4
Wrz

5 powodów dlaczego Twój content nie sprzedaje, czyli content marketing w B2B

Rozpoczynając jakiekolwiek działania marketingowe, pierwszym krokiem powinno być ustalenie ich celu. Tym celem zwykle jest sprzedaż. Niezależnie od branży w jakiej działasz, wielkości organizacji czy jej rentowności, zawsze dążymy do zwiększenia zysków.

Jeśli rozpocząłeś działania związane z marketingiem treści, a Twój content nie sprzedaje, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Główne 5 błędów, przez które Twój content nie sprzedaje to:

1. Posługujesz się zbyt technicznym językiem

Nawet jeśli piszesz do osób z Twoje branży, to pamiętaj, że nie wszyscy muszą znać i rozumieć sformułowania czy nazwy, którymi posługują się specjaliści. Twoim zadaniem (i za content marketingu) jest zainteresowanie odbiorcy, sprawienie, że będzie chciał zostać z Tobą na dłużej.

Masz być odbierany jako ekspert w swojej dziedzinie, jednak pamiętaj, że łatwo przekroczyć granicę eksperckości – potencjalny klient może uciec, bojąc się, że wyjdzie na niedouczoną i niekompetentną.

content-b2b

2. Nie słuchasz potrzeb klientów

Tworzysz poradniki lub piszesz artykuły na tematy, o których Ty chciałbyś przeczytać, znaleźć w nich rozwiązania Twoich problemów lub nauczyć się z nich tego co sam chcesz się nauczyć. Tworzysz dla siebie, a nie dla Twoich klientów.
Może Twoich odbiorców ciekawią inne treści? Może mają inne problemy? Może chcą się od Ciebie dowiedzieć innych rzeczy?

sluchaj-klientow

Zapytaj ich jakich treści od Ciebie oczekują. Jakie problemy chcą z Twoją pomocą rozwiązać. Jeśli nie są chętni do odpowiedzi to sam to przeanalizuj korzystając z możliwości jakie daje Internet i narzędzia w nim dostępne. Jednak nim do nich dotrzesz dokładnie określ grupę docelową i scharakteryzuj swoich klientów.

3. Określasz zbyt ogólne cele

Wszyscy jesteśmy sprzedawcami i wszyscy mamy za cel sprzedaż. Jednak ostatecznie najwięcej sprzedają Ci, którzy oprócz sprzedaży widzą coś więcej.

Sprzedaż to zbyt ogólny cel, ponieważ:

  • content marketing nie jest nakierowany na bezpośrednią sprzedaż. On wspiera sprzedaż – łapie, podgrzewa i doprowadza do Ciebie potencjalnych klientów, ale nie zamyka sprzedaży. Sprzedaż zamykasz Ty.
  • sprzedaż to nie cel, to składowa Twojego celu, której towarzyszyć ma jeszcze kilka elementów, taki jak: do kiedy? co z tą sprzedaż? o ile (wzrost)?
  • zwykle ustala się cel główny, ten nasz najważniejszy, ale żeby on nas nie przerażał za bardzo, warto stworzyć cele szczegółowe, mniejsze, doprowadzające nas etapami do tego głównego, najważniejszego celu.

content-nie-sprzedaje

Dlatego spraw by Twój cel był konkretny, mierzalny, realny i określony w czasie, ponadto ustal cele poboczne i cele szczegółowe, dzielące drogę do celu na mniejsze odcinki.

4. Zapominasz o promocji swoich treści

Content marketing to nie tylko tworzenie wartościowych treści. One same nie przyciągną zainteresowanych. Musisz im pomóc, musisz je wypromować i udostępnić za pośrednictwem mediów społecznościowych lub e-mail marketingu.

content nie sprzedaje

Zainicjuj udostępnianie i dzielenie się tym co stworzysz, ułatw odbiorcom dotarcie do tego. Pamiętaj jednak, że social media to nie tylko Facebook, to także Linkedin, Google+ (warto tam wrzucać treści i linki pod SEO) czy Twitter. Możesz także kreatywnie podejść do tematu. Przerób artykuł na prezentację i wrzuć go do serwisu SlideShare. Skorzystaj z dostępnych i darmowych narzędzi i zrób z artykułu film, który udostępnisz potem na Youtube. Eksperymentuj, testuj różne rozwiązania i zapomnij o “nie umiem”, wyrzuć to ze swojego słownika 🙂

Przydatne: Dzięki Lumen5 szybko i sprawnie przerobisz artykuł na film.

5. Nie angażujesz i nie zachęcasz do działania

Stworzenie contentu i jego promocja to jedno, zachęcenie do działania drugie. Jeśli nie powiesz czytelnikowi czego oczekujesz od niego, co ma zrobić po przeczytaniu Twojego artykułu lub oglądnięciu filmu, to nie zrobi nic. W takim przypadku nie dziw się, że Twój content nie sprzedaje. Nie sprzedaje, bo nie starasz się o to.

Oczywiście nie masz zachęcać bezpośrednio do zakupów. O jakim działaniu piszę?

  • zadaj pytanie na końcu artykułu – o opinie, sugestie, jego wnioski
  • zachęć do dyskusji w komentarzach
  • poproś o udostępnienie treści lub przesłanie do potencjalnych zainteresowanych tematem
  • zaproś do testów produktu, jeśli o nim jest artykuł.

Dodaj także ikony umożliwiające szybko i w prosty sposób udostępnić Twoją treść na Facebooku, Linkedin lub w innych portalach społecznościowych.

content-nie-sprzedaje

Jak widzisz powody, dlaczego Twój content nie sprzedaje mogą być banalne, a ich rozwiązanie naprawdę proste.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak sprawić by Twój content sprzedawał zapraszam Cię na szkolenie Content marketing i SEO expert organizowane przez Langas Group. Nauczę Cię na nim tworzyć naprawdę angażujący i wspierający osiąganie zamierzonych celów content.

 

A teraz proszę podziel się tym wpisem na Facebooku i Linkedin, a także zapisz się na mój newsletter!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

KONTAKT

 

Wysyłając do mnie wiadomość powierzasz mi swoje dane osobowe. Będę dbać o ich bezpieczeństwo i wykorzystam je jedynie do korespondencji z Tobą. Więcej możesz przeczytać w polityce prywatności.