27
Lip

Jak osiągnąć cele biznesowe – skuteczne planowanie działań

Jeśli czujesz, że powoli gubisz się w swoich działaniach. Tu Instagram, tam blog, podcast, Youtube, Facebook… Warto usiąść, rozpisać swoje działania i poukładać tą rozsypankę w spójny obrazek. Skuteczne planowanie działań marketingowych i ogólnie biznesowych może ułatwić osiągnięcie Twoich celów.

Pisałam o tym trochę we wpisie “Synergia działań w lejku zakupowym klienta”. ale dziś skupimy się bardziej na planowaniu działań. Pokażę Ci jak krok po kroku przejść przez cały proces i jaki skuteczne planowanie działań pomoże Ci osiągnąć cele biznesowe.

Ilość platform społecznościowych i możliwości promocji jakie dają może przytłoczyć niejednego (mnie to przytłaczało). Z jednej strony warto prowadzić blog, by mieć swoje centrum dowodzenia i też pozycjonować swoją stronę internetową, z drugiej strony Youtube, Instagram, Facebook.

Same posty już nie wystarczą, trzeba jeszcze zaangażować osoby, które wstępnie wykażą zainteresowanie Twoją ofertę. Robisz zatem webinaria, transmisje live, tworzysz ebooki i wysyłasz mailingi… Mogłabym jeszcze trochę rzeczy powymieniać. Jednak ja chciałabym Ci pokazać jak wybrać to co faktycznie ma sens w Twoim przypadku i jak optymalizować podjęte działania, aby nie oszaleć 😉

UWAGA: wpis jest długi, ale mam nadzieję, że to docenisz 😉

Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie znajoma, z którą o tym rozmawiałam. Przyznam ze wstydem, że dla mnie takie planowanie swoich działań jest oczywiste i myślałam, że każdy tak robi. A jednak nie każdy i stąd usiadłam by pokazać Ci jak:

 • wyartykułować Twoje cele długoterminowe i te na najbliższy czas,
 • jak wybrać działania promocyjne – Twojej marki, firmy, usługi,
 • jak poukładać całą rozsypankę w spójną całość,
 • w jaki sposób optymalizować pracę i wyciągać więcej z tego co już robisz.
 • no i jak wygląda skuteczne planowanie działań.

Jednak nim zaczniesz określać co chcesz robić – jakie działania promocyjne podjąć, to musisz wiedzieć po co będziesz je robić. Czyli cel, określ cel do jakiego dążysz. Zdaję sobie sprawę, że celi będzie kilka, ale moja rada jest taka: wybierz na początek maksymalnie 2-3 cele i jak ogarniesz działania zmierzające do ich osiągnięcia dodawaj nowe.

Pobierz pakiet ćwiczeń i szablonów aby skutecznie rozplanować działania:

 • pytania na jakie warto sobie odpowiedzieć
 • przydatne narzędzia pomocne w planowaniu
 • szablon mapy myśli do rozrysowania celów i działań
 • pomocnik planowania szablon rozplanowania celów i działań

No dobrze, zadasz pytanie: a co jeśli zaczęłam z kuperka strony, działam już, robię dużo, a celów wcześniej nie określiłem? Spoko! I z tym sobie poradzimy 😉 Zobaczysz zresztą za chwilę.

Nie przerażaj się proszę ilością kroków jakie rozpisałam. Lepiej stawiać mniejsze kroki, niże duże i ryzykować nieplanowany rozkrok, który może boleć 😉 Robimy małe kroczki, ale dzięki temu rozumiemy po co je stawiamy.

Skuteczne planowanie działań – jak osiągnąć cele biznesowe

Krok 1 – Jakie masz cele główne?

Określanie celów może się wydawać dosyć trudne, zwłaszcza jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej. Niby wiesz mniej więcej czego chcesz, ale czasem jest to mniej, a czasem więcej.
Sprawę utrudnia jeszcze fakt, że cele powinny być SMART lub SMARTER, a Ty zupełnie nie masz pomysłu jak określić termin ich realizacji i konkretne wyniki.

planowanie celów

Nie przejmuj się, ja też tego nie wiem. Zresztą nie po to rozwijasz swój biznes by stresować się cyferkami jak w korporacji. Konkretne, mierzalne, określone w czasie i realne cele są bardzo pożądane, ale jeśli na początek określisz je bardziej ogólnie to nic się nie stanie. Potem możesz je doprecyzować, grunt by nie blokowały Cię w I kroku.

Pomyśl sobie czego chcesz w życiu? Jaki jest Twój idealny dzień. Pomyśl o tym zarówno od strony biznesowej, jak i osobistej. Trudno te dwie kwestie oddzielić od siebie. Balans między nimi jest bardzo ważny.

Przykładowym celem głównym może być:
dochód 10 tys. zł na miesiąc do grudnia 2018 r. – jest on konkretny, mierzalny, określony w czasie, istotny, a czy osiągalny to już nie wiem 😉
5 godzinny dzień pracy – ważna jest dla Ciebie rodzina i chcesz z nią spędzać więcej czasu, więc może chcesz skrócić dzień pracy?
praca z różnych miejsc na świecie – przykładowo, gdy pracujesz na etacie i wiesz, że w obecnej pracy nie ma opcji pracy zdalnej, to możesz sobie postawić taki właśnie cel i do niego dążyć.

Pamiętaj, że cele główne – im bardziej konkretne będą tym lepiej, ale tak jak wspominałam, niech to Cię nie stresuje czy blokuje. Potem możesz wrócić na chwile do tego kroku i doprecyzować swoje cele główne.

Dlaczego nazwałam ten/te cele głównymi?  Bo są one wyznaczone na dłuższy okres czasu i są takie najważniejsze dla Ciebie. Możesz ustalić sobie, że osiągniesz je w przeciągu roku, a może 5 lat – wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. W ich osiągnięciu pomogą Ci cele szczegółowe, które będą konkretnymi działaniami jakie podejmujesz.

Ustalając cele główne odpowiedz sobie na takie pytania:

 • Do czego dążę?
 • Co jest dla mnie najważniejsze?
 • Co będę mierzyć?
 • Jak to będę mierzyć?
 • Dlaczego te cele są dla mnie ważne?

Czyli wracając do naszego przykładu:
dochód 10 tys. zł na miesiąc do grudnia 2018 r.
Dążę do zarabiania 10 tys. zł miesięcznie, jest to dla mnie ważne ponieważ odkładam na emeryturę i studia dzieci.
Będę mierzyć: wzrost przychodów, stawkę godzinową, miesięczny wzrost wynagrodzenia, efekty moich działań marketingowych. Osiągnięcie tego celu jest dla mnie ważne, ponieważ moje dzieci marzą o studiach w innym mieście, a ponadto chcę godnie żyć na emeryturze.

 

Krok 2 – Droga do każdego celu – czyli cele 2 rzędu

Pierwszy krok za nami, ale jak sama nazwa wskazuje to bardzo ogólne ustalenia. Ponadto określiliśmy tylko do czego zmierzamy, ale nie określiliśmy jak. Pomogą nam w tym troche bardziej konkretne cele – ja je nazywam celami 2 rzędu (lub ścieżkami do celu).

Jak ustalić te cele 2 rzędu?

Wyobraź sobie, że pojechałeś w góry i chcesz dotrzeć do pięknego strumyczka schowanego gdzieś w lesie. Prowadzi do niego kilka dróg i wszystkie są kuszące, bo każda z nich ma jakieś zalety. Postanawiasz poznać każdą z tych ścieżek i każdą chcesz wykorzystać. Te ścieżki są właśnie tymi celami 2 rzędu. Oczywiście w realnym życiu nie będziesz mógł iść nimi jednocześnie, bo nie mamy możliwości klonowania się, ale w przypadku marketingu taką możliwość mamy.

Przykład:
Weźmy na tapetę wcześniej ustalony cel: dochód 10 tys. zł na miesiąc do grudnia 2018 r.
Co może nam w tym pomóc? Moje propozycje to:

 • zwiększenie zasięgu dotarcia treści jakie tworzysz
 • zwiększenie rozpoznawalności Twojej osoby
 • nawiązanie nowych kontaktów biznesowych
 • pozyskanie większej ilości klientów
 • zwiększenie stawki godzinowej poprzez własny rozwój

No ok, ale to wciąż jest bardzo ogólne prawda? Zwiększenie zasięgu no świetnie, ale jak? Że niby sobie będę kręcić korbką i ten zasięg zwiększe. Niestety nie, szkoda, bo byłoby to dużo prostsze niż jest naprawdę. Choć z drugiej strony nie byłoby zabawy.

Wiedząc już, że chcesz zwiększyć zasięg i pokazać większej ilości ludzi co robisz możemy wykorzystać właśnie obecnie prowadzone działania. A jeśli jeszcze nic konkretnego nie zacząłeś robić to podpowiem Ci co możesz zacząć robić 🙂 W tym celu przejdziemy do kroku 3 🙂

Ale jeszcze na chwile się zatrzymaj. Pamiętasz co pisałam o celach? No właśnie, mają być jak najbardziej konkretne prawda? A tu tak sobie fajnie i luźno napisałam: zwiększenie rozpoznawalności Twojej osoby albo pozyskanie większej ilości klientów. Zachęcam Cię do doprecyzowania dokładniej celów 2 rzędu – ustal “ile”, “kiedy”, jak będzie to mierzone. Trudno podać mi teraz konkrety, bo wszystko zależy od celu, ale przykładowo wzrost rozpoznawalności Twojej osoby lub marki możesz mierzyć za pomocą narzędzi do monitoringu internetu, które dostarczają informacji jak często dana fraza (np. twoje imię i nazwisko) są wspominane, rekomendowane lub cytowane. Posłuchaj jak wykorzystać narzędzia do monitoringu internetu to promocji marki i zwiększania przychodów.

Określając cele szczegółowe, czyli cele 2 rzędu odpowiedz sobie na pytania:

 • Jakie te działania wspomogą cel nadrzędny (główny)?
 • Na jakie mniejsze kawałki mogę podzielić cel nadrzędny?
 • W jakiej branży działam (różne rzeczy w różnych branżach są ważne)?
 • Co i jak będę mierzyć?

 

Krok 3 – cele 3 rzędu – cele taktyczne i konkretne działania

Pamiętasz jak pisałam, że jeśli już działasz to nie ma co się martwić? Zrób po prostu krok pierwszy i drugi, czyli określ cel/e główne i cele 2 rzędu, a następnie dopasuj poszczególne działania tak by umożliwiły Ci realizację tych celów.

Pomyśl co możesz zrobić by dotrzeć do wcześniej określonych celów. Jak możesz wykorzystać obecne aktywności lub jakie nowe działania możesz rozpocząć?

Jeśli się okaże, że jedna z Twoich obecnych aktywności nie pomaga Ci w żaden sposób, to zastanów się czy warto ją wciąż robić, a może zmodyfikować lekko lub całkowicie porzucić?

Porzucić coś co robię? Tyle pracy w to włożyłem, tylko nerwów i pieniędzy. No cóż, co ja Ci mogę powiedzieć. Może powiem na swoim przykładzie. Od lat prowadziłam blog kulinarny, potem doszedł blog marketingowy (czyli ten), który miał wspierać moją działalność zawodową. Jednak w pewnym momencie przestało mi starczać czasu na życie.

Musiałam przemyśleć, gdzie ucieka mi czas, co pochłania jego tak ogromną ilość. Rozpisałam sobie moje aktywności i zrozumiałam, że hobby jakim był blog kulinarny zamienił się w pełny etat i jestem już tym zmęczona. Trudno było podjąć tą decyzję, ale postanowiłam zrezygnować z pisania bloga. Tak, to moje dziecko, moje hobby, moja pasja… ale gdy pasja przeradza się w obowiązek i powoduje frustrację ze zmęczenia to coś jest nie tak. Odstawiłam blog kulinarny na bok i wzięłam urlop od niego. Zrozumiałam, że to nie jest aktywność, która jest obecnie dla mnie istotna i nie prowadzi mnie do celów, które ustaliłam jako te cele główne. A tak przy okazji, nie chcesz odkupić bloga kulinarnego? 😉

Jak widzisz pozwoliłam sobie na taki krok, który nie był prostym krokiem, prostą decyzją. Nie chcę tu się wymądrzać i dawać rady życiowych, ale czasem warto na spokojnie przeanalizować nasze działania i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to jest teraz ważne? Czy mam na to czas i przestrzeń?

Oprócz działań określasz tutaj też cele, cele tych działań właśnie. Bo co z tego, że będziesz pisać bloga. Pisać każdy może, ale bez mierzenia efektów, sprawdzania co działa i dążenia do konkretnego wyniku można sobie pisać i pisać 😉 Co z tego, że będzie prowadzić podcast, który w teorii ma pomóc Ci zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki jeśli wciąż będzie słuchać go tylko kilka osób?

Te konkretne liczby i czas ustalamy po to by wiedzieć:

 • czy to jakie tematy poruszasz na blogu są ciekawe dla odbiorców?
 • czy szukają więcej Twoich treści?
 • skąd przychodzą?
 • czy może jakieś tematy są bardziej popularne i warto o nich częściej pisać?

a może blog jednak nie sprawdza się w Twoim przypadku i warto poświęcić ten czas na np. nagrywanie podcastu 🙂

Stąd też krok 3 to już taki większy kroczek – określamy zarówno działania (np. nagrywanie podcastu) i cele jakie chcemy dzięki nim osiągnąć.

Jak dla mnie to tu super zabawa się zaczyna, zwłaszcza, że… uwaga… różne aktywności mogą wspierać różne Twoje cele! Dokładnie tak. Bo zobacz taki blog nie tylko zwiększa Twoją widoczność w wyszukiwarce google czy daje treści do dzielenia się w Social Media, ale także mogą być źródłem dodatkowego dochodu poprzez różnego rodzaju współprace lub afiliacje 😀 Fajnie prawda?

Warto też określić częstotliwość działań byś nie działał chaotycznie i z doskoku, bo zginiesz w tym wszystkim 😉

Ok, by nie przedłużać, bo robi się już trochę więcej tego wszystkiego zobacz jak to możesz rozrysować (a poniżej pobierz szablon do samodzielnego uzupełnienia).

skuteczne planowanie działań

 

Pobierz pakiet ćwiczeń i szablonów aby skutecznie rozplanować działania:

 • pytania na jakie warto sobie odpowiedzieć
 • przydatne narzędzia pomocne w planowaniu
 • szablon mapy myśli do rozrysowania celów i działań
 • pomocnik planowania szablon rozplanowania celów i działań

 

Określając cele taktyczne odpowiedz sobie na pytania:

 • Jak te cele będą wspierać cele 2 rzędu i cele główne?
 • Kim jest moja grupa docelowa, czego potrzebuje i jak się komunikuje?
 • Jak mogę pomóc mojej grupie docelowej?
 • Co tutaj będzie miernikiem sukcesu?
 • Jak to będę mierzył?
 • Jakie narzędzia mogą mnie wspomóc?
 • Co mogę zautomatyzować?
 • Co mogę zdelegować?

 

Plan działań pomocnik-Pomocnik

 

Krok 4 – Wsparcie operacyjne i promocyjne

Posty na blogu, odcinki podcastu czy filmiki na Youtube, które będą miały za zadanie wesprzeć Cię w osiąganiu celów na nic się nie zdadzą jeśli najpierw Ty im nie pomożesz. Jak? A dodając im kopa i dystrybuując w różnych kanałach.

Przykładowo po napisaniu postu na blogu możesz o nim wspomnieć w podcaście, poinformować na Facebooku (a także np. dopalić płatną reklamą), wysłać newsletter, powiedzieć Pani w sklepie, żeby zerknęła (żart ;)). Pomyśl jak to co stworzyłeś możesz teraz wykorzystać. Gdzie tego użyć, gdzie się tym pochwalić, gdzie mogą być osoby zainteresowane Twoim “dziełem”.

Nie zapomnij, że np. jeśli prowadzisz grupę na Facebooku i zależy Ci aby rosła to możesz na blogu napisać, że np. pdf z ćwiczeniami jest do pobrania na grupie na FB i jeśli ktoś je chce to zapraszasz. Czyli nie tylko masz wartość dodaną we wpisie to jeszcze budujesz grupę na FB, przez co też zwiększasz zasięg promowanych postów 🙂
Widzisz jak to fajnie się zazębia?

W tym kroku odpowiedz sobie na pytania:

 • Jakie te działania wspomogą cel nadrzędny?
 • Co będzie wartością dla moich odbiorców?
 • Co tutaj będzie miernikiem sukcesu?
 • Jak to będę mierzył?
 • Jakie narzędzia mogą mnie wspomóc?
 • Co mogę zautomatyzować?
 • Co mogę zdelegować?

Krok 5 – Synergia działań

Tak jak wcześniej wspomniałam, wiele czynności, działań, narzędzi będzie się pokrywało warto rozrysować sobie wszystko w postaci mapy myśli i wyciągnąć rzeczy wspólne,a potem tak je poukładać by usprawnić cały proces działań. Pisałam trochę o tym we wpisie o synergii działań, do którego serdecznie zapraszam.

mapa celów

Przykładowo podcast będzie drogą do celu A oraz B, z kolei newsletter będzie wspierał zarówno wpisy blogowe, jak i podcast.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci poukładać i zaplanować Twoje działania. Niebawem napiszę więcej o planowaniu kalendarza contentowego.

 

Pobierz pakiet ćwiczeń i szablonów aby skutecznie rozplanować działania:

 • pytania na jakie warto sobie odpowiedzieć
 • przydatne narzędzia pomocne w planowaniu
 • szablon mapy myśli do rozrysowania celów i działań
 • pomocnik planowania szablon rozplanowania celów i działań

 

blog o marketingu i e-commerce

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

KONTAKT

   

  Wysyłając do mnie wiadomość powierzasz mi swoje dane osobowe. Będę dbać o ich bezpieczeństwo i wykorzystam je jedynie do korespondencji z Tobą. Więcej możesz przeczytać w polityce prywatności.