29
Cze
facebook vs Linkedin w biznesie

Linkedin vs Facebook w biznesie

Co jest lepsze dla biznesu Facebook czy Linkedin? Marka powinna komunikować się na Linkedinie czy może na Facebooku? Lepiej mieć fanpage czy może konto marki na Linkedinie? A gdzie reklama? Biznes to tylko Linkedin?

O tym i nie tylko słuchaliśmy i rozmawialiśmy podczas drugiego już spotkania w Warszawie z cyklu LinkedinLocal Polska.

O różnicach w działaniu na Linkedinie vs. na Facebooku w biznesie i nie tylko mówili: Paweł Bronikowski i Adrian Martinez, którzy w formie walki na ringu walczyli o miano zwycięzcy. Ostatecznie był remis. Moim zdaniem innej opcji nie było, bo nie ma zwycięzcy w tym temacie.

Linkedin vs Facebook w biznesie

zdjęcie z wydarzenia

 

Linkedin i Facebook w biznesie mogą przydać się tak samo, trzeba tylko je dobrze wykorzystać.

Świetne podsumowanie tematu Linkedin vs Facebook w biznesie i nie tylko w biznesie przygotował Paweł Bronikowski. Pozwolę sobie je tutaj przytoczyć:

  • #Linkedin jest świetnym narzędziem do budowania marki osobistej i bezpośredniej komunikacji z bardzo dużą liczbą potencjalnych klientów, partnerów biznesowych i potencjalnymi pracownikami.

Zgadzam się z tym w 100%. Zwłaszcza, że tutaj raczej nie gadamy o bzdetach, od tego jest messenger i naprawdę dziwię się ludziom, którzy chcą załatwiać sprawy przez messengera – tam jest tyle rozpraszacza w postaci wątków od znajomych, tworzenia jakiś grup zbiórkowych itd. To naprawdę utrudnia pracę, dlatego ja rzadko wchodzę na messengera w czasie pracy. Powiadomień też tu nie mam. Komunikator Linkedin też nie jest idealny, ale pozwala oddzielić prywatę od biznesu, a jak do biznesu dojdzie to zawsze można przejść na maila lub jakiś system do zarządzania projektami – np. Nozbe, Trello lub Asana.

  • Do #Facebook bez budżetu nie podchodź. Zasięgi organiczne są sukcesywnie cięte, jednak ekosystem reklamowy facebook jest na tyle rozbudowany, że jedynym ograniczeniem w kreowaniu kampanii jest Twoja wyobraźnia.

To też prawda, ale Linkedin też wymaga budżetu na promocję – konta marek nie są tak popularne, a reklama bardzo droga. Jednak świetnie tu można promować markę przez konto osobiste, z tym że musimy do tego przekonać pracowników.
I wcale nie mam za złe, że Facebook ucina zasięgi – czy na Onecie mamy zasięgi za free? No chyba nie 😉

  • #Linkedin coraz bardziej wspiera przenikanie się świata online i offline dodając kolejne funkcje umożliwiające nam poznawanie obcych osób podczas networkingów i konferencji i dodawaniu ich do sieci kontaktów.

Prawda to. Przykładem jest np. funkcja “Znajdź w pobliżu”, która pozwala na znajdywanie osób obecnych np. na konferencji czy na meetupie. Trzeba mieć tylko 3 rzeczy: aplikację na telefonie, włączony bluetooth i (co jest najbardziej upierdliwe) wciąż otwartą aplikację na tej właśnie zakładce

linkedin znajdź w pobliżu

linkedin znajdź w pobliżu

  • #Facebook coraz mocniej stawia na formaty reklamowe, których zadaniem jest angażowanie użytkowników. Jednym z takich formatów są transmisje live, których popularność rośnie w zastraszającym tempie.

To niestety prawda, a dlatego niestety, bo ja się w tym nie odnajduję choć chyba będę musiała, bo wszystko w tym kierunku zmierza. No cóż… 😉

Dodam jeszcze od siebie, że nie patrzmy na Linkedina tylko pod kątem – tu są firmy. Firmy są, ale w firmach pracują ludzie i z nimi się komunikujemy. A jak wiemy ludzie mają życie w pracy i po pracy. Dlatego moim zdaniem różne marki mogą się tu promować, choć w sumie pieluszki dla dzieci mi jednak trochę nie pasują 😉

Podobnie jest z Facebookiem. Nie jest on biznesowy, ale biznes spokojnie może się tam promować. Jest tam więcej opcji promocji, ludzie są tam jednak częściej i też mogą być zainteresowani jakimś rozwiązaniem dla swojej firmy.

Ponieważ przerasta mnie ilość treści, powiadomień, komentarzy, informacji jaka pojawia się na Facebooku to często uciekam na Twittera, a jeszcze częściej na Linkedin (w sumie tu mi najlepiej). Zagorzali Twitterowcy czasem podkreślają “wyższość” Twittera nad Facebookiem. Zwykle nie podoba im się ilość treści, w tym tych naprawdę nic nie wnoszących do życia, dużo reklam, pstrokatość i mocną obecność marek. Nie da się ukryć, że tak jest. Jednak daleka jestem od mówienia, że to jest lepsze od tego, bo… Każde medium ma swoją grupę docelową i spełnia swoje zadanie, w dodatku świetnie im to idzie.

Tak jak na Twitterze komunikujemy się zwięźle, często na tematy polityczne, technologiczne i sportowe, tak na Linkedin zwykle nasze komunikaty dotyczą biznesu, pracy, networkingu, szkoleń itd. Z kolei Facebook, hmmm, dla mnie to medium gdzie wszystko można i nikt na Ciebie dziwnie nie spojrzy jak wrzucisz zdjęcie kotka, jedzenia lub dziecka (wiem, wiem, oklepane przykłady).

Jeśli z kolei chodzi o płatną reklamę to o Twitterze nie mogę się wypowiedzieć, bo tematu nie śledzę i nie mam w nim doświadczenia, choć reklam tam za wiele nie widzę. Natomiast uważam, że zarówno na FB, jak i na Linkedin, jest miejsce na reklamę kierowaną do klientów indywidualnych, jak i biznesowych – wszystko zależy tylko od tego jak będzie brzmiał nasz komunikat, jak zaprojektujemy reklamę, czym zachęcimy i co najważniejsze: czy jest tam nasz grupa docelowa. Na Facebooku pewnie jest, na Linkedin nie zawsze.

Powtórzę się, ale chcę to podkreślić: swoją reklamę kierujemy do ludzi, a nie do firm (“firma” nie decyduje, decydują ludzie) dlatego Facebook również nadaje się do promocji usług i produktów dla biznesu. Co prawda nie ma tam co targetować po zawodzie czy stanowisku (mało osób to wypełnia), ale jak to powiedział Adrian Martinez – są sposoby na tego typu targetowanie (po szczegóły odsyłam do niego ;)).

Każda platforma społecznościowa jeśli istnieje, ma aktywną społeczność i nie zmierza ku upadkowi, ma rację bytu, swój cel i tylko od nas zależy czy chcemy lub czy możemy (lub czy mamy pomysł) jak ją wykorzystać by na niej skorzystać 😉

A jakie jest Twoje zdanie odnośnie tematu Linkedin i Facebook w biznesie?

Kończąc tym filozoficznym podsumowaniem zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter, bo czasem zdarza mi się wysłać jakieś ciekawostki (nie mam czasu na spamowanie, więc spokojnie). Zapisując się zgarniesz fajne zniżki na przydatne produkty i usługi. Ponadto zasubskrybuj mój podcast by nie przegapić odcinka podczas którego porozmawiam z Pawłem Bronikowskim o Social Sellingu i Linkedinie 🙂

 

 

Jak zasubskrybować podcast FIRMA ON-LINE?

Podcast dostępny jest :

blog o marketingu i e-commerce

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

KONTAKT

     

    Wysyłając do mnie wiadomość powierzasz mi swoje dane osobowe. Będę dbać o ich bezpieczeństwo i wykorzystam je jedynie do korespondencji z Tobą. Więcej możesz przeczytać w polityce prywatności.