3
Wrz
jak poprawić jakiść istniejących treści

Jak poprawić jakość treści już istniejącego contentu

Artykuł powstał ze współpracy z Promotraffic

Kiedy masz stronę internetową, łatwo jest założyć, że jedyną treścią, jakiej potrzebujesz, jest coraz więcej i więcej nowych treści. Ale jeśli Twoja firma istnieje od dziesięcioleci, są duże szanse, że w tych archiwach jest trochę złota. Problem ze starymi treściami polega na tym, że mogą być trudne do znalezienia lub trudne do aktualizacji. Nie musisz się martwić o żaden z tych problemów, jeśli skorzystasz z naszego poradnika!

Poprawa czytelności contentu

Po pierwsze i najważniejsze, musisz pozwolić ludziom czytać Twoje treści. Brzmi jak oczywistość? Większość stron ma starsze treści sformatowane dla użytkowników Internetu lub co gorsza dla czytelników książek. Ogromne akapity spotykają się z małymi rozmiarami czcionek. Niekończące się zdania spotykają się z formalnym językiem z dziesiątkami akronimów lub po prostu pseudointelektualnym bełkotem. Nie staraj się brzmieć mądrze! Spraw, aby ludzie w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności zrozumieli, co chcesz powiedzieć! To jest właśnie cel reużywalności treści: napisz raz, opublikuj i pozwól, aby każdy – na dowolnym urządzeniu mógł mieć do niej dostęp, kiedy tego potrzebuje, bez problemu, bez względu na to, gdzie mieszka.

Przetłumacz treść na język, z którym ludzie się identyfikują

Drugim problemem związanym ze starymi treściami jest to, że mogą się one wydawać przestarzałe. Jeśli Twoja firma zmieniła swój profil, część Twojej strony będzie nieistotna. A może nawet cała! Dlatego tak ważne jest regularne aktualizowanie treści – ale nie byle jakich. Musisz zdecydować, które strony lub sekcje są przestarzałe i pozbyć się ich lub natychmiast zaktualizować. Spróbuj poprosić kogoś nowego o opinię na temat danej sekcji, pomysłu, zdjęcia… czegokolwiek! Może Cię zaskoczyć, o ile bardziej nowoczesne treści będą po przerobieniu przez kogoś, kto czuje klimat trochę inaczej niż Ty. Zabrzmi jak banał, ale myśl nieszablonowo, patrząc na rzeczy z różnych punktów widzenia.

Gramatyka i formatowanie treści

Używaj podtytułów, aby ułatwić skanowanie treści. Przy okazji dodaj trochę formatowania tekstu! Upewnij się, że pogrubienie, kursywa lub efekty znaczników są spójne w całej treści, aby ludzie wiedzieli, jak łatwo czytać Twoje treści z jednego akapitu do drugiego. Jeśli nie mają zbyt wiele czasu (a spójrzmy prawdzie w oczy – nikt nie ma), będą wdzięczni za tę funkcję, jeśli tylko użyjesz ich poprawnie.

Dodaj grafiki do contentu

Dodaj treść i obrazy do każdej strony lub sekcji – nawet jeśli nie jest to witryna z dużą ilością obrazów. Twoja treść będzie bardziej czytelna, przyjazna dla użytkownika i bardziej angażująca dla czytelników niż kiedykolwiek wcześniej!

Używając terminu “obrazy” nie mówimy o logotypach, wykresach czy zrzutach ekranu Nie są one zazwyczaj sposobem na przyciągnięcie uwagi. Aby zilustrować, o czym jest post, będziesz potrzebował przede wszystkim użytecznych zdjęć. Gdzie możesz je znaleźć? Twoimi najlepszymi przyjaciółmi, jeśli chodzi o darmowe zdjęcia, które możesz wykorzystać w dowolnym kontekście, są banki zdjęć – ale koniecznie sprawdź czy musisz podpisać autora czy nie.

Zaktualizuj linki i źródła

To powinno być oczywiste, ale większość blogów nie naprawia zepsutych linków. 

Blogi stały się mniej skoncentrowane na dostarczaniu czytelnikom świeżych materiałów, zaniedbując przy tym istniejące zasoby. Problem ten pojawia się zwłaszcza na blogach korporacyjnych lub biznesowych.Ich autorzy często odchodzą, a materiały, które stworzyli, nikogo nie interesują. Linki mogą zostać usunięte, ale w niektórych przypadkach nie zastąpione nowymi. W rezultacie posty mogą stracić kontekst.

W skrócie, zastępowanie martwych linków aktywnymi jest dość istotne. Idealnie byłoby sprawdzić wszystkie linki w danym elemencie podczas jego aktualizacji, a nawet wymienić te, które pozostają funkcjonalne, ale niszczeją same z siebie. W najgorszym przypadku, linki, które wydają się działać, są przekierowaniami, które zamiast tego przenoszą użytkowników na pustą stronę w najlepszym przypadku, lub na strony spamerskie w najgorszym. Niektóre linki wychodzące mogą nawet prowadzić do złośliwych stron lub zostać tam przekierowane po kilku krokach. Dlatego właśnie przekierowania są często gorsze niż martwy link. To jest zombie!

Dodaj opinie ekspertów

Warto prosić o pomoc, nawet jeśli piszemy na temat, na którym się znamy dobrze, ale nie jesteśmy ekspertami. Prośba o wypowiedź jest prosta jak wysłanie tweeta z prośbą o opinie od rówieśników i influencerów. Wiele osób z przyjemnością podzieli się swoją wiedzą. Pamiętaj jednak, że część z nich, aby to zrobić – dlatego ważne jest, aby nie kierować się tylko do trzech największych autorytetów w swojej dziedzinie.

Znajdź osoby, które nie tylko są aktywne w mediach społecznościowych, ale także same wykonują zadania i znają się na tym co robią.

Zapewnij aktualizacje treści

Innym podejściem do wykorzystania istniejących materiałów jest zmiana ich na nowy format i dodanie czegoś lub ułatwienie zrozumienia, co można zrobić na wiele sposobów.

Możesz po prostu dostarczyć wersję PDF swoich artykułów, aby ludzie mogli je łatwo drukować i udostępniać. Czytelnicy e-booków powinni rozważyć inne formaty, które są jeszcze lepsze.

Możesz dodać do swojego tekstu rzeczywiste historie sukcesu i sprawić, że będzie on o wiele bardziej udany.

Podsumuj swój obszerny materiał w 10 kluczowych wnioskach, które możesz wydrukować lub zrobić z nich film. Większość osób nie ma czasu ani energii, aby przeczytać cały przewodnik.

Podsumowując, treść jest integralną częścią strony Twojego bloga. Włóż trochę wysiłku w pisanie treści i postaraj się poprawić jej jakość w miarę możliwości. Te kilka rad powinno Ci to ułatwić i sprawić, że zarówno Google, jak i Twoi czytelnicy będą zadowoleni.

 

jak poprawić jakiść istniejących treściZdjęcie użyte w grafice tytułowej:Markus Winkler z Unsplash

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

O Agata Chmielewska
Od 13 lat związana z e-commerce. Swoje doświadczenie zdobywała w pracy zarówno po stronie Klienta, jak i agencji, współpracując m.in. z takimi firmami jak Praktiker, Willsoor, LokalnyRolnik.pl czy SuperKoszyk.pl. Wciąż się uczy i uwielbia dzielić się zdobytą wiedzą oraz doświadczeniem. Po pracy zapalona blogerka, która edukuje na www.achmielewska.com i prowadzi podcast FIRMA ON-LINE.
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

KONTAKT

     

    Wysyłając do mnie wiadomość powierzasz mi swoje dane osobowe. Będę dbać o ich bezpieczeństwo i wykorzystam je jedynie do korespondencji z Tobą. Więcej możesz przeczytać w polityce prywatności.