeniami oraz użytkowników, którzy pojawili się u nas na stronie po wcześniejszej wizycie na kanale Youtube. Ogrom nowych możliwości do analizy oraz testowania. Moim zdaniem 2021 będzie zdecydowanie rokiem nowej wersji Google Analytics.
Łukasz Chwiszczuk, Head of Performance w Social Tigers
1. Wydarzenie roku w 2020
W piątek 13. marca premier ogłasza wprowadzenie stanu epidemicznego w związku z koronawirusem. Pamiętam ten dzień dość dobrze, bo wtedy akurat byłem ostatni raz (na dłużej) u klienta i na siłowni.
Chociaż o ryzyku lockdownu mówiło się od dłuższego czasu, to i tak dla wielu firm praktycznie z dnia na dzień ograniczono możliwości handlu off-line.
Tak naprawdę na początku problem mieli praktycznie wszyscy:
- firmy, które handlowały tylko off-line, musiały zmierzyć się z wyłączeniem ich biznesu,
- część firm, które handlowały także on-line (np. fashion, luxury), straciły znaczącą część dochodu pochodzącego ze sklepów stacjonarnych,
- jeszcze inna część firm (np. akcesoria fitness, spożywka, drobne RTV i AGD) przestała wyrabiać się z obsługą zamówień.
Pandemia spowodowała, że krajobraz e-Commerce zmienił się tak, jak jeszcze nigdy w historii. Ilość Internautów kupujących w sieci wzrosła z 57% do 72%, przybyło od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy nowych sklepów internetowych. Można śmiało stwierdzić, że e-Commerce przyspieszył w rozwoju o dobrych kilka lat.
Dzisiaj naprawdę trzeba być wyjątkowo upartym i odważnym, żeby twierdzić, że e-Commerce to tylko „nice to have”.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
W zasadzie widzę trzy.
Pierwszy to PWA (ang. Progressive Web App). Zauważam spory wzrost świadomości i zainteresowania wdrożeniami, które będą spełniały założenia PWA. Na rynku pojawia się też coraz więcej ciekawych realizacji. To podejście mocno poprawia wrażenia użytkowników mobilnych, więc w końcu widać, że rynek na poważnie wziął coroczny „rok mobile”.
Drugi to e-Commerce B2B. Nawet nie dlatego, że wcześniej tych wdrożeń nie było (bo były), tylko dlatego, że firmy nauczyły się, że Internet jest bardzo dobrym miejscem na budowanie relacji i handel. Tu znowu widać pozytywny wpływ koronawirusa, bo dzięki temu B2B będzie szybciej rosło w e-Commerce i liczę niebawem na wysyp ciekawych projektów.
Trzeci to omnichannel. I tutaj znowu można uznać, że to nic nowego, ale integracja z klientem coraz bardziej się pogłębia. Tylko w ostatnich dniach swoje rozwiązanie do zakupów bez podchodzenia do kasy przedstawił Empik (Pay&Go), a zaraz po nim Rossmann (Rosmann Go). Widać, że rynek dojrzewa i w wyścigu o fotel lidera omnichannel nie wystarczy mieć podgląd dostępności w salonie.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Coraz głośniej mówi się o Amazonie w Polsce.
Jeszcze jakiś czas temu wszyscy pytali „czy?”. Od niedawna zmieniło się to w „kiedy?”. Dzisiaj już wszyscy wstrzymują oddech, a ja nie wiem, czy artykuł zdąży się opublikować przed premierą Amazona na naszym rynku.
Być może będzie trzeba ostudzić emocje i jeszcze trochę poczekać. Ale z niecierpliwością czekam na to, jak wejście tak dużego gracza zmieni układ sił. Są już głosy, że nie będzie rewolucji ze względu na politykę jakości. Są głosy, że wręcz przeciwnie. Pamiętając szum wokół wchodzenia Ebay do Polski i efekt końcowy, na razie wstrzymam się ze swoją opinią.
Marek Kich, CEO w X-Coding IT Studio
1. Wydarzenie roku w 2020
Pandemia. To wydarzenie zmieniło zachowania Klientów w każdej kategorii ecommerce.
Pandemia stała się akceleratorem usług ecommerce. Mamy kilka bardzo znanych marek, które wiele lat nie wykazywały postępów w obszarze sprzedaży internetowej. W cztery miesiące dokonały wyraźnego postępu w jakości usług oraz dostępności produktów.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Sprzedaż w wyniku Pandemii.
1. Fala pandemii to wzrosty zapewne kilkukrotne względem porównywalnego okresu w poprzednim roku.
2. Fala to wzrosty już nieco mniejsze. Restrykcje rządowe i kontynuacja działań mediów zbudowały świadomość zagrożenia w dużej części populacji.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Fala pandemii. Myślę że większość sieci sprzedaży zainwestowała dużo więcej w ecommerce w 2020 r. i oczekuje zwrotu w kolejnym roku. Będziemy świadkami wdrożenia na większą skalę testowanych dotychczas usług:
- Skrytki (paczkomaty click & collect)
- Zakupy bez kas w sklepie (cashless, pay&go)
- Sklepy bez obsługi (take&go)
- Szybka dostawa z najbliższego sklepu (last-mile)
Marcin Jabłoński, Digital Director w Castorama Polska Sp. z o.o.
1. Wydarzenie roku w 2020
Rok 2020 dla każdego, a w szczególności dla branży e-commerce, minął pod znakiem covid-19. Przyćmił on wszystko inne, chociaż w niezbyt pozytywnym znaczeniu. Pandemia jednak znacznie przyspieszyła i tak już bardzo dynamiczny rozwój handlu internetowego w Polsce. Wiele osób, które nie kupowało w sieci przed koronawirusem, po zamknięciu sklepów i galerii przerzuciło się na zakupy online. Natomiast Ci, co kupowali zaczęli robić to jeszcze częściej. Według raportu KPMG aż 71% Polaków zrezygnowało z tradycyjnych zakupów na rzecz robienia ich w sklepach internetowych, a 34% zadeklarowało, że w czasie pandemii zaczęli kupować online nowe produkty, których wcześniej przez internet nie nabywali.
Pandemia szczególnie wpłynęła na rozwój e-grocery w Polsce. Bardzo wielu Polaków zaczęło robić zakupy spożywcze w internecie. Ten boom potwierdziły dane Shoper, które pokazały, że liczba transakcji w branży spożywczej tylko w pierwszym kwartale 2020 wzrosła aż o 239% w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku. Ten trend zapewne nie będzie dalej rozwijał się aż tak dynamicznie, bo wciąż większość Polaków woli robić zakupy spożywcze w sklepach stacjonarnych. Jednak wypracowane podczas pandemii nowe zwyczaje zakupowe Polaków zostaną z nami już na lata.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
Pierwszy główny trend to zmiana zachowań konsumentów, o których wspomniałem już powyżej. Innym znaczącym trendem jest wzrost popularności aplikacji mobilnych wśród użytkowników. Pandemia spowodowała, że aplikacje typu Glovo, za pośrednictwem których można zamówić dostawę zakupów do domu, cieszyły się wzmożonym zainteresowaniem wśród internautów.
Kolejnym trendem, który przybiera na sile jest rozwój PUDO (Pick up, Drop off), czyli punktów (również maszyn paczkowych), w których można odebrać lub nadać przesyłkę. Firmy kurierskie od lat inwestują w tego typu sieci, bo widzą w tym bardzo duży potencjał i oszczędności. Robią to również duże sieci detaliczne, zajmujące się sprzedażą produktów spożywczych, książek, czy sprzętów AGD i RTV. Jednak rozwój PUDO wynika przede wszystkim ze zmiany przyzwyczajeń polskich konsumentów, którzy cenią sobie wygodę i chcą sami decydować, kiedy i o której godzinie odbiorą swoją przesyłkę. Potwierdzają to dane. Według raportu Gemius 2020 najczęściej wybieraną opcją dostawy przez polskich klientów jest doręczenie do maszyn samoobsługowych. Wskazuje na to już 61% respondentów. Dopiero na drugim miejscu znajduje się kurier, który w poprzednich latach zawsze był pierwszym wyborem Polaków.
Duży wpływ na to miał również rozwój i popularność Allegro Smart, gdzie od samego początku dostawy do punktów były darmowe dla subtrykantów pakietu. Tego typu podejście to również trend, na który warto zwrócić uwagę. Podobny program darmowej dostawy w pakiecie oferuje w Polsce chociażby Empik. Będzie się to na pewno rozwijać, gdyż nic nie mobilizuje klientów do zakupów bardziej niż darmowa dostawa.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Na pewno dalej rozwijać się będą PUDO, które są bardzo popularne wśród kupujących. Przyszłością są multibrandowe punkty, w których będzie można korzystać z wielu firm kurierskich jednocześnie, a także z usług, które towarzyszą zakupom w sieci np. przymierzyć zamówioną w sieci sukienkę od razu na miejscu i dokonać jej zwrotu jeśli nam się nie spodoba. Tylko tego typu otwarte sieci są wstanie w pełni połączyć i zaspokoić potrzeby wielu stron, które występują w transakcjach e-commerce – czyli sklepów, przewoźników i coraz bardziej wymagających klientów indywidualnych.
W 2021 roku warto będzie postawić również na zautomatyzowanie procesu obsługi zwrotów. Wzrost zakupów online, zwłaszcza w kategoriach odzieżowych, spowoduje również większą liczbę zwracanych produktów. To naturalny efekt. Jeśli dany e-sklep będzie chciał pozostać konkurencyjnym w swojej branży będzie musiał podejść do tematu profesjonalnie i zaoferować swoim klientom dużą lepszą obsługę, niż do tej pory. Możliwość korzystania z przywileju jakim jest zwrot to już dla klienta e-commerce standard. Aż 54% kupujących sprawdza politykę zwrotów przed zakupem, a 94% wskazuje, że ma ona wpływ na ich decyzje zakupowe. Co ciekawe wzmożona potrzeba zwrotów wśród konsumentów wiąże się pośrednio z rozwojem PUDO. Punkty nadania to dziś jedno z głównych miejsc, za pośrednictwem których klienci zwracają swoje zakupy. Wiele sklepów wręcz promuje tę formę zwrotów wśród swoich klientów.
Piotr Szymczak, Head of digital (Member of the board) w Furgonetka.pl
I kilka słów ode mnie, ale w dużym skrócie, bo nie będę oryginalna:
1. Wydarzenie roku w 2020
No zgadnij 😉 Pandemia COVID-19. A przez to bardzo dynamiczny rozwój sprzedaży internetowej, powstanie nowych e-sklepów i możliwości logistycznych.
2. Trendy, jakie zauważyłeś w e-commerce w 2020
rozkręcenie się branży e-grocery, czyli zakupów produktów spożywczych przez Internet,
większe zaufanie konsumentów do zakupów i płatności mobilnych,
dalszy rozwój m-commerce oraz omnichannel,
większa dostępność usług Same Day Delivery/Ekspresowych dostaw,
skupienie się na doświadczeniach użytkownika i ułatwieniu mu poruszania się po witrynie
kreatywność w firm w dotarciu do klientów w wyniku dużej konkurencji.
3. Co nas czeka w 2021 w ecommerce?
Z zaciekawieniem czekam na wejście Amazona do Polski (podobno ma wejść na 100%, ale…). Czy ludzie mu zaufają, czy Allegro będzie miało naprawdę problem z odpływem klientów, jak zmieni się sprzedaż w sklepach internetowych.
Nie wiemy jak będzie wyglądała sytuacja z koronawirusem i obostrzeniami, ale wierzę, że e-commerce nie zwolni. Podobnie też z e-grocery – co pokazuje wejście Frisco.pl do Wrocławia.
Szykują się też zmiany w prawie, gdzie przedsiębiorcy będą mogli kupować on-line mają prawa takie same jak osoby fizyczne (Ci przedsiębiorcy, którzy będą kupować produkty nie będące podstawą ich zarobku).
A Ty jak uważasz? Co nas czeka w 2021 w e-commerce? Podziel się swoją opinią w komentarzu – dzięki!
Grafika tytułowa: Javier Allegue Barros on Unsplash
Jest co czytać! Lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego działaniem w sieci.
Poza tym świetna strona. Zapisałem się już do newslettera. Pozdrawiam, Tomasz