22
Lis
błędy firmy w social media

10 błędów popełnianych przez firmy B2B w Social Media

Firmy B2B w Social Media działają coraz prężniej, a Social Selling staje się bardzo popularny. Niestety wielu marketingowców i sprzedawców B2B popełnia podstawowe błędy w obecności firmy w mediach społecznościowych. Niektóre z tych błędów są naprawdę istotne dla dobrej prezentacji brandu, usługi czy produktu i mogą utrudniać skuteczny Social Selling. Postanowiłam podzielić się z Wami 10 błędami popełnianymi przez firmy B2B w Social Media, które najczęściej obserwuję.

Jeśli rozpoznajesz je w swoich działaniach to zobacz jak poprawić swój Social Selling 🙂

1. Brakuje Ci wiedzy o potrzebach i preferencjach Klientów
Firmy B2B w Social Media bardzo często skupiają się tylko na sobie. A przecież Twoja obecność tam nie ma za zadanie poprawienia Twojego samopoczucia. Jesteś tam dla innych, nie dla siebie. Twoim celem jest budowanie zaangażowania, zaufania i chęci poznania tego co oferujesz. Musisz znać swoją grupę docelową, wiedzieć czego oczekuje i co ją może zainteresować.

Wskazówka: Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić jest poznanie grupy docelowej i jej sposobu komunikacji w mediach społecznościowych. Oprócz tego dobrze byś wiedział na jakie tematy chcą rozmawiać i jak możesz je połączyć z Twoją ofertą.

2. Skupiasz się na platformach, w których nie ma Twojej grupy odbiorczej
Ktoś Ci kiedyś powiedział, że warto być wszędzie, bo nie wiesz, gdzie jest Twoja grupa odbiorcza? Jeśli odrobiłeś zadanie domowe i nie popełniasz pierwszego błędu, o którym wspominam w tym artykule, to znasz swoich potencjalnych klientów i wiesz, gdzie najczęściej się udzielają. Nie chodzi o to by być wszędzie i byle jak, ilość ma tu małe znaczenie, chodzi o jakość i prawdziwe zaangażowanie z Twojej strony.

Wskazówka: Nie skupiaj się na wszystkich kanałach Social Media. Wybierz te platformy, które najbardziej pasują do Twojej branży, te platformy, które skupiają największą liczbę osób z Twojej grupy docelowej. Jak każdy z nas i Ty masz ograniczony czas, dlatego wykorzystaj go jak najlepiej i na tych platformach, które mogą przynieść Ci najlepsze efekty.
Skorzystaj także z narzędzi do monitoringu internetu by ułatwić sobie pracę.

3. Nie dopasowujesz treści do specyfiki platformy społecznościowej
Opublikowałeś post na blogu lub chcesz się pochwalić nową funkcjonalnością w usłudze jaką oferujesz. Piszesz post na Fanpage, a następnie przeklejasz go na inne platformy społecznościowe. Ctrl+C i Ctrl+V nie jest dobrą strategią.

Wskazówka: Każda platforma społecznościowa ma swój indywidualny styl konwersacji i różne grupy odbiorców. Dostosuj się do nich, dopasuj swoje treści do poszczególnych platform, zmieniaj dzień publikacji, używaj różnych grafik.
I jak już jesteśmy przy grafikach to pamiętaj o tym, że każda platforma ma inne wymagania dotyczące ich wymiarów. Dostosuj się do tych wymogów.


Zapisz się na szkolenie Pozyskiwanie Klientów za Pomocą Social Media i wykorzystaj w 101% potencjał sprzedażowy mediów społecznych.


4. Tylko mówisz, nie słuchasz
Mówić potrafi większość, ale słuchać nieliczni. Wiele marek działa na zasadzie: opublikuję post i zliczam komentarze lub polubienia. A gdzie rozmowa, odpowiedzi na komentarze, zaangażowanie w konwersację?

Wskazówka:  Budowanie zaangażowania nie polega tylko na zadawaniu pytań, ale także na podtrzymywaniu dialogu. Ponadto obserwuj jakie tematy interesują Twoich odbiorców i taką tematykę właśnie poruszaj.

firma B2B w Social Media

5. Dzielisz się tylko i wyłącznie treściami z Twojej strony internetowej
Twoim celem jest zwiększenie ruchu na stronie, zachęcenie do kontaktu przez formularz kontaktowy lub zostawienie adresu e-mail i dlatego starasz się przyciągnąć potencjalnych klientów na witrynę Twojej firmy. Jest to uzasadnione działanie, jednak wygląda mało wiarygodnie, a ponadto nie jesteś w stanie stworzyć wartościowych treści na każdy temat.

Wskazówka: Dziel się też innymi ciekawymi artykułami lub nowościami związanymi z Twoją branżą, na które natrafisz w sieci. Angażuj w rozmowę, zadawaj pytania, wyrażaj swoją opinię na różne tematy.

6. Działasz, ale nie analizujesz
Aktywność w mediach społecznościowych to tylko część działań jakie powinieneś podejmować. Twoim obowiązkiem jest także analiza tego czym się dzielisz z innymi. Bez analizy nie będziesz wiedzieć co działa, a co nie, jakie typy treści cieszą się największym zainteresowaniem i w jakim kierunku powinieneś iść.

Wskazówka: Każda platforma społecznościowa ma statystyki postów, które publikujesz. Zaglądaj tam, sprawdzaj co działa, a co nie, na jakie posty reagują odbiorcy. Ponadto możesz śledzić ruch na Twojej witrynie za pomocą Google Analytics.

firmy B2B w Social Media

7. Zaniedbujesz SEO
Czy wiesz, że treści wrzucane do mediów społecznościowych są także indeksowane przez roboty Google i mają ogromny wpływ na SEO? Na co? Na pozycjonowanie Twojej marki i strony w wynikach wyszukiwania Google. Im Twoja pozycja jest wyższa tym większe prawdopodobieństwo, że potencjalni Klienci trafią właśnie na Ciebie.

Wskazówka: Publikując treści na swoich profilach społecznościowych dbaj o to by zawierały one frazy kluczowe, na których Ci zależy. Absolutnie nie wypisuj samych fraz, po prostu tak formułuj zdania, by w naturalny sposób się w nich znalazły.

Pobierz ebooka i poznaj jeszcze 3 dodatkowe błędy popełniane przez firmy B2B w Social Media!

 

I jeszcze w sumie jedna z najważniejszych wskazówek. Co prawda będzie to ekstra punkt, ale powinien się tu znaleźć. Pod żadnym pozorem nie oczerniaj publicznie swojej konkurencji, nawet jeśli masz niezaprzeczalne dowody, że coś robi źle. Tego typu działania postawią także Ciebie w niekorzystnym świetle i zamiast krytykować, chwal się swoimi przewagami.

Mam nadzieję, że moja rady będą dla Ciebie przydatne i pomogą Ci w promocji firmy lub skutecznej sprzedaży. Obecność firmy B2B w Social Media nie musi stanowić wyzwania, a wręcz może zwiększyć konwersję i przychody.

 

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

KONTAKT

     

    Wysyłając do mnie wiadomość powierzasz mi swoje dane osobowe. Będę dbać o ich bezpieczeństwo i wykorzystam je jedynie do korespondencji z Tobą. Więcej możesz przeczytać w polityce prywatności.