Już po raz 7. Gemius wraz z e-Izbą opublikowali raport o rynku sprzedaży internetowej w Polsce. Jak co roku, tak i teraz zachęcam do pobrania raportu “E-commerce w Polsce 2019”, a poniżej najistotniejsze według mnie smaczki dotyczące e-commerce w Polsce.
Raport E-commerce w Polsce 2019 – co w środku?
- chętniej kupujemy w Internecie, a za główne zalety e-zakupów uważamy: możliwość kupowania kiedy chcemy i gdzie chcemy, brak konieczności jechania do sklepu i oszczędność dzięki temu czasu, ceny w Internecie są też niższe niż w sklepach stacjonarnych
- starsi e-klienci: ponad 25% kupujących w Internecie do osoby 50+ co mnie niesamowicie cieszy, bo właśnie takie osoby powinny korzystać z możliwości jakie niesie za sobą dostawa spożywki do domu i brak konieczności targania ciężarów
- najchętniej wybieraną formą płatności wciąż są szybkie płatności elektroniczne 66%, choć coraz więcej osób wybiera płatności mobilne typu Blik – wzrost o 12 p.p.! Płatność przy odbiorze powoli traci na popularności
- co ciekawe aż 43% badanych uznaje koszt dostawy za niski dopiero, gdy jest ona darmowa.
- niezmiennie czynnikami, które skłoniłyby Polaków do częstszych zakupów online są niższe koszty dostawy i niższe ceny niż w sklepach tradycyjnych.
- najczęściej kupujemy odzież (w tym dodatki i akcesoria), obuwie, książki i płyty oraz kosmetyki i perfumy.
- najważniejszym źródłem wiarygodności sklepu podczas pierwszego zakupu są opinie o tym sklepie, czyli warto dbać o ten aspekt. Dla młodszych ważne też jest jak wygląda sklep (szata graficzna) i jak prezentują się produkty.
- coraz częściej kupujemy przez urządzenia mobilne, a niestety tu kupujący natrafiają na problemy – niedostosowanie sklepów do małych ekranów.
E-commerce w Polsce 2019, a 2018 – jakie zaszły zmiany w handlu elektronicznym w przeciągu roku?
Jeśli uważasz, że ten wpis jest przydatny dla Ciebie i chcesz dostawać informacje o innych ciekawych treściach na blogu i w Internecie to dołącz podaj swój adres e-mail, a ja obiecuję spełnić obietnicę.
Aha! Na początek dostaniesz kilka fajnych prezentów 🙂
- wzrost kupujących w Internecie – w 2017 r. było to 54%, w roku 2018 56%, a w tym roku jest to aż 62% internautów!
- wciąż najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym do zakupów online jest laptop, ale jego popularność spadła aż o 8 p.p. w porównaniu do 2018 r. (74% vs 82%), natomiast wzrosła popularność zakupów wykonywanych na smartfonach – o 3 p.p. (61% w 2019 vs 58% w 2018 r.)
- wzrost o 14 p.p. zakupów on-line przez osoby 50+ – w tym roku to 26%, w 2018 r. było 12%
- jeśli chodzi o spontaniczną znajomość platform e-commerce w Polsce to wciąż prym wiedzie Allegro, z kolei Ceneo spadło o 2 p.p. i znalazło się za AliExpress.
- chętniej wybieramy Paczkomat jako formę dostawy przesyłek (wzrost o 6 p.p.), a także odbiór w kiosku (wzrost o 10 p.p.), natomiast rzadziej wybieramy dostawę kurierem (spadek o 7 p.p.)
- wzrost popularności płatności mobilnych typu Blik o 12 p.p. i gotówką u kuriera (o 5 p.p.), a także co ciekawe przelewem tradycyjnym z wpisaniem numeru rachunku – wzrost o 21 p.p. (z 25% w 2018 r. do 46% w 2019 r.).
- na znaczeniu straciły szczegółowe opisy towarów (spadek o 11 p.p. jako czynnika zachęcającego do zakupów on-line) i lepszej jakości zdjęcia (spadek o 19 p.p.).
Chcesz podnieść konwersję w Twoim sklepie?
Kliknij tu i dowiedz się, jak możemy to osiągnąć >
Zerknij na raport, bo naprawdę ciekawe wnioski dla siebie można wyciągnąć, a jeśli prowadzisz e-sklep – kierunki rozwoju i optymalizacji. W sumie tendencje zmian są podobne jak w zeszłym roku – np. wzrost istotności mobile czy ogólny wzrost popularności e-zakupów, ale z kolei jeśli nie oferujesz dostawy do Paczkomatów to jak widać w raporcie: pora to zmienić!
A co Ciebie najbardziej zainteresowało?
Raport E-commerce w Polsce 2019 pobierzesz tutaj.