Słyszałeś o serwisie Quora? Jest bardzo popularny na świecie, a teraz mamy polską wersję Quory.
W tym wpisie pokażę jak wykorzystać Quora po polsku w marketingu i nie tylko!
Czym jest Quora?
W najprostszym ujęciu quora to serwis społecznościowy z pytaniami i odpowiedziami na przeróżne tematy. Pytania te i odpowiedzi tworzą osobne wątki, często z wieloma wypowiedziami, komentarzami i „polubieniami”.
Quora przypomina trochę fora internetowe, jednak bogactwo wątków i szereg funkcjonalności wyróżnia ją znacznie (więcej na ten temat w poniżej).
Polska wersja Quory, która nazywa się Quora po polsku, ruszyła w grudniu 2019 i jest aktywnie rozwijana przez Glorię – Community Managera polskiej wersji Quora.
Z Glorią miałam przyjemność porozmawiać w 57 odcinku mojego podcastu FIRMA ON-LINE pt. “Budowanie marki na Quora po polsku”, do wysłuchania którego serdecznie Cię zapraszam!
Posłuchaj rozmowy o Quora po polsku o Budowaniu marki na Quorze
W podcaście rozmawiamy o tym jak wykorzystać Quorę do budowania i promocji marki osobistej i marki firmowej. A w tym wpisie chcę pokazać Ci jeszcze inne możliwości wykorzystania serwisu Quora w marketingu i nie tylko w marketingu!
Quora po polsku nie tylko do marketingu?
Dokładnie tak! Jeśli zajmujesz się marketingiem internetowym czy e-commerce to pewnie pierwsze co zrobisz po założeniu konta w tym serwisie będzie obserwowanie tematów z nim związanych, takich jak:
- Marketing treści (content marketing)
- Marketing
- Marketing internetowy
- Handel elektroniczny (e-commerce)
- Strategia marketingowa
I prawidłowo. Nie tylko będziesz mógł dowiedzieć się czegoś nowego, ale i pomóc innym, a przy okazji pokazać się jako znawca danego tematu.
Jednak jakby nie patrzeć to na marketingu internetowym i e-commerce nasz świat się nie kończy. Podobnie też Quora polska nie porusza tylko tych tematów. Znajdziemy tam ogrom różnych tematów związanych z życiem codziennym, zdrowiem, naszymi pasjami czy zwierzakami.
Możesz tu pogadać o książkach albo o psychologii społecznej czy o mieście, w którym mieszkasz 🙂
Możesz też się dowiedzieć np.:
- Czy to prawda, że foton nic nie waży? Jak to udowodniono?
- Czy koła samolotu kręcą się, zanim dotkną ziemi?
- Czym są niesporczaki i co w nich jest niezwykłego?
- Jak to się dzieje, że kura po odcięciu głowy może nadal biegać?
Rzecz jasna, jak wszędzie, i tu trzeba sprawdzać odpowiedzi, jeśli chcemy coś na ich podstawie stworzyć (artykuł itp.) lub podawać je dalej. Podobnie zresztą jak w Wikipedii.
Ale jak dla mnie Quora po polsku (bo wolę polski niż angielski ;)) jest bardziej wciągająca niż Facebook czy Instagram! Co rusz trafiam na jeszcze ciekawszy temat i nim się obejrzę, czytam o fizyce kwantowej, którą teoretycznie się nie interesuję!
Dodam jeszcze, że oprócz obserwowania konkretnych tematów (oczywiście wciąż sugerowanych Ci przez algorytmy Quora) możesz też obserwować konkretne osoby, które w jakiś sposób Cię zainteresowały (tylko pamiętaj, to nie tinder ;)). Jeśli chcesz mnie obserwować to zapraszam o tu: Agata Chmielewska na Quora po polsku
Co jest jeszcze ciekawe to to, że możesz zaprosić konkretne osoby do odpowiedzi na jakieś pytanie. Przykładowo wiesz, że niejaka Agata Chmielewska zna się na sprzedaży internetowej, a Ty chcesz się dowiedzieć od czego zacząć sprzedaż internetową to albo zadajesz nowe pytanie i prosisz tę Agatę o odpowiedź, albo wchodzisz w obecny już wątek (jeśli jest już w serwisie to Quora Ci o tym powie i Cię tam przekieruje) i zapraszam tam Agatę 😉
Agata z kolei dostanie powiadomienie, że ktoś prosi ją o odpowiedź – może na nią odpowiedzieć lub nie.
Ciekawych funkcjonalności, o których warto wiedzieć w Quora po polsku jest więcej, ale o nich później.
Ponieważ to blog o marketingu i e-commerce to powiedzmy sobie jeszcze jak wykorzystać Quora polska w marketingu?
Jak wykorzystać polską Quorę do marketingu?
1. Research tematów do wpisów na blog lub artykułów na Linkedin
Quora to bogactwo inspiracji, które możesz wykorzystać w content marketingu. Zobacz jakie kwestie poruszają ludzie i o co pytają w powiązaniu z tematyką Twojego bloga. Czytaj też odpowiedzi innych, bo może zauważysz, że czegoś w nich brakuje albo dany wątek nie dla wszystkich jest klarowny – może umiesz go opisać inaczej? Jeśli tak to koniecznie zrób to na swoim blogu, a potem wykorzystaj link z bloga pisząc swoją odpowiedź w wątku, który był inspiracją do wpisu.
2. Research problemów i pytań dotyczących branży, w której działasz
Wyszukując tematy związane z branżą, w której działasz możesz dowiedzieć się więcej o swoich klientach, zrozumieć ich potrzeby, a dzięki temu ulepszyć obsługę klienta oraz produkt lub usługę jaką świadczysz.
3. Budowanie relacji z potencjalnymi klientami lub partnerami biznesowymi
Udzielając się w poszczególnych wątkach, a także komentując odpowiedzi innych łatwo dotrzesz do innych specjalistów ze swojej branży i być może to będzie początek jakiejś biznesowej znajomości i wspólnego projektu.
Podobnie sprawa ma się w przypadku potencjalnych klientów – pomagając im, odpowiadając na ich pytania lub doradzając zwrócisz ich uwagę na siebie, a przy okazji zapadniesz w pamięci jako “ten fajny/ta fajna co pomaga i się zna”.
Co więcej masz też możliwość dotrzeć do osób, które bezpośrednio pytają o Twoje usługi, firmę lub produkty jakie oferujesz.
4. Promocja własnej osoby lub firmy
Dzieląc się wiedzą i doświadczeniem poprzez odpowiadanie na pytania zadawane przez innych możesz budować pozycję eksperta w danej niszy czy branży.
Twoje odpowiedzi powinny być dokładne, skupione na celu jaki postawiony jest w konkretnym pytaniu, a także napisane zrozumiałym dla każdego językiem.
Staraj się pisać poprawnie pod kątem gramatycznym i ortograficznym, bo nawet jeśli nie jesteś polonistą i nie chcesz się na niego pozycjonować, to jednak zbyt duża niedbałość językowa może mocno obniżyć wartość tego czym się dzielisz. Rzecz jasna nie mówię tu, aby każdą odpowiedź przesyłać do korekty, ale po prostu wypowiadaj się ładnie i grzecznie 😉
Unikaj jednozdaniowych odpowiedzi (oczywiście tam, gdzie to zasadne), a jeśli znasz miejsca w sieci lub tytuły książek, które warto poznać w związku z danym tematem, dziel się nimi.
Z kolei jeśli sam napisałeś jakiś artykuł, który świetnie rozwiązuje problem pytającego, to streszczając go w ramach odpowiedzi w wątku na Quora, możesz umieścić link do niego jako rozszerzenie tematu – np. tak jak ja to zrobiłam. Tylko nie spamuj, bo możesz dostać bana 😉
Stąd też niezwykle istotne jest uzupełnienie profilu o Twoje doświadczenie, to czym się zajmujesz i na czym się znasz. Dodaj tam też linki do Twojego bloga czy strony firmowej, na którą chcesz kierować zainteresowane Twoją osobą ludzi.
5. Edukacja i wymiana doświadczeń z innymi ekspertami
Śledząc wątki z Twojej niszy nie tylko pomagasz innym odpowiadając na ich pytania lub podsuwając rozwiązania problemów. Możesz również wymieniać się doświadczeniami z innymi osobami z Twojej branży, a nawet uczyć się od nich! Dokładnie tak!
Być może ktoś odkrył coś ciekawego w działaniu algorytmów Google, albo ma ciekawe dane z przeprowadzenia testów e-mail marketingowych i dzięki czytaniu odpowiedzi innych może się o nich dowiedzieć. A może także wykorzystać w swoich działaniach marketingowych!
Co możesz zrobić na Quora po polsku?
Wcześniej zaczęłam trochę pisać o ciekawych funkcjach w serwisie Quora i tutaj rozwinę ten wątek bardziej szczegółowo.
Tak jak już wspomniałam na Quorze możemy:
- zadawać pytania i odpowiadać na pytania innych
- dziękować za odpowiedź poprzez kliknięcie pod odpowiedzią takiej małej strzałki skierowanej w górę
- prosić konkretne osoby o odpowiedź
- zapisywać wątki do skomentowania/przeczytania później
- obserwować: tematy, konkretne wątki i osoby
- śledzić konkretne tematy lub wątki poprzez włączenie powiadomień o nich
- wymieniać wiadomości z innymi użytkownikami serwisu
- sprawdzić statystyki Twoich wypowiedzi (np. liczbę wyświetleń)
Jeszcze raz serdecznie Cię zapraszam do wysłuchania rozmowy o tym jak wykorzystać Quora do budowania marki
Czego nie robić na Quora Polska?
- nie spamuj linkami
- nie sprzedawaj swoich produktów
- nie wchodź w sprzeczki i nie obrażaj innych
- nie odpowiadaj zdawkowo lub w stylu: bo tak, nie bo nie, bo nie ma dżemu 😉
Oczywiście Quora po polsku dopiero się rozwija i jeszcze jej daleko do jej anglojęzycznej “matki”. Liczę na to, że serwis rozwinie się w naszym kraju i przyciągnie ludzi z różnymi ciekawymi zainteresowaniami i wiedzą. W tym właśnie tkwi siła Quory – dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
A Ty masz już konto na Quora? A może korzystasz z wersji anglojęzycznej?
Grafika na zdjęciu tytułowym: Akshay Paatil on Unsplash