Strategia marketingowa

Jeśli znalazłeś się na tej stronie to podejrzewam, że chcesz uporządkować swój marketing w swoim biznesie, a także mieć plan działań, który pozwoli na realizację swoich celów biznesowych, w tym większe przychody 😉

Jak pewnie wiesz sposobów może być wiele, ale nie wszystkie są dla wszystkich. Bardzo chętnie wesprę Cię w realizacji Twoich celów biznesowych. Osiągniemy to poprzez skuteczny marketing dopasowany do specyfiki Twojej branży, potrzeb klienta i Twoich preferencji.

Dokonamy tego dzięki stworzeniu strategii marketingowej, która jest niczym innym jak pewnego rodzaju przewodnikiem zawierającym plan działań do wykonania.

Plan ten ma na celu zadowolić i Ciebie i klienta – Tobie pomóc osiągnąć cele biznesowe, klientowi dostarczyć tego co potrzebuje.

 

jeśli szukasz argumentów dla szefa:

Dlaczego potrzebujesz strategii marketingowej?

 • pokazuje gdzie Ty jesteś, a gdzie jest Twoja konkurencja
 • pozwala ustalać priorytety i odrzucać “pierdołki” (to też mu powiedz ;))
 • daje kontrolę nad budżetem! wiesz ile i na co potrzebujesz (a na co nie wydawać pieniędzy)
 • eliminuje nieefektywne i marnujące czas oraz pieniądze zadania – nie robisz tego co nie przynosi efektów lub jest nieopłacalne
 • jasno określa kto za co jest odpowiedzialny i kiedy to ma być zrobione
 • zapobiega pogubieniu się w plątaninie możliwości jakie obecnie mamy

(jeśli chcesz poczytać więcej o strategii – czym jest, z czego się składa to kliknij tu)

 

Jak będzie wyglądać nasza współpraca w praktyce?

 1. Wstępna rozmowa i określenie potrzeb – przeprowadzimy ją telefonicznie i określimy czego konkretnie potrzebujesz, z jakimi problemami się spotykasz, jakie działania aktualnie podejmujesz.
 2. Przygotowanie oferty dopasowanej do Twoich potrzeb i specyfiki biznesu – na podstawie wstępnej rozmowy przygotowuje szczegółową ofertę, w której znajdziesz zakres działań, rozplanowanie ich w czasie oraz propozycje cenowe.
 3. Warsztaty strategiczne – spotkamy się (on-line lub na żywo) i dokładnie omówimy Twoją obecną sytuację, porozmawiamy o doświadczeniach, celach i planach biznesowych. Poruszymy też kwestię konkurencji, możliwości czasowych i finansowych, tak abym mogła przygotować jak najlepiej dopasowaną do Ciebie strategię działań.
 4. Przygotowanie strategii marketingowej – to będzie już praca po mojej stronie, Ty otrzymasz gotowy produkt. W tym czasie przeprowadzę badanie rynku, przeanalizuję Twoje działania, przetestuję procesy związane z przygotowywaną strategią, zajrzę do analityki, prześwietlę konkurencję, zaplanuję działania, zaproponuję narzędzia oraz KPI.
 5. Omówienie przygotowanego dokumentu i ustalenie dalszych kroków – spotkamy się (on-line lub na żywo) i wspólnie przechodzimy przez wszystkie elementy przygotowanej strategii (dostaniesz ją ode mnie wcześniej). Odpowiadam na Twoje pytania, tłumaczę skąd moje wnioski lub propozycje, proponuję kolejne kroki.

To od Ciebie zależy co będzie dalej. Mogę pomóc Ci wdrożyć strategię, mogę wspierać Twój zespół jako Project Manager lub mogę być obok i w razie potrzeby wspierać Ciebie jako konsultant.

 

Częste pytania:
Ile kosztuje przygotowanie strategii?
Tworzone strategie zawsze wyceniam indywidualnie, po pierwszej rozmowie. Dlaczego? Ponieważ może się tak zdarzyć, że część rzeczy już masz dobrze opracowanych i wystarczy je tylko zaktualizować.

Ile czasu zajmie Ci przygotowanie strategii?
Całość może się zamknąć nawet w miesiąc. Samo przygotowanie strategii to ok. 2-3 tygodnie, dodatkowy czas potrzebny jest na warsztaty oraz spotkanie omawiające strategię.

Czy warsztaty strategiczne są niezbędne?
Są wręcz obowiązkowe. Bez nich trudno będzie o dobrą strategię. To ty znasz najlepiej swój produkt, to Ty wiesz co do tej pory robiłeś lub co bardzo chciałbyś zrobić, to Ty znasz swój biznes najlepiej.

Co będzie efektem końcowym ?
Otrzymasz dokument pdf zawierający pełną strategię działań z jej poszczególnymi elementami: celami, analizą obecnej sytuacji oraz konkurencji, opracowanie grup docelowych, ustalenie kanałów komunikacji, propozycja działań i ich harmonogram, rekomendacje narzędzi, określenie KPI.

W ramach strategii otrzymasz również:

 • audyt użyteczności strony i rekomendacje do zmian – inymi słowy co należy zmienić i jak,
 • audyt SEO i treści na stronie – jak pisać, aby tekst przyciągał więcej ruchu i sprzedawał,
 • audyt kanałów społecznościowych i sugestie do optymalizacji,
 • analizę działań marketingowych i komunikacji – co poprawić i jak działać w przyszłości,
 • audyt działań konkurencji, a także wskazanie ich mocnych i słabych punktów,
 • propozycję narzędzi do wykorzystania: marketingowych, usprawniających pracę, pozwalających zarządzać wieloma działaniami,
 • wskazanie obszarów, którymi nie warto się obecnie zajmować.

Co dalej?
W ramach dalszej współpracy mogę pomóc Ci wdrożyć strategię w życie, przeszkolić pracowników lub przejąć jakiś element Twoich przyszłych działań.

 

Zamiast czekać i zastanawiać się długo po prostu:

 

 

Czym jest strategia marketingowa?

Strategia marketingowa jest drogowskazem, które pomoże Ci określać priorytety, planować skuteczne działania marketingowe oraz osiągać cele firmy lub brandu. Ponadto:

 • dokładnie opisuje Twojego klienta
 • pokazuje jak do niego mówić
 • wskazuje w jakich miejscach się promować
 • zawiera konkretne działania
 • określa co mierzyć i kiedy mierzyć

Jakie elementy zawiera strategia marketingowa?

Każdą strategię przygotowuje indywidualnie, jednak zawsze opiera się ona o tzw. SOSTAC, czyli model planowania strategicznego, w którym wyróżniamy następujące elementy:

Situation – czyli analiza sytuacji wyjściowej
Objectives: czyli określenie celów biznesowych, marketingowych, wizerunkowych i sprzedażowych.
Strategy: ustalenie jak osiągniesz swoje cele
Tactics: decyzja w jakich obszarach będziesz działać, jakie kanały komunikacji wybierzesz
Action: zaplanowanie konkretnych działań jakie podejmiesz – kiedy? jak? kto?
Control: zdefiniowanie mierników do analizy i KPI

 

O co chodzi z synergią działań marketingowych?

Z synergią działań marketingowych mamy doczynienia wtedy, gdy nasze poszczególne aktywności (treści, reklamy, komunikaty) w różnych kanałach są spójne ze sobą i mają spójną wizję.

Wyobraź sobie puzzle. Każdy element puzzli to jakaś aktywność marketingowa i w odosobnieniu nic praktycznie nie przedstawia. Duża liczba takich kawałków leżących po prostu obok siebie sprawia wrażenie bałaganu. Ale jeśli spojrzysz na nie jako na całość i zauważysz, że się uzupełniają. Łącząc je ze sobą stworzysz obraz wyjaśniający Twój przekaz marketingowy. Dzięki temu klient nie będzie zdezorientowany różnymi komunikatami i chętniej Ci zaufa.

Więcej o synergii działań marketingowych przeczytasz we wpisie Synergia działań marketingowych w lejku zakupowym klienta.

Nie potrzebujesz strategii wszystkich działań marketingowych?

Jeśli w danym momencie chcesz się skupić na jakimś konkretnym obszarze działań marketingowych to chętnie przygotuję Ci mniejszą strategię obejmującą ten konkretny obszar. Mogę zaproponować Ci przygotowanie:

Strategii e-mail marketingowej – jest ona także oparta na wyżej opisanym modelu SOSTAC, jednak tu zajmujemy się tylko działaniami związanymi z komunikacją e-mail. W zależności od branży w jakiej działasz uwzględnimy tu takie aspekty jak budowanie bazy e-mailowej i zbieranie leadów, lead nurturing, komunikację lojalizującą i okołotransakcyjną. Ponadto w jej zakres wchodzi także e-mail marketing automation.

Strategii content marketingowej – jest ona także oparta na wyżej opisanym modelu SOSTAC, jednak tu zajmujemy się tylko działaniami związanymi z tworzeniem treści na stronie i poza nią. Przeanalizuję dotychczas tworzone treści biorąc pod uwagę grupę docelową i cele biznesowe marki. Otrzymasz tu także rekomendacje dotyczące tego jak przygotowywać treści, jakie ich formaty mogą wesprzeć Twoje działania i cele, a także jakie narzędzia ułatwią Ci pracę.

 

 

JAK MOGĘ CI JESCZE POMÓC?

(najlepiej rzecz jasna ;-))

audyt ecommerce szkolenie marketingowe automatyzacja marketingu audyt strony
marketing b2b konsultacje strategia i tworzenie treści lejki zakupowe tworzenie audyt strony

 

Pamiętaj, że w czasie kiedy Ty się zastanawiasz Twoja konkurencja idzie do przodu. Dlatego nie czekaj, tylko pisz do mnie śmiało i porozmawiajmy o współpracy.