Audyt UX strony lub sklepu internetowego

Często jestem proszona o analizę działań marketingowych.
Dlaczego? Ponieważ ruch na stronie jest, ale konwersji nie ma.
Podejrzenie pada więc na błędy w marketingu.

Podejrzenia są słuszne, ale nim zabierzemy się za analizę działań marketingowych pozwól, że zrobimy audyt użyteczności strony lub audyt e-commerce w przypadku sklepu internetowego.

 

Jeśli wiesz czym jest audyt UX i po prostu chcesz mnie zapytać o ofertę to kliknij tutaj (lub zjedź do Często zadawane pytania)

 

Audyt użyteczności (audyt ux) – co to jest?

To po prostu analiza Twojej strony lub sklepu internetowego pod kątem konwersji i eliminacji błędów, na które natrafiają użytkownicy.

Kiedy należy wykonać audyt użyteczności?

Analizę użyteczności strony warto przeprowadzać regularnie. Zmieniają się przyzwyczajenia użytkowników, korzystają oni z coraz to nowszych urządzeń, a Google zmienia swoje algorytmy. Strona musi się do tego dostosować, jeśli chcesz aby skutecznie realizowała swoje cele.

Audyt przeprowadź szczególnie wtedy, gdy chcesz:

  • podnieść sprzedaż w sklepie
  • mieć lepszą konwersję na stronie
  • aby użytkownicy dłużej pozostawali na stronie
  • mieć leady lepszej jakości

Napisz jeśli chcesz sprawdzić czy potrzebujesz audytu >>

 

Analizując Twoją stronę lub sklep:

  • znajdę obszary, których optymalizacja podniesie konwersję,
  • pomogę Ci wyeliminować błędy na stronie,
  • pokażę Ci jak użytkownicy zachowują się na stronie i jak przekonać ich do działania,
  • podpowiem co zrobić, aby Google polubił stronę,
  • sprawdzę czy wszystkie wymogi RODO są spełnione.

Innymi słowy, znajdę odpowiedzi na pytanie: co zrobić, aby strona lepiej konwertowała, a tym samym skłaniała użytkownika do:

  • dokonania transakcji,
  • zapisu na newsletter,
  • wysłania zapytania ofertowego,
  • założenia konta,
  • rejestracji na webinar lub wydarzenie.

Podpowiem, pokażę, sprawdzę…ale co Ty masz z tym zrobić?

Nie martw się, nie zostawię Cię samego. Najpierw omówimy wyniki audytu, a potem ustalimy kto ma wdrożyć usprawnienia na stronie i usunąć ewentualne błędy.

 

Potrzebujesz audytu e-commerce? Kliknij tutaj >>

 

 

Często zadawane pytania:

  1. Jak wygląda proces audytu ux i e-commerce?
    1. Przed rozpoczęciem działań wysyłam Ci kilka pytań pozwalających mi ocenić czy aby na pewno potrzebujesz audytu, a jeśli tak to jaki pakiet powinieneś wybrać.
    2. Podpisujemy umowę o współpracy.
    3. Następnie ustalamy harmonogram działań, a ja proszę Ciebie o dostęp do niezbędnych dla mnie narzędzi i systemów, zawsze jest to Google Analytics. Często też proszę o podpięcie narzędzi umożliwiających obserwację zachowań na stronie.
    4. Analizuję ustalone wcześniej rzeczy i przygotowuje raport.
    5. Przesyłam raport i omawiamy go on-line.
    6. Ustalamy plan zmian i wdrożeń.

2. Ile trwa proces audytu?
W zależności od typu i zakresu audytu (czy będzie obejmować również badania użytkowników i śledzenie ich zachowań na stronie) trwa on od 14 do 25 dni. Wszystko ustalimy przed rozpoczęciem prac.

3. Ile kosztuje audyt?
W zależności od Twoich potrzeb i rozwoju sklepu przygotowuję indywidualne wyceny dostosowane do Twoich potrzeb. Ceny audytu zaczynają się od 2300 złotych netto.

4. Co mi da audyt?
Audyt pozwoli Ci zwiększyć konwersję na stronie lub w sklepie internetowym. Konwersją może być zapis na newsletter, wypełnienie formularza kontaktowego lub zakup.
Poznasz zachowania użytkowników na stronie, problemy na jakie natrafiają i będziesz w stanie wyeliminować istotne błędy zwiększając nie tylko ruch i przychody, ale także zadowolenie użytkownika i jego powrót w przyszłości.

5. Jaki typ audytu potrzebuję?

Jeśli posiadasz niewielką stronę internetową lub bloga, których celem jest budowanie marki, sprzedaż Twoich usług (ale bez systemu sprzedaży on-line) lub chcesz zbudować społeczność wokół Twojej marki (w tym poprzez budowanie bazy newsletterowej) to w zupełności wystarczy Ci podastawowy audyt UX strony.

Jeśli z kolei posiadasz większy serwis, z dużą liczbą użytkowników, która cechuje się wysokim współczynnikiem odrzuceń, a także ma spełniać różne cele biznesowe to warto skorzystać z rozszerzonego audytu UX strony. Dzięki niemu zwiększysz konwersję na stronie (realizację celów), poznasz zachowania użytkowników i będziesz mógł dopasować do nich swoje usługi lub produkty.

Oferuję również inne rodzaje audytów, które znajdują się tutaj.

 

6. Co wchodzi w zakres audytu?
W skład audytu (w zależności od pakietu) wchodzą:

1. Analiza danych z Google Analytics pod kątem skuteczności źródeł ruchu
Otrzymacie rekomendacje dotyczące poszczególnych kanałów dla wersji mobilnej i desktopowej strony, a jednocześnie wskażę kanały, w które warto zainwestować
2. Badania użyteczności i treści strony wraz z analizą heurystyczną
Dzięki niemu otrzymacie rekomendacje dotyczące optymalizacji poszczególnych podstron dla wersji desktopowej i mobilnej. Obejmuje on m.in.:
* sposób nawigacji po stronie,
* strukturę strony głównej i grup podstron,
* sposób przekazania informacji – schemat i język,
* widoczność najważniejszych informacji w serwisie,
* strukturę i treści na kartach produktów
* działanie formularzy.
3. Analiza biznesowa i analiza konkurencji
Ułatwi to zrozumienie konieczności zmian, a także ich wdrożenie. Ułatwi to także ewentualną rozbudowę strony/sklepu uwzględniając dobre praktyki UX.
4. Analiza heatmap i nagrań sesji użytkowników na stronie
Dzięki nim poznasz faktyczne problemy użytkowników strony, ścieżki jakimi się poruszają i miejsca, które sprawiają im najwięcej problemów. W wyniku tej analizy zrozumiesz zwyczaje swojego (potencjalnego) klienta.
5. Badania z użytkownikami
Badania na żywo z użytkownikami, którzy otrzymują konkretne zadanie do wykonania na stronie. W czasie badania poznajemy mimikę jego twarzy oraz dopytuję o doświadczenia i na jakie problemy natrafiają.
6. Analiza działań marketingowych
Przeanalizuję Twoje poszczególne działania z zakresu content- i e-mail marketingu, marketing automation oraz skuteczności różnych źródeł ruchu. Otrzymasz rekomendacje dotyczące ewentualnej optymalizacji działań, komunikacji, sposobów dotarcia do potencjalnych klientów i lojalizacji obecnych.
7. Audyt procesu transakcyjnego
Obejmuje on zarówno poszczególne kroki koszyka, jak i komunikację około transakcyjną (w tym wiadomości transakcyjne)
8. Raport z rekomendacjami
Całość otrzymacie w formie raportu pdf uwzględniającego konkretny problem i sugerowane rozwiązanie. Poszczególne rekomendacje będą miały nadane priorytety dzięki czemu łatwiej będzie ustalać kolejne kroki optymalizacyjne.
9. Wizualizacja obszarów ryzyka i propozycji zmian
10. Godzinna konsultacja online
Gwarantuję także godzinne spotkanie on-line w celu omówienia raportu i podjęcia kolejnych kroków.