5
Sie
test Strengthsfinder

Jakie są Twoje talenty? Czyli test Strengthsfinder i praca z talentami?

Słyszałeś o mocnych stronach lub talentach Gallupa? Zastanawiasz się czy zrobić test Gallupa (Strenghtsfinder)? A może zrobiłeś już test Strenghtsfinder i nie wiesz co dalej?

Dlaczego postanowiłam się podzielić z Tobą moimi przemyśleniami odnośnie talentów Gallupa? Ponieważ uważam, że naprawdę warto je poznać, rozwijać i odkryć ich zalety. Wiem, że niektórzy zrobią test Strengthsfinder i nie wiedzą co dalej. Ja też nie wiedziałam i dalej dużo nie wiem, ale wiem jaką moc w sobie mają. Wreszcie rozumiem swoje zachowania, daję sobie przyzwolenie na niektóre reakcje i działania, a także widzę co mogę zrobić by mi i innym było ze mną lepiej.

Od razu mówię, nie jestem trenerem Gallupa, nie jestem specjalistką, dzielę się tylko i wyłącznie moimi przemyśleniami i doświadczeniami. Jeśli chcesz popracować z coachem Gallupa to odsyłam do Kasi Bieleniewicz lub Dominika Juszczyka – polecam z całego serca. A jutro nawet rusza kurs Dominika odnośnie talentów.

Zacznijmy od tego czym są talenty Gallupa

Talenty zwykle rozumiemy jako konkretne umiejętności, jednak w tym przypadku talent to „naturalny sposób myślenia, odczuwania i działania”. Każdy z nas posiada 34 talenty i są one wrodzone. Pracując nad nimi i rozwijając możesz przekształcić je w swoje silne strony (lub mocne strony – różne nazwy możesz spotkać). Talenty mogą być niedojrzałe i sprawiać nam niemałe problemy, jednak jeśli będziesz mieć tego świadomość to jesteś w stanie nad tym panować.

Podstawowy test odkryje twoje top 5 talentów, jednak często i gęsto (np. u mnie) nawet kilkanaście talentów może z Tobą rezonować. Pamiętaj, jednak że talenty Gallupa nie mówią kim jesteś, one tłumaczą Twój sposób działania, podejmowania decyzji, myślenia.

O talentach Gallupa czy też mocnych stronach usłyszałam jakiś czas temu. Z jednej strony bardzo mnie zaciekawiły, a z drugiej podchodziłam do nich z pewną rezerwą. Trochę nie ufam tego typu rzeczom i pomyślałam sobie, że to kolejna bujda.

Myśl o zrobieniu testu Gallupa wracała do mnie co jakiś czas zwłaszcza, że poznawałam coraz więcej osób, który ten test wykonały i potwierdzały jego wiarygodność – tzn. czuły, że to co wyszło to prawda. Dużo też słuchałam podcastów Dominika Juszczyka (posłuchaj mojej rozmowy z Dominikiem) i Kasi Bieleniewicz, którzy są certyfikowanymi trenerami Gallupa. Gallup atakował mnie z każdej strony, aż wreszcie się mu poddałam i ….

…. i zrobiłam test, którego wyniki mnie “lekko rozwaliły”. Nazwy sugerowały mi różne rzeczy, a to dlatego, że moje top 5 mocnych stron to:

 1. Zgodność – Harmony
 2. Indywidualizacja – Individualization
 3. Dyscyplina – discipline
 4. Analityk – Analytical
 5. Poważanie – Significance

To poważanie mnie najbardziej uderzyło. WTF? Co najśmieszniejsze to teraz owo Poważanie to moja duma i cieszę się, że mam je w Top 5 mocnych stron.

Odkąd poznałam swoje talenty jakoś łagodniej patrzę na swoje zachowania i jestem bardziej świadoma decyzji jakie podejmuje. Wiem też kiedy się zatrzymać na moment i przemyśleć sytuację, wiem kiedy któryś z moich niedojrzałych talentów może za bardzo namieszać i wiem też na co zwracać większą uwagę.

W zrozumieniu moich talentów pomogła mi bardzo Kasia poprzez liczne rozmowy oraz Dominik poprzez blog, podcast i grupę na FB. Do nich także odsyłam jeśli chcesz dowiedzieć się o talentach więcej.

Jednak samo zrozumienie talentów nie wystarczy. Jeśli chcesz je wykorzystać jak najlepiej to niestety, ale czeka Cię trochę pracy. Żaden trener za żadne pieniądze nie wypowie magicznego zaklęcia i nie zamieni niedojrzałych talentów w Twoje mocne strony – a szkoda 😉

Co mi dało zrobienie testu Strengthsfinder?

Wreszcie rozumiem dlaczego nie lubię rywalizacji, często się wycofuję jeśli muszę walczyć z kimś o wygraną albo dlaczego niejednokrotnie dostosowywałam się do innych i ustępowałam w wielu rzeczach – zgodność tutaj się przejawiała.

Wiem też dlaczego nie lubię jak coś jest dla wszystkich i zawsze staram się poznać opinię wszystkich w grupie. Pracując w zespole chcę zadowolić każdego i znaleźć kompromis tak aby żadna osoba nie czuła się pominięta. Indywidualizacja, którą tu widzicie, jest u mnie trochę niedojrzała i czasem mnie blokuje w różnych działaniach. Ale dzięki temu, że jestem tego świadoma mogę nad nią pracować.

Dyscyplina bardzo pomaga mi walczyć z prokrastynacją, jednak by mogła mi w tym pomóc potrzebuję deadline. Teraz to wiem i dlatego ustalam właśnie takie ostateczne terminy.

Z kolei analityk uprzykrza mi życie, bo zanim podejmę decyzję to muszę mieć milion argumentów za i przeciw. Nim cokolwiek wybiorę podczas zakupów to marnuję czas na różnego rodzaju porównania. Nie wierzę jeśli nie mam dowodów, nie ruszę z miejsca jeśli nie sprawdzę, że to na pewno dobrze obrana ścieżka. Lekko w tym aspekcie przesadzam stąd pracuję nad tym talentem intensywnie.

No i owo Poważanie. Brzmi okropnie, ale jest to bardzo fajny talent – chcę robić rzeczy ważne by inspirować i pomagać innym. Bardzo podoba mi się opis tego talentu na stronie SC Jansen:
“Osoba z mocną stroną poważanie angażuje się na 100 procent i dąży do zmian znaczących, trwałych i istotnych. Te zmiany mają wpłynąć pozytywnie na życie wszystkich. Działa z poświęceniem, uważając, że warto, bo bez niej nie byłoby tych zmian. Podnosi poprzeczkę dla wszystkich, a ze swojego grona wyklucza osoby, które nie chcą się rozwijać.”

No i to jest to moje TOP 5. Ale kolejne 5, a nawet 9 jest mocno widoczne w moim życiu. Kontekst, który jest na 6 miejscu za bardzo trzyma mnie w przeszłości, jednak ostro walczą z nim Aktywator i Osiąganie. Z kolei Rozwijanie innych wspiera Poważanie oraz tłumaczy moją potrzebę i uwielbienie do uczenia innych.

Teoretycznie to wszystko wiedziałam, a raczej to było we mnie, ale nie byłam tego świadoma. Zrobienie testu Gallupa i praca z talentami naprawdę pozwoliły mi poznać siebie lepiej, mieć więcej zrozumienia dla samej siebie i pokazały jakie swoje cechy mogę jeszcze lepiej wykorzystać.

Zachęcam Cię do przesłuchania ostatniego odcinka podcastu FIRMA ON-LINE, w którym rozmawiam z Dominikiem Juszczykiem właśnie o talentach Gallupa. Dominik pokazuje jak wykorzystać mocne strony w biznesie, pracy zawodowej, a także w życiu osobistym. Naprawdę warto przesłuchać ten epizod.

A Ty znasz swoje talenty Gallupa? A może dopiero planujesz zrobić test Strengthsfinder?

Test Strengthsfinder możesz zrobić tu (pamiętaj tylko by zrobić go w ojczystym języku)

 

blog o marketingu i e-commerce

 

 

 

 

Zdjęcie tytułowe  russn_fckr on Unsplash

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

 • U mnie:
  1. Activator
  2. Command
  3. Focus
  4. Individualization
  5. Developer

  Ale tak naprawdę piszę to tylko po to aby powiedzieć Ci, że bardzo lubię Twój podcast firma online 🙂
  Do usłyszenia 🙂

  • Dziękuje <3 <3 <3
   Activator na 1? Wow? Jak Ci się z tym żyje? 😉

   • Przez 60 pomysłów na minutę muszę mocno skupić się aby tak naprawdę coś zrobić. 😉 Mam nad czym pracować w każdym z tych talentów, zdecydowanie nie są to w pełni dojrzałe talenty.

    • polecam Ci kurs poznajtalenty.pl który stworzył Dominik Juszczyk, teraz akurat się kończy, ale Dominik wspominał, że w listopadzie będzie druga edycja 🙂

     • Zastanawiam się nad tym kursem. Sam test wykonałem także dzięki Dominikowi.

     • A robiłeś już coś w kierunku talentów? Bo jeśli tak to pierwsze lekcje będą przypomnieniem jak rozumieć swoje talenty i co nam się podoba a co nie. Potem jednak jest coraz trudniej 😛 w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ja mimo, że wcześniej dużo uczyłam się o swoich talentach to nie żałuję, że wzięłam udział w kursie i polecam go.

KONTAKT

 

Wysyłając do mnie wiadomość powierzasz mi swoje dane osobowe. Będę dbać o ich bezpieczeństwo i wykorzystam je jedynie do korespondencji z Tobą. Więcej możesz przeczytać w polityce prywatności.