Jak wygląda projektowanie doświadczeń użytkowników w produktach cyfrowych? Lepiej podążać za powielanymi wzorcami czy może szukać własnych rozwiązań i dążyć do upraszczania zamiast rozbudowywania?
Te wątki między innymi poruszamy wraz z moim gościem, Kordianem Klechą, w tym odcinku podcastu. Przyznam się Ci, że kopsnęło mnie prawdziwe szczęście, że natrafiłam na Kordiana na początkach mojej przygody z projektowaniem. Pokazał mi, żeby patrzeć na tworzenie stron internetowych szerzej, nie tylko “bo tak mówili na kursie”.
A kim jest Kordian Klecha?
Mężczyzna wielu talentów. Od 25 lat zajmuje się projektowaniem i realizacją cyfrowych produktów, a użyteczność i user experience praktykuje od 15. Był pierwszym specjalistą od użyteczności w WP.pl, współzałożycielem i kierownikiem studiów
podyplomowych „User Experience. Psychologia projektowania” na SWPS w Sopocie, a od blisko 10 lat prowadzi agencję Intui, z którą mam przyjemność współpracować.
Jeśli weźmiesz z naszej rozmowy coś dla siebie, to proszę podziel się linkiem do tego odcinka z innymi, którym może również jakoś pomóc.
Posłuchaj lub obejrzyj odcinek:
Podczas naszej rozmowy o projektowaniu doświadczeń użytkownika, rozmawiamy m.in. o:
- Jak po studiach technicznych Kordian zajął się użytecznością i designem?
- Od ponad 9 lat Kordian prowadzi agencję in+ui, szmat czasu. Jak zmieniał się rynek online przez ten czas? Jak zmieniało się podejście biznesu do tworzenia produktów cyfrowych, czyli stron czy apek. Chcemy więcej fajerwerków? A może wręcz przeciwnie?
- Czym jest praktyka w designie?
- Czy po bootcampie możemy się nazywać designerami?
- Dlaczego lepiej projektować proste strony i inne produkty cyfrowe?
- Dlaczego tyle się mówi o badaniach z użytkownikami, a jak przychodzi co do czego to zwykle nie ma na to czasu, budżetu itp.?
- Dlaczego zamiast zaczynać od MVP (Minimum Viable Product) to robimy też MVP, ale jako Maximum Viable Product?
- Dlaczego tak trudno projektować dostępne strony i aplikacje? Gdzie leży problem?
- Dlaczego wszyscy trąbią o projektowaniu mobile-first, ale jak tak obserwuję rynek, to projektujemy desktop-first. Z czego to wynika?
- Czy przestrzeganie zasad konwencjonalnego designu zawsze przynosi najlepsze wyniki UX? Czy wyłamywanie się poza schematy i tworzenie bardziej eksperymentalnych interfejsów może być korzystne lub może zdezorientować użytkowników?
Przydatne linki:
- Agencja intui zajmująca się całościowym tworzeniem produktów cyfrowych
- Artykuł Marcina Zaremby o tym dlaczego Pyszne.pl przodowało nad Pizza Portal
- Kordian Klecha na Linkedin
Skąd możesz pobrać podcast Firma On-line?
Podcast dostępny jest :
- na blogu – lista wszystkich podcastów
- w Spotify
- w Google Podcasts
- w Apple Podcasts
- na Youtube
- w serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i iPhone
- pobierając aplikację do słuchania podcastów na Androida, np. Podcast Addict, Podcasts Go, Google Podcasts, The Podcast App
- pobierając aplikację do słuchania podcastów na iPhone, np. Overcast, Pocket Casts, Castro, The Podcast App
- Pobierz plik mp3
- Poprzez specjalny RSS
Jeśli chcesz, co jakiś czas otrzymywać ode mnie e-mail z dawką przydatnej wiedzy o prowadzeniu biznesu on-line, to zostaw mi swój e-mail klikając tu
A jeśli spodobał Ci się ten odcinek będę wdzięczna za komentarz i podzielenie się tym odcinkiem z innymi osobami, którym jego treść może być przydatna. Będzie mi też miło jeśli poświęcisz chwile i zostawisz krótką ocenę podcastu w Apple Podcasts lub na Spotify – dzięki temu inne osoby łatwiej dotrą do tego podcastu.
Dziękuje!
A jeśli chcesz przegapić żadnego odcinka? Obserwuj mnie w social media:
Linkedin
Facebook
Niech uśmiech i konwersja będą z tobą.