29
Kwi
55 kobiet w świecie nowych technologii

Czy w świecie nowych technologii jest miejsce dla kobiet?

Nowe technologie, świat IT i zawody związane z programowaniem są tylko dla mężczyzn? Czy to miejsce tylko dla osób o umysłach ścisłych, po studiach informatycznych lub matematycznych? Pytam, bo kiedyś sama tak myślałam, a teraz znalazłam się w raporcie “55 kobiet w świecie nowych technologii”.

Pytanie z początku wpisu może brzmieć trochę “pro-feministycznie”, ale czy tak nie jest, że wiele osób myśli jeszcze stereotypami? Bazy danych, programowanie, sztuczna inteligencja to działki, w których wciąż przeważają mężczyźni. Nie chcę wnikać w powody takiego stanu rzeczy, wiem jednak, że na konferencjach dotyczących nowych technologii spotykam coraz więcej kobiet.

Coraz więcej jest też różnego rodzaju spotkań i organizacji zrzeszających płeć piękną, która programuje, tworzy technologiczne startupy, a także zarządza działami IT. Przykładem mogą być Karotki, czyli Geek Girls Carrot tworzące społeczność kobiet, dla których nowe technologie to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale także pasja.

Ponieważ sama funkcjonuję w tym świecie, choć może nie programuje, z roku na rok poznaję coraz więcej kobiet, które tworzą nie tylko strony www, ale także aplikacje mobilne i zaawansowane systemy informatyczne. Tak też zresztą poznałam Anitę Kijankę (wywiad z nią możesz przeczytać tutaj), która wraz ze swoim zespołem Come Creations Group stworzyła raport „Kobiety w świecie nowych technologii”.

55 kobiet w świecie nowych technologii

Raport „Kobiety w świecie nowych technologii” zdecydowanie burzy stereotypy, dotyczące obecności kobiet w tym obszarze. Ukazuje on sylwetki 55 kobiet, które działają i rozwijają się w tej branży.

Co ciekawe, z raportu wynika, że tylko 37% kobiet zakończyło edukację na kierunkach technicznych, a aż 63% to kobiety, które zdobyły umiejętności z zakresu nauk humanistycznych. Zresztą ja sama jestem po biologii medycznej, a i moja sylwetka znalazła się w raporcie – z czego jestem oczywiście bardzo dumna. Duma rozpiera mnie tym bardziej, iż znalazły się tam też takie osoby jak: Joanna Drabent, Marta Diana Koziarska, Eliza Kruczkowska, Agnieszka Maciejowska, Monika Mikowska i wiele wiele innych.

Każda z tych 54 kobiet pokazuje, że stereotypy związane z kobietami w IT powinny przejść już dawno do lamusa.

Polecam przeczytać raport i poznać 55 wspaniałych kobiet, które podbijają świat nowych technologii!

Raport „Kobiety w świecie nowych technologii” możesz pobrać tutaj.

 

blog marketingowy agata chmielewska

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

KONTAKT

 

Wysyłając do mnie wiadomość powierzasz mi swoje dane osobowe. Będę dbać o ich bezpieczeństwo i wykorzystam je jedynie do korespondencji z Tobą. Więcej możesz przeczytać w polityce prywatności.