Kim są osoby neuroróżnorodne? Czy to nie każdy z nas? Czy są wśród nich Twoi klienci? Dlaczego w biznesie powinniśmy pamiętać o neuroróżnorodności i dostosować swoją komunikację do potrzeb tej grupy osób?
To jak myślimy, działamy i odbieramy bodźce ze świata, nie jest tożsame z tym jak myślą, działają i reagują na bodźce inni. Świadomość tego jest ważna, także jeśli chodzi o prowadzenie biznesu. Jesteśmy bardzo różnorodni i mamy różne potrzeby.
Co więcej, wśród tej różnorodności, część z nas jest neuroróżnorodna i warto wiedzieć, co to oznacza.
Temat neuroróżnorodności jest mi szczególnie bliski, dlatego postanowiłam zaprosić do podcastu Kalinę Tyrkiel. Z zawodu jest projektantką treści, trenerką UX writingu i wykładowczynią akademicką, psycholożka z wykształcenia, a przy okazji jeszcze dużo mówi o neuroróżnorodności, czyli trochę o mnie, trochę może i o tobie i o tym, jak projektować, aby ta neuroróżnorodność była trochę mniej uciążliwa. A tak po ludzku, jak projektować np. strony czy aplikacje oraz treści w nich zawarte, aby m.in. osoby z adhd, ze spektrum autyzmu, dysleksją i itd. też sprawnie mogły z nich korzystać, bez frustracji i utrudnień.
Jest to istotne zagadnienie zarówno z punktu widzenia projektowania stron, jak i działań marketingowych, komunikacji i prowadzenia biznesu.
Podczas rozmowy o neuroróżnorodności poruszamy takie zagadnienia jak:
- Czym jest neuroróżnorodność?
- Kiedy mówimy o niepełnosprawności?
- Czy inaczej powinniśmy projektować dla osób ze spektrum autyzmu, inaczej z ADHD, inaczej z dysleksją czy z zaburzeniami psychicznymi?
- Czy da się stworzyć produkty cyfrowe, które pogodzą potrzeby wszystkich? (neuroatypowych, niepełnosprawnych, biznesu, marketingu, grafików…)
- Gdzie możemy znaleźć wytyczne dotyczące projektowania dostępnego dla osób neuroróżnorodnych?
- Czy animacje na stronach stanowią problem, jeśli chodzi o dostępność stron?
- Czy trendy w designie zmierzają w kierunku dbania o potrzeby osób neuroatypowych?
Miejsca w sieci dotyczące neuroróżnorodności i dostępność polecane przez Kalinę:
- Neurodiversity Design System
- Readability Guidelines
- strona poświęcona autyzmowi
- prezentacja Kaliny na konferencji UX New Zeleand 2023
Jeśli chcesz się skontaktować z Kaliną Tyrkiel to najlepiej ją łapać przez Linkedin.
Skąd możesz pobrać podcast Firma On-line?
Podcast dostępny jest :
- na blogu – lista wszystkich podcastów
- w Spotify
- w Google Podcasts
- w Apple Podcasts
- na Youtube
- w serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i iPhone
- pobierając aplikację do słuchania podcastów na Androida, np. Podcast Addict, Podcasts Go, Google Podcasts, The Podcast App
- pobierając aplikację do słuchania podcastów na iPhone, np. Overcast, Pocket Casts, Castro, The Podcast App
- Pobierz plik mp3
- Poprzez specjalny RSS
Jeśli chcesz, co jakiś czas otrzymywać ode mnie e-mail z dawką przydatnej wiedzy o prowadzeniu biznesu on-line, to zostaw mi swój e-mail klikając tu
A jeśli spodobał Ci się ten odcinek będę wdzięczna za komentarz i podzielenie się tym odcinkiem z innymi osobami, którym jego treść może być przydatna. Będzie mi też miło jeśli poświęcisz chwile i zostawisz krótką ocenę podcastu w Apple Podcasts lub na Spotify – dzięki temu inne osoby łatwiej dotrą do tego podcastu.
Dziękuje!
A jeśli chcesz przegapić żadnego odcinka? Obserwuj mnie w social media:
Linkedin
Facebook
Instagram
Niech uśmiech i konwersja będą z tobą.