1
Paź
jak zaangażować uczestników szkolenia 1

Jak zaangażować uczestników szkolenia?

Czy masz wrażenie, że część uczestników Twojego szkolenia jest na nim jakby z przymusu? Nie chce się zaangażować, siedzi z nosem w telefonie. Nawet jak stajesz na głowie nie działa… W tym wpisie powiem Ci jak zaangażować uczestników szkolenia.

Kilka dni temu byłam na warsztatach, na które czekałam od dawna. Po pierwsze chciałam się spotkać z moją byłą szefową z byłego korpo – Gabrysią Borowczyk vel Babką z Pasją, po drugie chciałam nauczyć się:

  • lepiej angażować podczas szkoleń, które prowadzę,
  • lepiej też prowadzić spotkania z klientami by im zwizualizować moją wizję,
  • lepiej prowadzić spotkania z zespołem, z którym współpracuję.
  • lepiej przekazywać wiedzę. No po prostu lepiej prezentować co mam do zaprezentowania tak by każdy wyniósł z tego jak najwięcej.

Jak zaangażować uczestników szkolenia

Byłam na warsztatach z flipowania! Co to jest? No w wikipedii definicji tego nie znajdziesz, a przynajmniej jeszcze nie. Flipowanie to prezentowanie na flipcharcie tego co masz do zaprezentowania, ale z wykorzystaniem elementów sketchnotingu.

A co to jest sketchnoting? No to takie myślenie wizualne i przenoszenie naszych myśli i różnych informacji na papier/tablet za pomocą ikonek, prostych obrazków, linii, strzałek itd.

Stój, nie uciekaj! Ja też nie umiem rysować. Słoń nadepnął mi za młodu na ucho i ręce i serio wszelkie prace manualne to moja zmora – znaczy lubię, ale efekt mych prac jest daleki od tego oczekiwanego.

jak zaangażować uczestników szkolenia

Co prawda Gabrysia twierdzi, że każdy umie rysować. I w sumie ma rację. Bo flipowanie to nie piękne obrazy w stylu Picasso czy jakieś tam szkicowanie ludzi. We flipowaniu nie chodzi o zdolności rysownicze, to można wypracować poprzez ćwiczenia, chodzi o konkret: jak narysować ludzika by wyglądał jak ludzik, jak rozplanować wszystko na flipie/kartce, jak pisać by tekst był czytelny, jakich błędów nie popełniać i co zrobić jeśli nam się ręka obsunie – czyli jak naprawiać błędy!

Najlepsze jest w tych warsztatach to, że nie są one prowadzone przez WIELEBA, czyli osobę, która pokazuje slajdy i wie lepiej – wieleb to określenie Gabrysi.

flipowanie

Energia, moc i pasja dosłownie rozrywały pomieszczenie, a czas tak szybko minął, że szok. Jeśli chcesz się poznać Gabrysię i się przekonać, że to wulkan energii zarażony pasją i chęcią uczenia to…

posłuchaj 10 odcinka podcastu – link w opisie pod filmem. Tam rozmawiam z Gabrysią właśnie o flipowaniu, o tym jak je wykorzystać i po co to wszystko!

 

 

Gabrysia już wtedy zachęcała mnie do ćwiczeń i zamiast korzystania ze zdjęć stockowych samemu rysowania obrazków na blog.

Warto posłuchać podcastu (na warsztaty udać się tym bardziej), bo jakbym miała w skrócie opisać Gabrysię to bym powiedziała: Kiedyś człowiek korpo, dziś Pani biegająca z pisakami w ręką i powtarzająca: Ludzie flipują, serce rośnie. Energia jaka ją rozpiera udziela się każdemu, a zabawa podczas rysowania przednia!

A jak zaangażować uczestników szkolenia? No proszę Cię?! Zamiast smutnego powerpointa z tekstem lub zdjęciami ze stocka, pokaż flipy albo lepiej! Rysuj je podczas prezentacji! Ja tak zamierzam robić, ale najpierw ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia.

I zobacz na te zdjęcia – czy te obrazki są idealne? No powiedzmy sobie szczerze: nie! Daleko mi do ładnego ludzika, książki czy linii narysowanej pewną ręką. Ale ćwiczę i to mi sprawia ogromną przyjemność. Relaks i rozwijanie umiejętności trenerski w jednym.

sketchnoting szkolenia

Na pintereście znajdziesz mnóstwo inspiracji. Zachęcam Cię do śledzenia Pinteresta Gabrysi oraz wpisywania w Google “How to draw…” np. How to draw Koza 😉 – angielskiego nie trzeba znać jak widzisz.

jak zaangażować uczestników szkolenia

NARYSUJ KURCZAKA

A żeby Cię zachęcić jeszcze bardziej i pokazać, że wiedza jaką przekazuje Gabrysia nie jest dostępna w Internecie od ręki:
1. dziecko ma okrągłą główkę, a dorosły jajowatą

jak narysować ludzika dziecko

2. dorosły składa się z 3 takich samych części (chodzi o długość): głowa, tułów i nóg

jak narysować ludzika

3. ręce wychodzą tak jak u nas z barków a nie z brzucha 😉

jak narysować ludzika

 

I żeby było jasne, Gabrysia mnie nie prosiła o polecanie jej szkoleń, nie potrzebuje tego, bo bilety wyprzedają się błyskawicznie. Po prostu wiem, że im więcej trenerów będzie wiedzieć jak zaangażować uczestników szkolenia to i ja na tym zyskam!

 

blog o marketingu i e-commerce

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

O Agata Chmielewska
Od 13 lat związana z e-commerce. Swoje doświadczenie zdobywała w pracy zarówno po stronie Klienta, jak i agencji, współpracując m.in. z takimi firmami jak Praktiker, Willsoor, LokalnyRolnik.pl czy SuperKoszyk.pl. Wciąż się uczy i uwielbia dzielić się zdobytą wiedzą oraz doświadczeniem. Po pracy zapalona blogerka, która edukuje na www.achmielewska.com i prowadzi podcast FIRMA ON-LINE.
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

KONTAKT

     

    Wysyłając do mnie wiadomość powierzasz mi swoje dane osobowe. Będę dbać o ich bezpieczeństwo i wykorzystam je jedynie do korespondencji z Tobą. Więcej możesz przeczytać w polityce prywatności.