4
Lip
Sklep internetowy - marketing, klienci i częste problemy

Sklep internetowy – marketing, klienci i częste problemy

Planujesz rozpocząć sprzedaż internetową? Zastawiasz się jak poprawić konwersję w e-sklepie? Chcesz wybrać system do marketing automation? Znam te problemy, ale jest na nie rozwiązanie.

Ten wpis to praktycznie podcast, opisałam w nim zarys mojej rozmowy z Margo z podcastu Margo Leads. Tym razem to ja odpowiadam na pytania (a nie jak to jest w moim podcaście FIRMA ON-LINE). Rozmowa ta opublikowana została kilka tygodni temu właśnie na kanale Margo Leads. Ponieważ spotkała się ona z dobrym odzewem pomyślałam, że może i Ty będziesz chciał posłuchać co o sprzedaży internetowej mam do powiedzenia.

Podczas rozmowy poruszamy szeroki wachlarz tematów. Praktycznie usłyszysz trochę o zakładaniu sklepu internetowego, trochę o jego promocji, częstych problemach lub błędach. Rozmawiałyśmy też trochę o klientach, o tym czy lojalność istnieje oraz jak wygląda praca marketera sklepu internetowego.

 

 

Margo, podobnie jak ja, zajmuje się marketingiem internetowym, jednak ja więcej siedzę w e-commerce. Zatem jak się możesz domyślić pytania Margo były konkretne i wiedziała o co pyta. Rozmowa była tak przyjemna, że nie wiem kiedy zleciała nam na niej ponad godzina.

Jeśli chcesz bym rozwinęła dany wątek lub też chcesz ze mną porozmawiać na jakiś z poruszanych tematów to odzywaj się śmiało! Tutaj przez formularz kontaktowy w stopce lub np. poprzez linkedin (klik).

Sklep internetowy - marketing, klienci i częste problemy

Zdj. margoleads.com

Cały odcinek FO 014 Sklep internetowy – marketing, klienci i częste problemy możesz przesłuchać tutaj:

Pod tym linkiem znajdziesz też informacje jak ściągnąć plik mp3 na telefon lub komputer lub jakich aplikacji użyć.

Natomiast teraz skupię się na kilku kwestiach poruszonych podczas rozmowy.

Na samym początku Margo zapytała mnie o podstawowe rzeczy, o których powinniśmy pamiętać przed założeniem e-sklepu. Planuję zrobić o tym osobny wpis, jednak tak w wielkim skrócie napiszę teraz kilka słów. Nie zaskoczę cię jednak niczym szczególnym. Przez otworzeniem sklepu internetowego przygotuj biznes plan!

Nie musi to być jakiś profesjonalnie stworzony dokument analizowany przez szereg specjalistów, ale powinien dać ci odpowiedź na pytania:

 • czy warto?
 • czy to moja nisza?
 • czy mam czym się wyróżnić?
 • czy mam budżet na rozkręcenie tego?
 • co jeśli będzie gorzej szło niż założę na początek?
 • jak będę promować sklep?
 • czy muszę z czegoś się doszkolić lub poradzić specjalistów?
 • Po prostu wyobraź sobie, że masz już ten sklep… i co wtedy?
 • Co może się wydarzyć?
 • Jak to będzie wyglądać?
 • Czego będziesz potrzebować?

I tak dalej, i tak dalej…

Dalej rozmawiałyśmy o częstych problemach czy błędach, które mogą mieć istotny wpływ na konwersję, a innymi słowy blokować wzrost przychodów. Błędy te popełniane są często z niewiedzy e-sprzedawców (niebawem opublikuje o tym osobny wpis), nie można być perfekcyjnym we wszystkim.

Jest jednak jeden niewybaczalny błąd – stwierdzenie: zrobiłem, u mnie działa i zawsze będzie działać. No niestety nie zawsze i dlatego pamiętaj by co jakiś czas sprawdzać poprawność systemu, a co najważniejsze- poszczególnych kroków koszyka. Aktualizacja jednego z dodatków w sklepie może spowodować problemy z innym – tego się nie uniknie, ale można szybko naprawić.

Porozmawiałyśmy też trochę o coolomatach, czyli takich paczkomatach na żywność – pisałam o nich we wpisie “Coolomat – czym jest i jak działa paczkomat na żywność”. Margo podobnie jak ja jest fanką paczkomatów, więc coolomaty ją mocno zainteresowały.

Obie z Margo rozgryzamy tajniki marketing automation (mówiłam też o tym w  pierwszym odcinku podcastu) i często na ten temat rozmawiamy, naszą największą bolączką jest brak idealnego systemu. Nie omieszkałyśmy i tutaj narzekać, choć w sumie to ja najbardziej narzekałam 😉 Wiem narzekanie jest słabe, ale grzeszyć rzecz ludzka 😉

A skoro już w temat narzekania weszłam to też poskarżyłam się trochę na jedną firmę kurierską, która mi podniosła mocno ciśnienie – do tego stopnia, że nawet reklamację napisałam, a to rzadko się zdarza.

Pojawił się też problem lojalności klientów lub jej braku… Trudny to temat naprawdę i z jednej strony chcę wierzyć, że lojalni klienci jeszcze są, a z drugiej strony, wiem że często cena gra najważniejszą rolę. Hmm, choć jak tak teraz piszę to pojawiła mi się myśl, że lojalność istnieje. Jednak jest małe “ale” – lojalni będą Ci klienci, którym pozytywnie zaleziemy za skórę. Myślę, że ja mogę określić siebie lojalnym klientem, oczywiście na ceny też patrzę, ale jeśli mam pewność sprawnych zakupów, szybkiej dostawy i brak problemów w całym procesie to ten sklep może być pewny, że do niego będę wracać.

Tak naprawdę poruszyłyśmy wiele tematów i na każdy mogłabym napisać osobny artykuł, dlatego gorąco zachęcam Cię do przesłuchania rozmowy i podzielenia się z nami Twoimi refleksjami!

Podsumowując, w odcinku pt. “Sklep internetowy – marketing, klienci i częste problemy” posłuchasz m.in.o:

 • czym pamiętać przed założeniem sklepu?
 • jakie są najczęstsze problemy polskich sklepów internetowych i e-sprzedawców?
 • jak zyskać przewagę konkurencyjną?
 • co może wkurzać klienta w sklepie internetowym?
 • dlaczego często nie mamy dużego wpływu na zadowolenie klienta?
 • jakie błędy popełnia większość e-sprzedawców?
 • na czym polega promocja produktów online?
 • jak wybrać narzędzie do marketing automation?
 • co to są coolomaty?
 • czy można przewidzieć wyniki kampanii i pracy marketera?
 • czy w e-commerce istnieje lojalność?
 • co wpływa na lojalność klienta?
 • jak zirytować klienta?

 

Nie zapomnij zasubskrybować kanału w iTunes lub swojej aplikacji do odtwarzania podcastów, aby nie przegapić kolejnych odcinków! – tu info jak to zrobić

Wszystkie odcinki podcastu FIRMA ON-LINE

blog o marketingu i e-commerce

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

KONTAKT

   

  Wysyłając do mnie wiadomość powierzasz mi swoje dane osobowe. Będę dbać o ich bezpieczeństwo i wykorzystam je jedynie do korespondencji z Tobą. Więcej możesz przeczytać w polityce prywatności.