Zamknij menu główne
17.04.2020Produktywność

Dlaczego używam Nozbe?

Aplikacji do zarządzania zadaniami jest dużo. Ja po wielu testach od dawna jestem wierna jednej i w tym wpisie pokazuję dlaczego używam Nozbe.

W swoim krótkim/długim życiu przetestowałam już wiele aplikacji do zarządzania zadaniami. Z jednej strony szukałam idealnej dla mnie (już wiem, że ideałów nie ma ;)). Z drugiej strony współpraca z różnymi klientami wymagała ode mnie poznawania różnych narzędzi, z których oni korzystali.

Nie ukrywam byłam wybredna, i wciąż zresztą taka jestem 😉 Raz byłam zachwycona doit.im, innym razem Trello, a jeszcze innym Asana. W każdym coś mi przeszkadzało, a coś innego przyciągało do siebie.

Dzięki Michałowi Szafrańskiemu poznałam Nozbe – wg maili od nich było to w 2016 roku! Założyłam tam konto. I tak już zostałam, choć w międzyczasie testowałam też inne aplikacje (ten typ tak ma ;)).

Przez kilkanaście miesięcy korzystałam z wersji darmowej, w której mamy ograniczenie do 5 projektów jednocześnie. W pewnym momencie przestało mi to wystarczać, a promocja na abonament skłoniła mnie do przejścia na wersję płatną.

W tym wpisie pokażę Ci dlaczego używam Nozbe

Poznasz jakie moim zdaniem Nozbe ma zalety, a także wady. Mam nadzieję, że to pomoże Ci zdecydować czy jest to system do zarządzania zadaniami dla Ciebie.

1. Przejrzystość i prostota

Nozbe jest bardzo proste, a jednocześnie funkcjonalne. Można na nim pracować solo, jak i w zespole (choć do pracy zespołowej tworzą nowy produkt: Nozbe Teams.

Zdania dzielimy na projekty, któe możemy oznaczać etykietami i dodawać do różnych kategorii. Ponadto każdy projekt może mieć swój kolor, a kategorie oprócz koloru mogą być oznaczone jeszcze ikoną.

nozbe widok kategorii ułożonych jedna pod drugą

Jednak przestrzegam przed zbyt swobodną zabawą kolorami, bo może zrobić się mało przejrzysty cyrk jak na poniższym obrazku 😉

Nozbe widok zadań

 

2. Proste dodawanie zadań do Nozbe

Zadania można dodawać na wiele sposobów.
Po pierwsze z poziomu aplikacji, ale co jest w tym najfajniejsze? Poszczególne atrybuty (termin wykonania, czas, kategorię, projekt) dodajesz tylko jednym znaczkiem #

I tak:
#priorytet – zadanie zostaje oznaczone jako priorytet
#jutro 11:00 – zadanie będzie ustawione na jutro na 11:00
#co tydzień – zadanie będzie powtarzać się co tydzień
#nazwa_projektu – zadanie wpadnie do określonego projektu

Więcej na temat tworzenia zadań w Nozbe za pomocą #

Zadania możesz też wysłać na dedykowanego dla Twojego konta maila (masz go w ustawieniach) i tu także możesz określić poszczególne atrybuty, stworzyć listę kontrolną itd.

Pełna instrukcja jak tworzyć zadania w Nozbe za pomocą wiadomości e-mail.

3. Czas potrzebny na wykonanie zadania

W zadaniach możesz określić czas jaki będziesz potrzebować na wykonanie zadania. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza, gdy zintegrowałeś Nozbe z kalendarzem, bo w jednym miejscu widzisz i spotkania i zadania – unikniesz zaplanowania zbyt wielu zadań na dany dzień.

4. Bardzo proklienckie podejście pracowników Nozbe

Naprawdę jestem zadowolona z ich obsługi klienta. Są mili, zawsze bardzo pomocni i nie robią problemów. Zawsze mam pewność, że nie zostanę z problemem sama sobie (choć tych problemów nie miałam wiele, raczej jakieś bzdety wynikające z mojego nieogaru ;)).

5. Szablony Nozbe.how

Jeśli masz projekty, które powtarzają się co jakiś czas i składają się z tych samych czynności (np. lista spraw do załatwienia przed podróżą) to możesz stworzyć szablon.

W ramach szablonu tworzysz zadania, ustalasz kategorie, czas potrzebny na wykonanie lub powtarzalność. Z przygotowanych szablonów możesz tworzyć wiele projektów, które będą zawierać już wszystkie atrybuty ustawione w tym szablonie ( a nawet komentarze jeśli je dodasz).

Ja mam takie szablony stworzone do podcastu (od przygotowania scenariusz odcinka, przez nagranie, do jego publikacji i promocji), podróży, przeglądu tygodnia czy wysyłki newslettera.

W szablonach fajna jest jeszcze jedna rzecz! Możesz udostępnić swoje szablony innym i korzystać z tych, które zostały udostępnione przez innych użytkowników Nozbe.

O szablonach Nozbe i ich udostępnianiu pisałam we wpisie Szablony #nozbehow – czyli jak ułatwić sobie pracę

6. Nozbe jest dostosowane do wielu urządzeń

Nie ma znaczenia czy używam komputera z Windows czy komputera Apple. Nie ma znaczenia czy mam smartfon z Androidem czy iphone z iOS. Dodatkowo mogę korzystać z wersji przeglądarkowej aplikacji. No i co bardzo ważne, płacę za wszystko raz, a nie za każde urządzenie osobno. Płacę też wtedy kiedy korzystam, a nie raz ale więcej – jak to jest w Things 3.

Inne zalety Nozbe to:

  • często robią promocje 😀
  • to aplikacja polskiej firmy
  • podoba mi się ich podejście do pracy – wszyscy pracują zdalnie

Jeśli chcesz skorzystać z Nozbe, bo także może się sprawdzić w Twoim przypadku to będę wdzięczna jak skorzystasz z tego linku do rejestracji – jest to link afiliacyjnym, otrzymam kilka złotych za Twoją rejestrację. Dziękuję 🙂

Co mnie denerwuje i czego mi brakuje w Nozbe?

Oczywiście nie jest tak, że Nozbe jest idealne w moim odczucie (choć w sumie najlepsze z testowanych aplikacji). Ma w sobie kilka rzeczy, które z radością bym zmieniła 😀

1. Filtrowanie zadań

Brak możliwość wyfiltrowania wszystkich zadań ze wszystkich projektów

Aktualizacja odnośnie poniższego – Nozbe pomogło: Faktycznie jest tak, że możemy filtrować przy użyciu tylko jednego parametru danego typu, ale możemy używać kilku różnych filtrów. Np. kategoria + czas wykonania + termin + projekt + etykieta. To nie jest idealne, zdaję sobie sprawę, ale daje sporo możliwości 🙂

Ponadto chciałabym mieć możliwość wyfiltrowania zadań na podstawie dwóch kategorią, a nie tylko jednej. Przykładowo jeśli mam projekt POSTY NA BLOG, w którym znajdują się pomysły na wpisy z 2 blogów, to chciałabym móc wyfiltrować te oznaczone kategorią achmielewska.com (czyli na blog achmielewska.com) oraz etykietą “in progress” (czyli takie, które już zostały rozpoczęte).

Niestety w Nozbe możemy wybrać tylko jeden filtr i jeden sposób filtrowania.

Nozbe filtrowanie zadań

2. Listy kontrolne w zadaniach cyklicznych

Tworząc zadanie i oznaczając je jako cykliczne, czyli powtarzające się np. co tydzień, mogę dodać tzw. listę kontrolną. Jednak nie działa ona tak jakby chciała. Zadanie powtarza się co tydzień z już odhaczonymi punktami na liście kontrolnej.

Przykładowo mam zadanie powtarzane co tydzień, w którym mam do wykonania kilka prostych czynności. To jeśli dziś odhaczę, że wszystkie zadania z listy są wykonane to po tygodniu pojawi się to zadanie ponownie, ale już z odhaczonymi zadaniami.

Rzecz jasna zamiast zadania mogę zrobić projekt, ale nie o to chodzi by mieć multum projektów przez co przegląd tygodnia zabiera mi więcej czasu.

Aktualizacja od Nozbe: Lista kontrolna zeruje się, gdy przed wykonaniem zadania zaznaczysz wszystkie opcje. Idea jest taka: jeśli zakończyłaś zadanie bez wykonania wszystkiego z listy kontrolnej, to być może następnym razem będziesz chciała do niej wrócić. Wystarczy więc kliknąć raz, by zaznaczyć wszystkie punkty i masz spokojną głowę 🙂

O przeglądzie tygodnia – po co go robić i jak robić przegląd tygodnia rozmawiam podczas rozmowy z Karolem

3. Zadania priorytetowe – wszystkie z danego dnia

Aplikacja Nozbe traktuje wszystkie zadania z danego dnia jako priorytetowe już od północy. Czyli nawet jeśli dane zadanie mam zrobić o 19:00 to od północy jest ono oznaczone jako priorytetowe. Rozumiem zamysł, można spojrzeć ile mamy zadań do zrobienia, ale po to jest chyba kalendarz prawda? Wolałabym, aby zadania były oznaczane jako priorytetowe wtedy kiedy jest ich czas 😉

4. Brak historii wykonanych zadań oraz brak widoku wszystkich zadań

Aktualizacja od Nozbe: W Nozbe Personal jest widok wszystkich zadań! Wejdź w widok „Ty + Zespół” i wybierz „Ty”. Tam znajdziesz zadania wszystkie własne zadania ze wszystkich projektów. Dodatkowo jeśli w prawym sidebarze klikniesz „Ukończone”, zobaczysz historię, chyba właśnie taką, jakiej potrzebujesz 🙂

No tego to chyba mi najbardziej brakuje. Czasem lubię spojrzeć z lotu ptaka na wszystkie zadania z danej kategorii aby ocenić czy np. coś wyrzucić, przełożyć lub delegować.

Z kolei historia ułatwiłaby mi zrobić podsumowanie tygodnia, ocenić ile zrobiłam i co nowego mi doszło. Oczywiście poniekąd pomaga mi w tym time tracker, ale w nim śledzę ogólnie projekty, a Nozbe mam bardziej szczegółowe.

Jednak nic nie jest idealne i jestem z tym pogodzona (no prawie ;)). Czasem dziwi mnie sytuacja, gdy na grupie Nozbe ktoś się burzy, że deweloperzy Nozbe nie zmienili czegoś o co część użytkowników prosiła.

Powinniśmy mieć świadomość, że jest to aplikacja stworzona dla wielu. Jednym dana funkcjonalność pasuje, innym nie. Jeśli chcemy aplikację do zarządzania zadaniami stworzoną pod nas to musimy ją sobie stworzyć 😀 Proste prawda? 😉

Inna sprawa to to, że nie wiemy jakie są plany Nozbe, nie wiemy jaki jest kierunek rozwoju aplikacji, nie wiemy też ile dodanie danej funkcjonalności lub zmiany obecnej zajmie czasu i czy to jest opłacalne biznesowo. Nozbe i tak ma bardzo proklienckie podejście, doceńmy to, a nie narzekajmy! Ok? 😉

Jakiś czas temu miałam ogromny dylemat (naprawdę, tak już mam, że jak za coś płacę to… ;)). Kończył mi się abonament w Nozbe i pojawiła się promocja na kolejny rok – jakby z niej skorzystała to miałam chyba 3 miesiące gratis. W tym czasie testowałam już Todoist, bo wiele dobrego słyszałam o tej apce, nawet mi się podobała (zwłaszcza przejrzysty design). No i Todoist jest dużo tańszą aplikacją do zarządzania zadaniami.

Co mnie jednak przekonało do pozostania z Nozbe?

3 rzeczy:

  • jest to polska aplikacja
  • mają bardzo proklienckie podejście i dbają o użytkowników
  • oznaczanie ile zajmie mi dane zadanie, przydatne zwłaszcza przy integracji z kalendarzem
  • w odpowiedzi na moje narzekania od razu podpowiedzieli co mogę zrobić inaczej i pokazali, że nie o wszystkim wiedziałam 😀 stąd dodałam aktualizację przy niektórych punktach.

Jeśli spodobało Ci się Nozbe to będę wdzięczna jak skorzystasz z tego linku do rejestracji – jest to link afiliacyjnym, otrzymam kilka złotych za Twoją rejestrację. Dziękuję 🙂

Kliknij i skorzystaj z Nozbe